Tajlandia

Tajlandia to kraj azjatycki na Półwyspie Indochińskim, który liczy sobie 513 tysięcy kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go 67 milionów osób. Społeczeństwo posługuje się językiem tajskim, który jednak jest dosyć zróżnicowaną mową w zależności od regionu, jaki weźmiemy pod uwagę. W kraju ważną rolę pełni język angielski, ponieważ przez długi okres czasu Tajlandia (znana jeszcze jako Syjam) była w brytyjskiej strefie handlowych wpływów w odróżnieniu od pobliskich państw opanowanych przez Francuzów. Tajlandia graniczy z Malezją, Kambodżą, Wietnamem oraz Laosem. Jest to kraj o nizinnym ukształtowaniu terenu – większość jego terytorium jest bardzo płaska. Wyjątek stanowi północ, gdzie rozciąga się wysokie pasmo górskie z wierzchołkami przekraczającymi wysokość 2500 m.n.p.m. Linia brzegowa Tajlandii to aż 2600 kilometrów. Od wschodu kraj oblewają wody Zatoki Tajlandzkiej, natomiast od zachodu Morza Andamańskiego. Na tym ostatnim leżą również największe wyspy na terytorium tego kraju.

Tajlandia leży w strefie klimatów zwrotnikowych, a jej południowe krańce położone na Półwyspie Malajskim nawet w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Powoduje to, że w zasadzie przez cały rok w Tajlandii utrzymują się bardzo wysokie temperatury powietrza. Uważać należy jednak na tamtejszy klimat, ponieważ Tajlandia leży w obrębie krajów objętych działaniem monsunów, czyli bardzo silnych wiatrów połączonych z intensywnymi opadami atmosferycznymi. Ilość deszczu w Tajlandii jest zresztą bardzo znaczna i wyjeżdżając tam, trzeba brać pod uwagę możliwość deszczu.

Jednakże, Tajlandia z pewnością może być miejscem ucieczki przed mroźnymi, polskimi zimami i szansą całkowitej zmiany temperatury wokół siebie przynajmniej przez tydzień lub dwa. Jeżeli chodzi o wakacje – Tajlandia może pochwalić się bogatą ofertą kurortów turystycznych, które przygotowują dla przybywających tam turystów usługi na najwyższym światowym poziomie. Kierunek ten jest coraz popularniejszy i pojawia się liczniej niż kiedyś w ofertach rozmaitych polskich biur podróży. Co ciekawe, turystów kusi nie tylko ciepły klimat, ale również interesująca, zupełnie obca tajska kultura. Tamtejsze społeczeństwo wyznaje buddyzm, ma swój własny i unikalny sposób budowania i styl życia codziennego. Wszystkie te aspekty powodują, że chociażby dla Europejczyka Tajlandia staje się miejscem nieco dziwnym i tajemniczym, aczkolwiek bardzo intrygującym. Tajowie widzą szansę rozwoju swojego państwa poprzez turystykę i zachęcają zagranicznych gości do odwiedzenia ich ojczyzny, co oczywiście doskonale napędza lokalną gospodarkę. Pewnym minusem jest tylko to, że wycieczki do Tajlandii kosztują bardzo dużo pieniędzy – na ten moment niewielu Polaków jest w stanie pozwolić sobie na tego typu wyjazd.

Turyści przede wszystkim zabierani są do Bangkoku, czyli stolicy Tajlandii i wielkiej metropolii liczącej sobie 9 milionów mieszkańców, a aż około 15 licząc z całą aglomeracją. Jest to istotny procent ogółu mieszkańców Tajlandii i zdecydowane centrum społeczne, handlowe, akademickie i kulturalne kraju. Co ciekawe, niektóre źródła wskazują, że Bangkok jest najgorętszym miastem świata, a średnia roczna temperatura powietrza przekracza 28 stopni. Problemem miasta są bardzo uciążliwe dla mieszkańców korki na ulicach wywołane dużym popytem na samochody, a mniejszym na podróżowanie komunikacją miejską. Bangkok ma również z tego powodu bardzo zanieczyszczone powietrze. Mimo tego, w 2015 roku miasto zostało odwiedzone przez 30 milionów turystów zagranicznych. Bangkok słynie bowiem z bardzo bujnego życia nocnego, co powoduje popularność wśród osób, które szczególnie lubią ciekawe imprezy. Miasto jest zdecentralizowane – nie można więc wskazać jednoznacznie centrum, takich punktów w dzisiejszym Bangkoku jest co najmniej kilka. Stolica Tajlandii to jednak także imponujące zabytki, które olśniewają turystów z całego świata – znajduje się tam między innymi około 400 bogato zdobionych świątyni buddyjskich i hinduistycznych. Turyści najczęściej odwiedzają Świątynię Złotego Buddy, a także Wielki Pałac Królewski. W tym ostatnim na szczególną uwagę zasługuje świątynia Wat Pra Kaeo, w której znajduje się najsłynniejszy w Tajlandii posążek Buddy. Ciekawą atrakcją turystyczną może być również wybranie się w rejs po tamtejszych kanałach, które niegdyś były alternatywną formą komunikacji wewnątrz miasta. Dzisiaj jest to dobry sposób, aby zwiedzić je bardziej od środka, poznać jego esencję i zwrócić uwagę na życie zwyczajnych mieszkańców Tajlandii. Dla zainteresowanych kulturą regionu dobrą propozycją spędzania czasu w mieście będzie także odwiedzenie Muzeum Narodowego, które zawiera bardzo dużą ilość zbiorów na temat historii i rozwoju społeczeństwa tajskiego.

Nad Zatoką Tajlandzką leży natomiast miasto Pattaya, około 120 kilometrów od Bangkoku, będące jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Również kwitnie tam nocami imprezowe życie, natomiast główną formą spędzania wolnego czasu w czasie dnia jest leżenie na pięknej, szerokiej plaży lub kąpanie się w bardzo ciepłej, kojącej wodzie. Przemilczeć nie można faktu, że kurort stał się sławny dzięki prowadzonej tam na wielką skalę seksturystyki, aczkolwiek jest to główny cel przyjazdu tam dla mniejszości. Większość turystów spragniona jest raczej słońca, pięknej pogody i rajskich widoków. Polskie biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i przygotowują oferty bardzo rozmaitych miejsc w całej Tajlandii. Potencjalna osoba zainteresowana lotem do tego kraju będzie miała całą gamę możliwości spośród bardzo dużego wyboru i rosnącej konkurencji na rynku. Warto dodać, że lecąc do tego azjatyckiego kraju czarterowym samolotem, należy również w ten sam sposób wrócić. Co ciekawe, regulacja ta pochodzi z obowiązującego na terenie tego kraju prawa. Interesujące wydaje się również zarządzenie o braku możliwości oprowadzania po niektórych tajskich zabytkach przez pilotów wycieczek zagranicznych. Osobliwości w Tajlandii jest jednak co nie miara i zdecydowanie jest to jeden z powodów, dlaczego kraj ten jest atrakcyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here