Niezapomniane wakacje w ezgotycznej scenerii - Mauritius

Mauritius to kierunek idealny na egzotyczne wczasy spędzone w ciepłej atmosferze i pięknej scenerii. Coraz częściej Polacy wybierają Mauritius na spędzenie urlopu poza sezonem, szczególnie kiedy temperatury w Polsce gwałtownie spadają. Ta stosunkowo niewielka wyspa gwarantuje wakacje marzeń, spędzone w niezapomnianej atmosferze i wśród wysokich temperatur powietrza. Pomoże w tym dobrze rozwinięta baza usług turystycznych oraz przyjaźnie nastawiona ludność, która jest przyzwyczajona do przyjazdu turystów z całego świata. Wyjazd na Mauritius to szansa na przeniesienie się do całkiem innego, egzotycznego świata.

Mauritius – wczasy, jakich nie zapomnisz
Mauritius, a właściwie Republika Mauritiusa to państwo położone na niewielkiej wyspie odległej o 1100 kilometrów na wschód od Madagaskaru. Wyspę oblewają ciepłe i przejrzyste wody Oceanu Indyjskiego, a ona sama należy do archipelagu Maskarenów. Mauritius zachwyca mimo swoich niewielkich rozmiarów – wyspę można pokonać właściwie w jeden dzień, ponieważ ma zaledwie 61 kilometrów długości i 47 kilometrów szerokości. Wyspa posiada bogatą historię – została odkryta przez Portugalczyków w 1505 roku, a od wieku XVIII była ona we władaniu Francuzów. W 1810 Mauritius znalazł się pod panowaniem brytyjskim. Wyspa zyskała niezależność dopiero w 1968 roku. Po panowaniu Anglików językiem urzędowym na wyspie został angielski, chociaż łatwo można się tu porozumieć również po francusku czy nawet po hindusku i kreolsku.

Mimo niewielkich rozmiarów, Mauritius posiada walory, którymi można obdarzyć co najmniej kilka państw. Właśnie stąd wynika jego popularność wśród turystów z każdego zakątka świata, szukających malowniczych widoków, egzotycznej roślinności i pięknych plaż. Wyspa posiada bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu – jej centralną część zajmują lasy deszczowe oraz góry, o wysokości dochodzącej do 800 metrów. Na wiele szczytów prowadzą trasy piesze, skąd rozpościerają się piękne widoki na okolicę i Ocean Indyjski. Wyspa z racji swojej burzliwej historii jest wielokulturowa, posiada bogatą tradycję i jest prawdziwą mozaiką kulturową, zachwycającą turystów poszukujących odmiany od rzeczywistości.

Infrastruktura turystyczna na Mauritiusie
Mauritius jest wyspą ukierunkowaną na przyjmowanie turystów, ponieważ sezon trwa tu właściwie przez cały rok. Wyspę najlepiej jest odwiedzać w tzw. sezonie suchym, czyli między majem a listopadem. Wtedy temperatury powietrza oscylują w okolicy 23-26 stopni Celsjusza, podobną temperaturę ma ocean. Od grudnia zaczyna się pora deszczowa, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, ale jednocześnie wzrasta wilgotność powietrza i pojawiają się częste opady deszczu. Ten okres na Mauritiusie to czas, w którym pojawiają się tropikalne cyklony. Na Mauritius najlepiej polecieć na zorganizowane wakacje z biurem podróży. Turyści podróżujący na własną rękę mogą mieć problem ze znalezieniem noclegu, bowiem w tym państwie dominują duże kompleksy hotelowe, zlokalizowane na wybrzeżach. Standard oferowany przez hotele na Mauritiusie jest bardzo dobry, jednak często kompleksy położone są z dala od większych ośrodków miejskich i otacza je las równikowy. Oczywiście ma to wiele plusów – choćby takich, że tego typu hotele oferują naprawdę egzotyczne wakacje.

Sporty wodne na Mauritiusie
Mauritius jest wyspą, którą upodobali siebie nie tylko turyści ukierunkowani na plażowanie pod palmami w gorącej atmosferze. Bardzo duża część osób, które przybywają na wyspę to amatorzy sportów wodnych. W pobliżu kompleksów hotelowych można znaleźć szkoły nurkowania, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne szkoły kitesurfingowe. Przejrzysta woda i liczne rafy koralowe to idealne warunki dla nurków, którzy chcą nie tylko obserwować kolorowe ryby, ale nawet pływać z delfinami. Mauritius oferuje idealne warunki do kitesurfingu i windsurfingu. Ciepła woda o płaskiej tafli i doskonałe warunki wietrzne gwarantują niezapomniane wrażenia i daje możliwość spędzenia aktywnych wakacji dla osób o każdym poziomie zaawansowania. Szczególnie znanym ośrodkiem kitesurferów z wypożyczalniami sprzętu i szkołami jest Le Morne.

Co zobaczyć na Mauritiusie?
Mauritius oferuje nie tylko piękne plaże i sporty wodne. Będąc na miejscu, warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych, które organizowane są przez biura podróży, z którymi wyjeżdżamy na wakacje. Z całą pewnością warto zwiedzić stolicę wyspy, czyli Port Louis. Tutaj nowoczesne budynku sytuowane są obok historycznych obiektów, meczetów czy lokalnych miejsc targowych. Z cytadeli rozciągają się piękne widoki na otaczające stolicę góry. Miłośnicy kontaktu z dziką naturą powinni zobaczyć największy na półkuli południowej Ogród Botaniczny w Pamplemousses. Można tu podziwiać ponad 500 gatunków egzotycznych roślin i palm, a niewątpliwą atrakcją są rozległe stawy z ogromnymi liliami wodnymi. Wiele osób decyduje się także na wycieczkę do Parku Narodowego Przełomu Czarnej Rzeki, gdzie dla turystów udostępniane są trasy piesze z możliwością wejścia na najwyższy szczyt wyspy. Nietypową atrakcją są również Wydmy Chamarel, które bazaltowym piaskiem mienią się wieloma odcieniami, sprawiając na turystach ogromne wrażenie. Są to miejsca, które z pewnością należy zobaczyć podczas pobytu na wyspie, szczególnie jeśli nie wiemy, czy kiedykolwiek na nią wrócimy.

Mauritius – informacje praktyczne
Przed wyjazdem na Mauritius warto poznać nieco informacji praktycznych. Jeszcze do niedawna wyjazd na wyspę był zaliczany do kierunków luksusowych, jednak ostatnimi czasy ceny wyjazdów mocno spadły. Na wyspie obowiązuje czas polski + 3 godziny, a walutą jest rupia maurytyjska. Nie ma żadnych zaleceń odnośnie obowiązkowych szczepień przed wyjazdem na Mauritius, jednak na miejscy dostęp do służby medycznej jest płatny. Aby zostać wpuszczonym na terytorium kraju nie jest wymagana wiza – wystarczy posiadać bilet powrotny, odpowiednie środki na powrót i rezerwację hotelową. Wjazd do państwa odbywa się na podstawie ważnego przez okres co najmniej 6 miesięcy paszportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here