Urzekające miejsca w Turcji

Wycieczki – Turcja jest idealnym kierunkiem zarówno do odpoczynku jak i zwiedzania. Bogato historyczna kraina z najlepszą kuchnią, jaką kiedykolwiek skosztujesz, sceneria od plaż po góry i wspaniałe miasto Stambuł. To tylko nieliczne atrakcje.
Od starożytnego miasta portowego w Efezie (Efes) po strzelistą bizantyjską kopułę Aya Sofya, Turcja ma więcej niż sprawiedliwy udział w słynnych na całym świecie ruinach i zabytkach. Sukcesy postaci historycznych i imperiów – w tym Rzymian, Bizancjum i Osmanów – wszystkie odcisnęły piętno na tej dawnej przystani wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Doświadczając ich spuścizny mozna przenieść się z zamkniętych dzielnic sułtana i jego haremu w rozległym pałacu Topkapi w Stambule do romantycznych i tajemniczych ruin Lycian na śródziemnomorskich plażach.
Różnorodne krajobrazy Turcji, od gajów oliwnych Morza Egejskiego po wschodnie stepy, stanowią liryczną scenerię dla wielu wspaniałych ruin. Najbardziej magiczną scenerię w kraju można znaleźć w azjatyckiej Anatolii, gdzie piękne widoki zapewniają zawrotne wybrzeże Morza Śródziemnego, nieziemskie „bajkowe kominy” w Kapadocji i faliste doliny, alpejskie pastwiska w górach Kaçkar i złote plaże, takie jak Patara, plaża mające aż 18 km długości. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wakacje, aby cieszyć się widokiem na jezioro Egirdir o górskim obwodzie lub odkrywać pagórkowate zaplecze na południowym wybrzeżu, wiele krajobrazów Turcji pozostawi niezatarte wrażenie.
Turcja oferuje zajęcia dostosowane do każdego temperamentu, od przygody na świeżym powietrzu po kulturalne wzbogacenie. Wodne zabawy obejmują nurkowanie, windsurfing, rafting i canyoning w górskich wąwozach, spływy kajakowe po zatopionych ruinach Kekova i tradycyjne rejsy po wodach Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Można też wzbić się w powietrze, korzystając z ekscytujących lotów paralotniowych lub przejażdżki balonem nad Kapadocją. Aby zobaczyć świeże widoki na turecką scenerię, wybierz się na górskie pastwiska lub przejdź się ścieżką Lycian Way. W mieście wybierz się na kulinarny kurs lub zanurz się w hamamie.
Najlepszą rzeczą w próbowaniu pysznych specjałów z Turcji – począwszy od meze na przystani w basenie Morza Śródziemnego po śniadanie emerytalne obejmujące składniki prosto z kuchni – jest to, że zabierze Cię do centrum tureckiej kultury. Dla towarzyskich i zorientowanych na rodzinę Turków, wspólne gromadzenie się i jedzenie to odwieczny rytuał. Więc utknij w oliwkowo-oleistych warzywach z Morza Egejskiego, ostrych kaczkach po Anatolii i potrawach z wielu innych zakątków Turcji – a kiedy pijesz szklankę w kształcie tulipana i kontemplujesz baklawę na deser, pamiętaj, że jedzenie pogłębia twoje zrozumienie Turcji.
Kapadocja jest geologiczną osobliwością wzgórz o strukturze plastra miodu i potężnych głazów o nieziemskim pięknie. Fantastyczna topografia pasuje do ludzkiej historii. Ludzie od dawna wykorzystują miękki kamień regionu, szukając schronienia pod ziemią i opuszczając krajobrazy rozproszone fascynującą architekturą jaskini. Ozdobione freskami kościoły na wolnym powietrzu w Göreme i podziemne schronienia Derinkuyu i Kaymaklı to najsłynniejsze zabytki, a prostu spanie w jednym z hoteli jaskiniowych jest ogromnym przeżyciem. To koniecznie trzeba zobaczyć.
Z setek starożytnych miast Turcji i klasycznych ruin, Efez jest najwspanialszy i najlepiej zachowany. Rzeczywiście, to najlepsze miejsce na Morzu Śródziemnym, aby poczuć, jak wyglądało życie w starożytności. Starożytny Efez był wspaniałym miastem handlowym i ośrodkiem kultu Kybele, bogini płodności Anatolii.
Pod wpływem Ionian Cybele stała się Artemidą, dziewiczą boginią polowania i księżyca, a na jej cześć zbudowano wspaniałą świątynię. Kiedy Rzymianie przejęli władzę, Artemida stała się Dianą, a Efez stał się rzymską stolicą prowincji, czwartym pod względem wielkości miastem w imperium po Rzymie, Aleksandrii i Antiochii.
W 356 roku pne Świątynia Cybel została zniszczona w ogniu zastrzelonym przez obłąkanego Herodrata, który twierdził, że zrobił to, aby uzyskać 15 minut sławy, udowadniając, że współczesne społeczeństwo nie ma monopolu na wypaczone poczucie sławy. Efezjanie rozpoczęli pracę nad budową nowej świątyni, która po zakończeniu została uznana za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata.
Pamukkale to białe, kalcytowe trawertyny (tarasy) przepełnione ciepłymi, bogatymi w minerały wodami. Tuż nad trawertynami leży Hierapolis, niegdyś rzymskie i bizantyjskie miasto uzdrowiskowe, które ma spore ruiny i muzeum.
Status Światowego Dziedzictwa Unesco powoduje masowe przyjazdy turystów a chodzenie po trawertynach pozostaje jednym z wyjątkowych doświadczeń Turcji.
Ciekawym miejscem do zobaczenia jest też grecki prawosławny klasztor Marii Panny, bardziej znany jako klasztor Sumela, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w regionie Morza Czarnego. Od 2015 roku zamknięto go do renowacji. Sumela został założona w 4 wieku naszej ery i opuszczony w 1923 roku po utworzeniu Republiki Tureckiej i „wymiany ludności”. Klasztor składa się z głównego kościoła, uformowany z naturalnej jaskini i zbudowany w kształcie wydłużonej absydy. Pokryty jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kolorowymi freskami przedstawiającymi wszystko, od Dziewicy Maryi do Sądu Ostatecznego. Najwcześniejsze przykłady pochodzą z IX wieku, ale większość pochodzi z XIX wieku.
Położenie na szczycie klifu samo w sobie jest przepiękne, a budynek ma tajemniczy, zwiewny klimat, zwłaszcza gdy w dolinie pod drzewami (przez większość czasu) wirują mgły.
Można pokusić się również o wycieczkę w góry. Góry Kaçkar to najdalej wysunięta na wschód i najwyższa część Alp Pontyjskich (w języku tureckim: Kuzey Anadolu Dağları, czyli Północne Anatolijskie Góry), które rozciągają się około 1000 km na zachód i wschód, w głębi lądu od Morza Czarnego. Główna linia szczytów o wysokości 3000 m rozciąga się na około 50 km na południowy zachód, z urwistymi, pokrytymi śniegiem wysokościami wznoszącymi się nad górskimi jeziorami i wysokogatunkowymi górskimi pastwiskami, gęstymi lasami oraz rzekami w dolinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here