Wczasy w czerwcu.

Dla osób, które mogą mieć urlop w dowolnym terminie kwestia planowania wyjazdów na wczasy czy wycieczki jest z tego powodu znacznie ułatwiona. Większość dorosłych planujących urlop musi liczyć się z wieloma ograniczeniami – ich dzieci chodzą do szkoły, szef nigdy nie dotrzymuje ustalonych terminów urlopów, a czasem jeszcze wypadają jakieś inne okoliczności, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają wyjazd na urlop. Szczęśliwcy, którzy są bezdzietni albo mają małe dzieci, emeryci, osoby bez zobowiązań zawodowych, mogą mieć wakacje zawsze, kiedy tylko zapragną. Dzięki temu mogą za wypoczynek płacić znacznie niższe ceny, niż za pobyty w tak zwanym wysokim sezonie, jakim są miesiące lipiec – sierpień i uniknąć tłoku w kurortach.
Doskonałym pomysłem na urlop jest miesiąc czerwiec. W Polsce i w Europie jest już na tyle ciepło, że nie ma potrzeby szukać ofert do bardzo dalekich, egzotycznych miejsc. Na pytanie: „Gdzie na wakacje w czerwcu? odpowiedź jest bardzo prosta – „Wszędzie!” Niezależnie od wyboru kierunku mamy szansę na bardzo dobrą, ciepłą pogodę.
Od kilku lat czerwiec w Polsce jest miesiącem z małą ilością opadów i temperaturami znacznie przekraczającymi normy. Może warto zdecydować się na wakacje w kraju i wybrać szczególnie ciekawe miejsce. A tych jest u nas coraz więcej.

Dla lubiących plażowanie poleca się szereg miejscowości nadmorskich. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego to piękne, miejscami bardzo szerokie, zadbane, piaszczyste plaże. Niedaleko linii brzegowej staje coraz więcej luksusowych hoteli, sanatoriów, spa, ośrodków wypoczynkowych. Standard wielu z nich spełnia najwyższe normy jakościowe, a pobyt w takich miejscach to rajskie pławienie się w luksusie. W nadmorskich spa czy sanatoriach można wzmocnić kondycję fizyczną, zadbać o wygląd zewnętrzny. Możemy skorzystać z zabiegów, diet, różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych i duchowych. Osoby bardzo aktywne znajdą dla siebie zajęcia sportowe o dużym stopniu trudności. Miłośnicy spokoju, wyciszenia mogą kontemplować podczas spokojnych ćwiczeń jogi czy pilates.
Każdy ośrodek mający cztery lub pięć gwiazdek oferuje opcje żywienia all inclusive. Decydując się na nią nie musimy martwić się o zakup napojów czy dodatkowych posiłków poza hotelem. Beztroski pobyt spędzimy skupieni wyłącznie na sobie i na swoich potrzebach, dzięki czemu zregenerujemy się i nabierzemy sił.
W czerwcu nad Bałtykiem tłoczno jest jedynie w pogodne weekendy. Sezon zaczyna się wraz z końcem zajęć szkolnych. W roku 2019 zakończenie nauki będzie już 21 czerwca, więc aby mieć trochę spokoju nasze wczasy powinniśmy wykupić przed tym terminem.

Jeśli wolimy długie spacery szlakami górskimi – w Polsce mamy wybór ogromny. Na południu Sudety, Beskidy, Tatry, Bieszczady i w centrum kraju Góry Świętokrzyskie. Można jechać w góry wysokie i trenować wspinaczkę, można bez większego wysiłku przechadzać się po łagodnych bieszczadzkich połoninach. Wszędzie znajdziemy oferty dopasowane do naszych możliwości finansowych, potrzeb, oczekiwań. W górach kuszą luksusem wysokiej klasy resorty, spa, sanatoria, ale można mieszkać w skromnych warunkach na kwaterze góralskiej. Osoby szukające miejsc cichych, daleko od zgiełku miejskiego znajdą wiele samotni, w których można znaleźć doskonałe warunki do wypoczynku. Turyści lubiący zabawę, zakupy, spacery w tłocznych miejscach powinni mieszkać w centrum Zakopanego, Szklarskiej Poręby, Karpacza, Nowego Targu. Będą mieć blisko góry, a jednocześnie dostęp do miejskich rozrywek.

Ciekawą propozycją na czerwcowe wczasy może być pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Można je znaleźć praktycznie w każdym regionie. Jeśli ktoś myśli, że współczesne gospodarstwo agroturystyczne to chałupa z glinianą polepą i wychodkiem z serduszkiem na zewnątrz budynku, to jest w błędzie. Gospodarstwa są kompleksami hotelowymi ulokowanymi w budynkach wyglądających jak chałupy, obory, stajnie. Czasem są to dawne zabudowania gospodarskie, teraz przerobione i dostosowane do potrzeb turystów. W gospodarstwach są bardzo wygodne pokoje z oddzielnymi łazienkami, jadalnie, saloniki z kominkami i telewizorami, tarasy i ogrody z miejscami na posiłki czy wypoczynek.
W gospodarstwach są zawsze zwierzęta, więc są one rajem dla miłośników żywych stworzeń. Przyjaźnie nastawione psy, łaszące się koty, śmieszne brodate kozy chcą się zaprzyjaźnić z każdym, kto wchodzi na podwórko gospodarstwa. Jedzenie zazwyczaj swojskie, regionalne, proste i zdrowe smakuje wybornie. Gospodarstwa agroturystyczne są często położone blisko lasów, zbiorników wodnych czy rzek – zawsze znaleźć można ciekawe i piękne miejsca na spacery po okolicy.
W niektórych gospodarstwach jest możliwość uczestnictwa w warsztatach i kursach. Można nauczyć się podstaw zielarstwa, mydlarstwa, produkcji świec z naturalnego wosku czy kosmetyków naturalnych, uprawy lawendy. Są gospodarstwa, które oferują treningi motywacyjne, pracę z mentorami czy trenerami personalnymi posiadającymi najwyższe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami i bogatą praktyką zawodową.

Jeśli chcemy, to możemy znaleźć na wakacje miejsce ekskluzywne. Co należy rozumieć pod tym terminem? Wakacje ekskluzywne to takie, które są dostępne tylko dla nielicznych. Z reguły są drogie, trudne do załatwienia, ale na pewno dzięki nim osiąga się cel zasadniczy, jakim jest wzbudzenie podziwu i wywołanie zazdrości wśród znajomych, sąsiadów czy współpracowników. Na nikim nie zrobi wrażenia pobyt all inclusive w Egipcie, ale jeśli opowiemy o wakacjach spędzonych w murach opactwa Benedyktynów, to niektórym zadrży serce z zazdrości. Wakacje w murach klasztornych, to ciekawy pomysł na całkowite oderwanie się od świata. Turyści przebywają w dobrych warunkach mieszkalnych, z przyzwoitym jedzeniem, ale bez dostępu do telefonu czy mediów. Czas można spędzić na medytacjach, modlitwie, czytaniu dozwolonych w tym miejscu książek, pracy w ogrodzie przyklasztornym, spacerach w obrębie murów klasztoru. Klika godzin dziennie spędza się w odosobnieniu w celi klasztornej. W kilku miejscach w Polsce można takie wczasy wykupić, ale kolejka jest dość długa i na ten rok miejsc wolnych już z pewnością nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here