Wycieczka na Zanzibar: informacje dla turystów

Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim – jedna z najczęściej wybieranych wśród Polaków, którzy chcą odpocząć w tropikach. Zanzibar należy do Tanzanii i znajduje się w Afryce. Wyspa ma dość dużą powierzchnię: poza plażami, można tutaj zobaczyć także wioski.

Od zawsze uprawiano tutaj krzaczki przypraw, które następnie eksportowano na cały świat. Można tutaj zobaczyć, jak powstaje gałka muszkatołowa, goździki oraz cynamon i pieprz. Wyprawy na plantacje upraw można zorganizować sobie z miejscowymi biurami podróży: oferują wycieczki fakultatywne do gospodarstw rolnych na wyspie.
Osoby, które urządzają sobie tutaj wakacje doceniają wyspę za wysoką jakość oferowanych usług turystycznych. Kurorty na Zanzibarze nie mają sobie równych. Hotele są luksusowe, jedzenie przygotowane z najwyższą starannością, a wszelkie udogodnienia dorównują europejskim. Dzięki doskonałej pogodzie przez cały rok, można być pewnym, że wakacje na Zanzibarze będą zawsze udane.

Zanzibar znajduje się niespełna 40 km od wybrzeży Tanzanii. Na wyspę można dostać się łodzią lub małym samolotem. Aby dostać się na Zanzibar, możemy wykupić sobie wczasy all inclusive lub polecieć samodzielnie do Tanzanii, a stamtąd popłynąć na wyspę. Mieszkańcy wyspy są niesamowicie przyjaźni i przyzwyczajeni do turystów. Nie jest to niebezpieczne miejsce.

Nurkowanie na wyspie
Poza plantacjami i pięknymi plażami, na Zanzibarze można urządzać sobie nurkowanie: można tutaj zobaczyć wielkie delfiny oraz kolorowe rybki. Wyspa jest też odwiedzana przez luźno chodzące żółwie: zakopują się w piasku na plaży i nie uciekają przed turystami.

Safari na Zanzibarze
Podczas pobytu na wyspie można też udać się na wycieczkę autem terenowym po parku narodowym. W parkach zobaczymy duże stepy. Mieszkają na nich zebry oraz stada gnu. Safari urządzane w tym miejscu jest bardzo bezpieczne, a jednocześnie pełne atrakcji. Organizatorzy oferują niekiedy noclegi w namiotach.

Kiedy lecieć na Zanzibar?
Sezon turystyczny na tej afrykańskiej wyspie rozpoczyna się w okolicach grudnia. Jest to doskonała destynacja dla wszystkich osób, które chcą uciec od świąt i od polskiej pluchy na ulicach. Sezon turystyczny zaczyna kończyć się w końcu lutego, jednak nawet przylatując tutaj na polską wiosnę nie będziemy zawiedzeni. Nadal będzie gorąco, pogoda będzie słoneczna i nie będzie padało. Dodatkowo, od lutego można liczyć na to, że zwolnią się niektóre miejsca w hotelach, a ceny pójdą ostro w dół. Nie poleca się jednak lecieć na Zanzibar w czasie gdy rozpoczyna się polskie lato. Wtedy na Zanzibarze zaczyna się robić deszczowo, a temperatura rzadko przekracza 20 stopni na plusie.

Formalności do zorganizowania przed wylotem
Każda osoba, która chce lecieć na Zanzibar powinna mieć paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren kraju. Należy mieć przy sobie prawo jazdy, jeśli chcemy wynająć samochód do zwiedzania wyspy. Ponadto, konieczne jest pozyskanie wizy do Tanzanii. Wizy dostaje się na lotnisku, bez żadnych problemów. Można także postarać się o wizę w najbliższym konsulacie w Berlinie – w Polsce nie ma ambasady Tanzanii. Jednorazowa wiza pozwalająca na wjazd do Tanzanii na pół roku wynosi 50 dolarów amerykańskich. Urzędnicy na lotnisku będą nas prosili o zapłacenie kartą, a nie w gotówce. Jednak co do zasady, nie mają prawa odmówić nam zapłaty gotówką.

Jak poruszać się po Zanzibarze?
Zanzibar jest dość dużą wyspą i na jego terenie można poruszać się wynajętym samochodem. Można także brać taksówki oraz autobusy, które na tej wyspie kursują regularnie. Taksówki niestety są dość drogie: z lotniska dojedziemy za około 50 dolarów. Jedną z atrakcji dla turystów przemierzających Zanzibar na własną rękę jest przejażdżka miejscowym autobusem: jest to zwykle wielka ciężarówka, która ma ławki na pace. Można usiąść na tych ławkach lub przyczepić się z zewnątrz do plandeki. W przypadku tych autobusów nie ma żadnych rozkładów jazdy. Autobusy dojeżdżają ze stacji startowej wtedy, kiedy uda im się zapełnić turystami. Nie ma też żadnych przystanków po drodze: autobus zawsze zatrzymuje się na żądanie.

Zanzibar – wycieczki, informacje praktyczne
Zwiedzając Zanzibar pamiętajmy, że na wyspie panuje ruch lewostronny, ze względu na to, że jest to była kolonia brytyjska. Tankując samochód musimy uważać na niektóre stacje – internet jest pełen informacji z poradami odnośnie tego, które stacje benzynowe na Zanzibarze lepiej jest omijać. Wyjeżdżając na wakacje na Zanzibar należy zabrać ze sobą nasze polskie prawo jazdy – tylko z nim możliwe będzie poruszanie się legalnie po wyspie. Jednocześnie, z naszym prawem jazdy trzeba mieć lokalne pozwolenie na prowadzenie samochodu.
Gdy wydarzy się wypadek, musimy wiedzieć, że policja nam nie pomoże. Policja na Zanzibarze jest skorumpowana. Często zatrzymują turystów tylko po to, żeby sobie pogadać. Dla Europejczyka jest to niezrozumiałe. Podobnie jak to, że zwykła kontrola drogowa na drogach Zanzibaru to często zakamuflowana prośba o pieniądze.

Zanzibar – noclegi
Gdzie spać na Zanzibarze? Które rejony są najlepsze na wakacje? Zdecydowanie nie ma tutaj wielkiego rozgraniczenia: cała wyspa jest usiana hotelikami i pensjonatami. Możemy spać w chatkach na plaży, jak i w luksusowych kurortach, w których są bary, restauracje, baseny i siłownie. Biura turystyczne czasami informują turystów, że jeśli wybiorą noclegi po wschodniej stronie wyspy, zauważa duże różnice w poziomie wody podczas odpływów. Gdy są odpływy, na wschodzie Zanzibaru robi się bardzo dużo miejsca: woda cofa się, pokazując czysty piasek. Na odległość nawet kilkuset metrów. Gdy woda wraca i robi się przypływ, plaża staje się bardzo mała.

Czy Zanzibar jest zagrożony malarią?
Zagrożenie ukąszeniem komara, który przenosi malarię na wyspie jest niewielkie. Zwiększa się, gdy następuje pora deszczowa. Zagrożenie jest szczególnie małe, gdy śpimy w kurorcie: w takich miejscach obsługa wielokrotnie spryskuje wszystkie nawierzchnie środkami odstraszającymi komary. Mimo to turyści decydują się na korzystanie z tabletek, które zapobiegają rozwinięciu się malarii w organizmie. Uwaga – takie środki mają szereg skutków ubocznych i obniżają samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here