Podróże za grosze - jak wypocząć i nie zbankrutować?

Podróże kojarzą się przede wszystkim z przyjemnością związaną z eksploracją nieznanych miejsc i zawiązywaniem nowych znajomości. Jednak dotykając obszaru wyjazdów, zarówno tych bliższych jak i dalszych, nie da się uniknąć tematu pieniędzy. Wielu osobom wydaje się, że aby zostać podróżnikiem i zwiedzać świat, trzeba wcześniej wygrać szóstkę w totolotka lub też odziedziczyć ogromny spadek. Owszem, podróże w standardowym wymiarze kosztują nie mało, a im wyższy standard, tym trzeba mieć na uwadze większe wydatki. Jednak przy odrobinie sprytu i odpowiedniej organizacji tanie podróże ze świata marzeń przechodzą w rzeczywistość. Trzeba tylko cały wyjazd zaplanować z głową i uważać na wszelkie drobne wydatki, które sumarycznie potrafią urosnąć do całkiem niebagatelnej kwoty. Co trzeba zrobić, żeby tanio podróżować? Poniżej kilka wskazówek w tym temacie.

Tanie podróże – dokąd jechać?

Powszechnie wiadomo, że im bliżej, tym taniej. Przynajmniej w teorii. A jak się ma stosunek wyboru destynacji turystycznej do kosztów podróży w praktyce? Otóż faktycznie, okazuje się, że w dalszym ciągu wczasy na terenie kraju są często o wiele tańsze od zagranicznych podróży. Choć warto przyznać, że w tym przypadku dużo też zależy od standardu wypoczynku. Można przecież wykupić najdroższy nocleg w Sopocie, gdzie za pokój trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych w skali doby, a w Hiszpanii można spać pod namiotem – wówczas okaże się, że podróż za granicę będzie tańsza. W kwestii położenia geograficznego miejsca docelowego można zauważyć jeszcze jedną prawidłowość – im dalej na wschód (w granicach rozsądku), tym taniej. Obecnie jednym z najtańszych krajów dla Polaków jest Ukraina, choć wiele osób ze względu na trwający na jej obszarze konflikt zbrojny wybiera zdecydowanie inne kierunki. Do atrakcyjnych cenowo krajów należy także Rumunia czy rosyjskie prowincje.

Środek transportu

Decydując się na podróż zagraniczną trzeba zawsze przeprowadzić kalkulację dotyczącą sposobu dojazdu. Jeżeli chodzi o Europę, to podróżować można na kilka sposobów. Najszybszym, choć relatywnie najdroższym środkiem transportu jest samolot. Bardzo popularny jest także transport publiczny – kolej czy autokary kursujące na trasach międzynarodowych. Niekiedy najlepszą opcją będzie własny samochód, należy jednak koniecznie sprawdzić wcześniej ceny paliwa na trasie przejazdu, a także uwzględnić trzeba opłaty za przejazdy autostradami. Dla odważnych jest jeszcze jedna alternatywa, a mianowicie podróż za jeden uśmiech czyli autostop. W większości krajów jest to bezpieczny środek transportu, jednak ze względów bezpieczeństwa stopa jest lepiej łapać w parach niż samemu. Zawsze należy mieć także ograniczone zaufanie do kierowcy. Jeżeli wybór padnie na samolot, to warto szukać promocyjnych cen przelotów. Okazuje się bowiem, że przy odrobinie determinacji można do miasta na drugim końcu Europy dostać się już za kilkadziesiąt złotych. Takie promocyjne oferty przypadają zazwyczaj na loty w środku tygodnia, a także dostępne są przy zakupie biletu z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Wakacje, to nie zawsze znaczy to samo

W Polsce, szczyt sezonu turystycznego przypada na wakacyjne miesiące wolne od nauki szkolnej. To właśnie w lipcu oraz sierpniu najwięcej osób bierze wolne w pracy i planuje podróże. Zarówno na terenie Polski jak i w wielu zagranicznych destynacjach, w tym okresie będą najwyższe ceny noclegów. Warto czasem wybić się poza utarte schematy i na urlop wybrać się o innej porze roku. W wielu pensjonatach ceny w tak zwanym niskim sezonie turystycznym są niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Jak można zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilku lat, w przypadku krajowych podróży doskonałym miesiącem jest wrzesień. Słoneczna pogoda, dosyć wysokie temperatury, a także jeszcze relatywnie długi dzień przemawiają zdecydowanie na korzyść tego miesiąca.

Komfort podróży

Jak już wspomniano na wstępie, sumaryczna cena podróży zależy od wielu czynników składowych. Prócz kosztów związanych z dojazdem ogromny wpływ na finalną cenę podróży ma także nocleg, a raczej jego standard. To oczywiste, że w nocleg w hotelu z kilkoma gwiazdkami będzie o wiele droższy niż na prywatnej kwaterze. Czy jednak tanie podróże muszą się wiązać z niskim komfortem? Otóż, okazuje się, że niekoniecznie. Oczywiście, w wielu przypadkach, to właśnie namiot będzie najtańszą opcją, jednak istnieją także bardziej komfortowe alternatywy. Co ciekawe, nocleg w doskonałych warunkach można w wielu krajach europejskich znaleźć zupełnie za darmo. Wystarczy zarejestrować się na jednym z portali, które pośredniczą pomiędzy hostami a gośćmi. Założenia tych portali polegają na wzajemnej wymianie miejsc noclegowych, co oznacza że korzystając z czyjejś gościny przykładowo w Barcelonie trzeba liczyć się z tym, że ktoś może poprosić o nocleg w Polsce.

Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

Podróżowanie z pustym żołądkiem to nic przyjemnego, a wakacje powinny składać się przede wszystkim z przyjemności. Nie oznacza to jednak tego, że przez cały wyjazd trzeba korzystać z ofert luksusowych restauracji. Często jest tak, że najlepsze smakołyki regionu można odkryć w niewielkich rodzinnych knajpkach, w których serwowane są posiłki na każdą kieszeń. Alternatywą może być również samodzielne gotowanie, jednak wówczas warto zadbać o to, aby w miejscu noclegu był dostęp do kuchni. Coraz więcej hosteli udostępnia swoim gościom wspólną kuchnię, w której mogą oni samodzielnie przygotowywać posiłki. Jeszcze słów kilka w kwestii wyżywienia. Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że najtaniej wyjdzie jedzenie lokalne. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, co w danym regionie jest popularne. Informacje tego typu można znaleźć zarówno w przewodnikach turystycznych jak i na portalach kulinarnych.

Małe podsumowanie

Tanie podróże są jak najbardziej realne. Nie trzeba być milionerem aby kilka razy w roku pozwolić sobie na eksplorację nieznanych miast i miasteczek. Nie trzeba od razu lecieć na drugi koniec świata, można w myśl zasady cudze chwalicie swojego nie znacie, zacząć od zwiedzania najbliższej okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here