Dzieci i wakacje - lepsze rodzinne relacje

Wielu z nas z nostalgią wspomina lata wczesnej młodości – poczucie wolności, dalekie podróże, szalone imprezy i realizowanie wyskokowych pomysłów, niekoniecznie tych najbezpieczniejszych. Jednak gdy zakładamy rodzinę i w naszym życiu pojawiają się dzieci, okazuje się często, że spontaniczne wyjazdy i rozrywki pozostają już tylko w strefie marzeń. Ustatkowany tata zajęty jest zarabianiem na rodzinę, utrzymaniem domu i rozwożeniem dzieci na zajęcia dodatkowe, zaangażowana mama wciąż próbuje pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Brakuje czasu na odpoczynek, realizowanie pasji czy spędzanie wspólnych chwil z ukochanymi. Mijamy się w biegu z innymi członkami rodziny i powoli stajemy się sobie niemalże obcy. Codzienny stres i walka z czasem powoduje narastające zmęczenie, frustrację i w następstwie kłopoty ze zdrowiem.

Dlatego nie powinniśmy lekceważyć zaleceń lekarzy czy psychologów, i co najmniej raz w roku zorganizować sobie przynajmniej dwutygodniowy, a najlepiej dłuższy wypoczynek. Nie musi to oznaczać od razu pozostawiania dzieci pod opieką dziadków i wyjazdu na nocne szaleństwa w Berlinie czy Amsterdamie. Tak naprawdę ten wolny czas powinniśmy przeznaczyć dla naszej rodziny, której tak istotną funkcję w zabieganym codziennym życiu często pomijamy. To właśnie dobre relacje w rodzinnym gronie dają nam siłę do zmagania się z przeciwnościami i realizowania z sukcesem swoich celów. Niech wakacje będą więc czasem, kiedy poznamy bliżej nasze dzieci i przypomnimy sobie siebie sprzed lat. Możemy oczywiście wybrać fantastyczną ofertę wczasów za granicą i i spędzić cały pobyt w hotelu korzystając z wygody oferty all inclusive. Niestety często ten czas, zorganizowany dla nas przez biuro, jest zapełniony atrakcjami, hałaśliwymi imprezami, a dziećmi – częściej niż ich rodzice – zajmują się wynajęci animatorzy. Taka opcja, choć brzmi kusząco, niewiele zmienia na korzyść w relacjach rodzinnych.

Z tego powodu czasami warto rozważyć pobyt w jakimś cichym, ustronnym, ale wciąż atrakcyjnym turystycznie regionie i zaplanować urlopowe dni tak, aby znaleźć czas nie tylko na korzystanie z wakacyjnych rozrywek, ale i na wspólne spacery, wieczorne rozmowy, a nawet wspólne ponudzenie się. Możliwości przed nami jest mnóstwo. Nieważne – polskie morze, jeziora czy góry – przy obecnym rozwoju sektora turystycznego wszędzie uda się znaleźć coś dla siebie. Jednak gdy dzieci są jeszcze małe, szczególną uwagę warto zwrócić na morze. Nie można mu odmówić uroku, a zaplecze turystyczne w większości miejscowości jest zachwycające. W szerokim przekroju tańszych i naprawdę luksusowych ofert, każda rodzina jest w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Jeśli wybierzecie się ku bursztynowym plażom i pogoda dopisze – co wcale nie jest rzadkością w ostatnich latach – na pewno się nie zawiedziecie. Poranny spacer brzegiem morza pozwoli dotlenić organizm i uzupełnić niedobory jodu, a to na pewno wprawi was w doskonały humor. Jeśli lubicie plażowanie, jest oczywiste, że można w ten sposób spędzić czas do późnego popołudnia. Dmuchańce, baseniki, zabawki do piasku, ochronne namioty i kolorowe parawany to wasi sprzymierzeńcy w zabawie z dzieciakami. Może maluch pouczy się pływać lub pobawi w piratów razem z tatą, a z mamą wykopie głęboki staw, do którego będziecie wpuszczać złapane rybki i różowe meduzy? Można też zbudować piaskową rzeźbę, grać w piłkę ze znajomymi, budować wodne kanały i oczywiście przeskakiwać fale. Na plaży zawsze znajdą się małe muszelki, fantazyjne kawałki drewna i kolorowe kamyki. Zbieranie nadmorskich skarbów, a potem tworzenie dowolnych rękodzieł to wspaniały pomysł na wspólne chwile. Do tego okolice plaży zwykle obfitują w urocze kawiarnie czy restauracje, więc możecie z łatwością wybrać się na smaczny posiłek, nie oddalając się od morza. Czas na plaży pod ciepłym słońcem to gwarancja dobrej zabawy i możliwości zacieśnienia więzi rodzinnych. Tam już po jednym dniu zapomnienia o zobowiązaniach firmowych, a dzieciaki o szkolnych kłopotach. Endorfiny gwarantowane.

Wiadomo jednak, że pomimo ciepłego lata zdarzają się dni, a nawet dłuższe okresy gorszej pogody. Dawniej nad morzem był to faktycznie problem, który wymuszał przesiadywanie w wynajętym pokoju i oglądanie telewizji. Teraz jednak nie ma się czym martwić – no może tylko tym, co właściwie wybrać z szerokiej oferty nadmorskich atrakcji. Jeśli jest trochę chłodniej, ale nie pada, w pobliżu wszystkich kurortów znajdziemy coś dla siebie. Parki rozrywki z dinozaurami, wesołe miasteczka, latarnie morskie i inne zabytki, zoo, rejsy statkiem… Lista jest tak długa, że nie sposób wymienić tu wszystkiego. Po pełnym wrażeń dniu możecie udać się do knajpki dostosowanej dla rodzin z dziećmi, by w spokoju zjeść pyszną rybę, podczas gdy smyki będą
korzystać z resztek sił, by bawić się kolejnym basenie z piłkami czy hasać na trampolinie. A może też skuszą się na kawałek zdrowego dorsza czy tłustego węgorza – nic tak nie zbliża jak wspólne posiłki, na które w domu często nie ma po prostu czasu.

Nawet jeśli będziecie mieć przysłowiowego pecha i przez większość czasu będzie padał deszcz, pobyt wciąż możecie spędzić z zadowoleniem. Jeśli jako zakwaterowanie wybierzecie hotel z basenem i udogodnieniami dla dzieci, chwile niepogody przeczekacie korzystając z hotelowych atrakcji. Możecie też wybrać się do zadaszonej sali zabaw czy centrum gier, zwiedzić fokarium, poznać lokalne muzea np. rybackie, wybrać się wycieczkę do pobliskiego miasta czy odwiedzić aquapark na kilka godzin… Takie rozrywki zapewnią każdemu członkowi rodziny interesujące wrażenia i z całą pewnością przysporzą tematów do niekończących się rozmów.

Wakacje nad morzem z dziećmi to fajna przygoda – a do tego sprawią, że od nowa zaprzyjaźnicie się ze sobą i wrócicie do domu silniejsi nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim w doskonałym nastroju psychicznym. A miłe wspomnienia będą wam towarzyszyć przez cały następny rok, dając zawsze wspólny temat do pogawędek i przywołując uśmiech na twarzy każdego z domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here