Wycieczka - Praga

Praga stolica naszego południowego sąsiada Czech jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast w Europie. Ta leżąca nad rzeką Wełtawą metropolia sięga czasów średniowiecznych i charakteryzuje się piękną i długą historią. Wycieczka – Praga to możliwość zwiedzenia pięknych zabytków czeskiej stolicy rozpościerającej się na brzegach Wełtawy, gdzie zobaczyć możemy między innymi słynny piękny praski zamek królewski na Hradczanach. Na zamku na Hradczanach mieszczą się takie symbole Pragi jak między innymi Złota Uliczka z pięknymi małymi kolorowymi domkami, a także najważniejsza świątynia w Czechach, Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Kolejnym symbolem Pragi obok Zamku na Hradczanach jest Most Karola, na którym mieszczą się posągi świętych. Legenda głosi, że pary, które pocałują się na Moście Korola zostaną obdarowane wierną miłością na całe życie.

Wśród zabytków Starego Miasta w Pradze warto zwrócić uwagę między innymi na Rynek Staromiejski, Ratusz staromiejski i Praski Zegar Astronomiczny. Panoramę Pragi tworzą między innymi bardzo malownicze i urokliwe wieże i bramy. Wśród nich możemy wymienić między innymi takie miejsca jak Brama Prochowa, Małostrańska Wieża Mostowa, czy Wieża Mostu Staromiejskiego. Do ważnych zabytków Pragi należy również ratusz Nowomiejski. Bardzo ważnym miejscem dla historii Czech jest również Wyszehrad, to miejsca oddalone nieco od najstarszej części Pragi, lecz niemniej istotne dla historii tego miasta i kraju Czechy. Wśród zamków i pałaców Czech warto także zwrócić uwagę na Pałac Žofína i Pałac Sternbergów. Bardzo ciekawym założeniem urbanistycznym w stolicy Republiki Czeskiej jest Nowe Miasto.

W stolicy Czech, Pradze odnajdziemy także wiele zieleni, parków, ogrodów do najpiękniejszych i najciekawszych obiektów tego typu należą Wzgórze Petřín, gdzie znajdują fragmenty miejskich murów obronnych, Obserwatorium astronomiczne Štefánik oraz Wieża Petřínská przypominająca paryską Wieżę Eiffela. Inne miejsca zieleni miejskiej w Pradze to Praski Ogród Zoologiczny a także Ogród Botaniczny, Ogrody Franciszkańskie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Karola. Bardzo piękne są również Winnice św. Klary, które stanowią bardzo malowniczy krajobraz. Ogrody pałacowe na Małej Stranie to kolejny park w stolicy Republiki Czeskiej. Warto także odwiedzić Ogrody Franciszkańskie.
.
Wśród kultowych miejsc w Pradze warto również odwiedzić takie miejsca jak Ściana Johna Lennona, Klementinum, Rudolfinum, Wieża telewizyjna Žižkov, Metronom, Miejski Dom Reprezentacyjny, Tańczący Dom, Dom browarniczy, Zamek Troja, Restauracja Bellavista w Pradze, Letohrádek Hvězda, Miejska Dzwonnica Św. Mikołaja. Ważne ulice i place w Pradze to między innymi: Plac Republiki, Ulica Nerudova oraz Ulica Na Prokope. Praga to miasto mostów oprócz najsłynniejszego z nich mostu Karola warto także wspomnieć o Moście Svatopluka Čecha.
Wycieczka – Praga to również możliwość zwiedzania ważnych dla historii Czech pomników, bardzo ważne są na przykład Pomnik Narodowy na Vítkovie, Pomnik Franza Kafki (ruchoma głowa), Pomnik św. Wacława, Pomnik wiszącego Zygmunta Freuda. Dla historii Czech związanej z drugą wojną światową należy Narodowy Pomnik Bohaterów Terroru Heydricha.

Do najważniejszych zabytkowych kościołów w stolicy Czech, Pradze należą: Kościół Św. Ludmiły, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Klasztor na Strahowie, Kościół św. Mikołaja na Małej Stranie, Kościół św. Mikołaja na Starym Mieście, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół Najświętszej Marii Panny pod Łańcuchem, Kościół św. Idziego, Kościół św. Jakuba, Kościół św. Ignacego oraz Kościół św. Tomasza. Wycieczka – Praga to niezapomniane widoki, prześliczne zaułki, wąskie uliczni, niezwykła zakamarki. Stolica Czech ma bardzo dużo do zaoferowania turystom i nic dziwnego, że tak chętnie tu wracają, aby odkrywać coraz to nowsze i bardziej ukryte miejsca w tym urokliwym mieście nad rzeką Wełtawą. Wśród wielu atrakcji, jakie oferuje wycieczka – Praga są także rejsy statkami wycieczkowymi po Wełtawie, podczas których można podziwiać stolicę Czech z perspektywy rzeki. Takie rejsy po Wełtawie to między innymi doskonała sposobność na spędzenie romantycznego wieczoru we dwoje podziwiając piękno oświetlonej nocnej Pragi z pokładu statku wycieczkowego.

Praga i Czechy to także miejsce, gdzie warto skosztować różnych rodzajów piwa. Nasi południowi sąsiedzi słyną z tego złocistego napoju z białą pianką. Warto zajrzeć do jednaj z wielu praskich knajp, aby delektować się smakiem tradycyjnego czeskiego piwa, a piw w Czechach jest bardzo wiele odmian. Tradycyjna kuchnia czeska to między innymi knedle, które możemy skosztować w jednaj z klimatycznych restauracji w Pradze. Praga to przede wszystkim bogate życie kulturalne, sztuka, teatr i muzyka. Odnajdziemy tutaj wielu muzeów, galerii i innych miejsc związanych z kulturą i sztuką. Warto w tym miejscu wymienić takie centra kulturalne jak: Narodowe Muzeum Rolnictwa, Centrum Sztuki Współczesnej DOX, Muzeum Alfonsa Muchy, Galeria obrazów i wystawa sakralna na Strahowie, Biblioteka na Strahowie, Teatr Stanowy, Teatr na Vinohradach, Narodowe Muzeum Techniki, Teatr Narodowy, Praskie Muzeum Piwa, czy Muzeum Narodowe.

W Pradze znajdują się również miejsca ważne dla kultury i historii Żydowskiej. Należy tu wymienić przede wszystkim Stary Cmentarz Żydowski. Znajdziemy tutaj także liczne synagogi, do najbardziej znanych należą Synagoga Maisela, Synagoga Pinkasa, Synagoga Jubileuszowa oraz Synagoga Klausa. Mieści się tutaj także Nowy Cmentarz Żydowski. Praga należy bez wątpienia do najpiękniejszych miast w Europie i jest tak bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Zamek na Hradczanach ze Złotą Uliczką i Katedrą, Most Karola z figurami świętych i piękne wieże i bramy miejskie to tylko jedne z najsłynniejszych atrakcji Pragi, która ma do zaoferowania turystom znacznie więcej. Wycieczka – Praga to doskonały sposób na spędzenie przygody podczas weekendu, długiego weekendu majowego, dłuższego pobytu na cały tydzień. Wycieczka – Praga może trwać znacznie dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here