Zwiedzanie Tunezji

Położona między Morzem Śródziemnym a Saharą, Tunezja jest idealnym miejscem na korzystanie z zalanej słońcem plaży. Od miękkich piasków w Hammamet i błyszczących, nadmorskich jaskiń w Monastir, po dziewicze wybrzeże w El Haouaria, jest mnóstwo doskonałych miejsc dla oddanych czcicieli promieni słonecznych. Jednak to nie tylko piasek, morze i słońce. Jeśli szukasz innych rzeczy do zrobienia w Tunezji, przekonasz się, że ten kraj jest pełen fascynujących atrakcji kulturalnych i historycznych.
Z bogatą historią ta część Afryki Północnej ma duży i sprawiedliwy udział w obiektach Światowego Dziedzictwa. Medyna Tunezji, ruiny Kartaginy i Wielki Meczet w Kairouan to trzy najlepsze miejsca do odwiedzenia w Tunezji. Medyna znajdziesz w stolicy kraju, Tunisie. Pierwotnie zbudowana w IX wieku, jest to labirynt pełen piaszczystych uliczek, zabytkowych budynków, bazarów i meczetów. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Tunezji, Medyna oferuje wiele możliwości.
Historia Wielkiego Meczetu w Kairouan także sięga do IX wieku i jest ogromnym, wspaniałym przykładem dawnej architektury. Można do woli eksplorować rozległe tereny i dziedziniec lub podziwiać architekturę, w tym ponad 400 kolumn.
Podobnie, ruiny Kartaginy zostały zbudowane mniej więcej w tym samym czasie. Dziś można zanurzyć się w rzymskiej przeszłości, z rzymskimi łaźniami i ogromnym rzymskim amfiteatrem, który jest nadal wykorzystywany do produkcji teatralnych, festiwali i koncertów.
Każdy, kto interesuje się sztuką, znajdzie ekscytujące rzeczy do zrobienia w Tunezji. Najpierw na liście powinna być wizyta w Amfiteatrze El Djem. Jedna z najsłynniejszych ruin w kraju, daje gościom szansę wyobrażenia sobie, jak to jest być członkiem rzymskiej publiczności. Amfiteatr El Djem był gospodarzem sztuk i wyścigów rydwanów, a także miejscem, w którym gladiatorzy walczyli o śmierć. Jego nowoczesne roszczenia do sławy są takie, że wykorzystano go w różnych scenach w przeboju kinowym Gladiator.
Dla fanów science-fiction, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Tunezji jest udanie się na południe w kierunku Sahary. Ta część Tunezji pojawiła się jako Tatooine, domowa planeta Luke’a Skywalkera w legendarnych filmach Gwiezdnych wojen. Odwiedź Djerbę, a znajdziesz jaskinię, w której Obi Wan Kenobi czuwał nad młodym Jedi. Niedaleko od miasta można również zwiedzić Mos Eisley Cantina i domostwo Lars, które zostały zbudowane od podstaw i nadal stoją. Jeśli uważasz, że rozpoznajesz Medenine podczas swojej wizyty, to prawdopodobnie dlatego, że służyła jako kwatera niewolników w Mrocznym Widmowisku. Pierwotnie używany jako spichlerz, jest teraz odwiedzany przez tysiące fanów Star Wars każdego roku.
Jednak klejnot w koronie można znaleźć w Matmata. Tutaj znajdziesz wnętrze domu Luke’a na Tatooine. Dziś jest to działający hotel, pozwalający żyć jak Jedi i delektować się daniami z inspirowanego Gwiezdnymi Wojnami menu. Jeśli nie lubujesz się w kinie, to w Tunezji jest jeszcze wiele innych rzeczy do zrobienia, albo zawsze możesz wrócić na plażę, żeby się opalić.
Będąc w Tunezji koniecznie trzeba odwiedzić stolicę. Tunis jest stolicą Tunezji i jest siedzibą fascynującej medyny Sousse, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Założone w IX wieku, oryginalne mury mediny zniknęły, ale zawiły labirynt starożytnych ulic nadal istnieje. Pełno tam souków, meczetów (w tym meczetu Al-Zaytuna) i wielu historycznych budowli, takich jak katedra św. Wincentego a Paulo. Bez względu na to, gdzie skręcisz, w każdym zakątku jest coś ciekawego.
140 km na południe od Tunisu, znajdziesz Sousse. Zbudowany przez Aghlabids na fundamentach oryginalnego muru bizantyjskiego, medyna Sousse jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc jest tu wiele do odkrycia. Wysokie mury rozciągają się na wysokość 2,25 km i mierzą 8 m wysokości, a w ich wnętrzach znajduje się wiele zabytków religijnych i historycznych, a także wiele wspaniałych miejsc do robienia zakupów.
Wielki Meczet jest jedną z głównych atrakcji tej części miasta, wraz z Ribat. Ten VIII-wieczny pałac to duma i radość Sousse.
W mieście Kairouan znajduje się inspirujący Wielki Meczet w Kairouan wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest powszechnie znany jako jeden z najważniejszych meczetów w całej Tunezji i obejmuje ogromny obszar o powierzchni 9000 metrów kwadratowych.
Znany na całym świecie Wielki Meczet w Kairouan, to ogromna budowla o typowo surowym stylu Aghlabid. Każdy może wybrać się na wycieczkę po rozległym terenie i dziedzińcu. Jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się wszystkiego o fascynującej historii. Samo miasto Kairouan istnieje od 670 roku, kiedy to zostało założone przez pierwszych arabskich muzułmanów w Afryce Północnej. Dziś to miejsce jest czwartym świętym miastem dla wiary muzułmańskiej i ważnym miejscem pielgrzymek.
Warto jednak zauważyć, że osoby nie będące muzułmanami nie mogą wejść do sali modlitewnej w Wielkim Meczecie w Kairouan, ale nadal można podziwiać zapierającą dech w piersiach architekturę zewnętrzną. Drzwi są również szeroko otwarte, dzięki czemu można zobaczyć wnętrze dla siebie. Warto rzucić okiem na 17 naw bocznych, wspartych na 414 starożytnych kolumnach, oraz wiele geometrycznych i kwiatowych motywów wyrzeźbionych w pięknym marmurze.
Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Tunezji są ruiny Kartaginy. To fascynujące starożytne stanowisko archeologiczne pochodzi z IX wieku p.n.e. Obecnie centrum światowego dziedzictwa UNESCO, dawne imperium handlowe, założone w 814 roku p.n.e., obejmowało większość wybrzeża Morza Śródziemnego. Dziś jest uważana za jedną z najwcześniejszych osad Fenicji w regionie. Na początku II wieku n.e. stało się trzecim największym miastem w całym Imperium Rzymskim. Łaźnie Antonina to jedna z głównych atrakcji tego miejsca, a ich skala jest niewiarygodna. W rzeczywistości są to największe łaźnie rzymskie, które można spotkać poza samym Rzymem. Jest tam zapierający dech w piersi rzymski amfiteatr, pięciokondygnacyjny budynek z miejscami dla 50 000 widzów i olbrzymią areną.
Podsumowując, Tunezja – wczasy w tym miejscu musi przeżyć każdy turysta,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here