Czarnogóra - miejsce na udane wakacje

Czarnogóra to niewielki kraj zlokalizowany w Europie Południowej, od niedawna to samodzielne państwo. Położone jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Charakteryzuje się zmiennością krajobrazu, mamy tam wysokie góry oraz ciepłe morze. W tym niewielkim kraju znajdziemy aż 5 Parków Narodowych, piękne jezioro Szkoderskie oraz niezliczone szczyty górskie i kaniony rzeczne. Bałkańskie państwo kryje w sobie niepowtarzalny urok i klimat. Wciąż jest mało poznane i opisane.
Czarnogóra staje się coraz bardziej popularnym miejscem na spędzenie wakacji. Ceny są jeszcze stosunkowo niskie, zwłaszcza, jeśli porównujemy je z modną Chorwacją. Krajobraz obu państw jest bardzo podobny ponieważ graniczą one ze sobą. Kolejnym powodem, dla którego ludzie częściej wybierają Chorwację jest dojazd, z naszego kraju do Chorwacji podróżuje się szybciej, można również wybrać transport lotniczy, bilety jednak są wciąż drogie. Czarterowe rejsy zaczęły pojawiać się dopiero niedawno.

Najbardziej opłacalną opcją wypoczynku w Czarnogórze jest pojechanie tam własnym transportem, podróż możemy zaplanować przez autostradę, ale jeśli chcemy dodatkowo pozwiedzać Serbię wybieramy dłuższą trasę. Serbia to kraj, który dopiero podnosi się po wieloletnich konfliktach. Trasa wiedzie przez pasma i serpentyny górskie, przejeżdżamy przez tunele drążone w skałach. Zatrzymujemy się i podziwiamy niezwykłe widoki. Jeśli wybieramy autostradę musimy zapłacić dodatkowe koszty winiet. Winiety najlepiej zakupić przed podróżą. Do kraju możemy też dostać za pomocą transportu powietrznego, międzynarodowe lotniska znajdują się w miasta Podgorica oraz Trivat. Koszty biletów są spore, na pewno zapłacimy więcej niż za bilet do Grecji czy Włoch. Ostatnią opcją, moim zdaniem, najmniej komfortową i kłopotliwą jest podróż autokarem wraz z innymi turystami. Atmosfera w takim pojeździe może być różna. Może być duszno, a wokół mogą roznosić się dziwne zapachy. Jeśli jednak nie mamy innej opcji, a bardzo chcemy jechać do Czarnogóry, to śmiało, wytrzymacie. Wakacje – czarnogóra mogą być dobrym pomysłem dla rodziców podróżujących z dziećmi oraz dla grupy znajomych.

Mówi się, że Czarnogórę można zwiedzić w ciągu jednego dnia, jest to poniekąd zgodne z prawdą, ale tylko w przypadku, kiedy nie interesuje nas to co kraj ma do pokazania. Nie wyobrażam sobie nie zwiedzić dokładnie pięknych, czarnogórskich miast. Koniecznie trzeba odwiedzić Stary Bar. Jeśli nie straszny nam upał powinniśmy udać się pochodzić po kamiennych ruinach, które znajdują się na skalistym zboczu. Od kilku lat trwa rekonstrukcja tego miejsca, wciąż jednak czuć klimat przeszłości. Jeśli zdecydujemy się na wyprawę zabierzmy ze sobą koniecznie butelkę wody.

Jeśli zwiedzanie miast nie jest naszą ulubioną rozrywką możemy zostać badaczami jaskiń. Szczególnie warta uwagi jest Jaskinia Lipska, udostępniona do zwiedzania dopiero od trzech lat. Znajdziemy tam nacieki i niewielkie jeziorka.

Innym miejscem, które warto zwiedzić jest Ulcinij. Bałkańskie miasto wydaje się żyć własnym życiem, jest zarazem spokojne, ale i pełne energii. Domy i budynki są nieco zaniedbane, może temu, że dawniej był to port piracki, a dzisiaj mieszkańcami tego miasta jest głównie ludność mniejszości albańskiej. Na rzece, która płynie przez Ulcinij widać stare rybackie chatki. Plażować możemy w cieniu drzew oliwnych, wśród hałasujących cykad, możemy też poszukać dzikich miejsc, a jest ich nie mało. Plaże z dala od osad są trochę zanieczyszczone i niektórym może to przeszkadzać, za to prywatne plaże utrzymywane są w czystości. W sąsiedztwie hoteli jest dostęp do toalet i pryszniców. Zatłoczenie na takiej plaży jest niewielkie, zwłaszcza jeśli spędzamy tam wakacje we wrześniu. Mieszkańcy Czarnogóry to życzliwi ludzie, lubią nasz kraj, chcą z nami rozmawiać. Barierą może być nieznajomość języka, ponieważ mało kto mówi tam po angielsku, zwłaszcza ze starszego pokolenia.

Miastem polecanym do zwiedzania jest Kotor, to stare miasto o bogatej historii należy do dziedzictwa UNESCO, znajdziemy tam wyjątkowe cerkwie, kościoły, pałace i bazyliki. Zatoka znajdująca się w jego regionie przypomina norweskie fiordy.

Nocleg znajdziemy za pośrednictwem portali internetowych, ceny są naprawdę w porządku. Polecane są głównie kwatery prywatne, dostosowane do przyjmowania gości. Apartamenty są nieco droższe, ale również w zasięgu portfela przeciętnego Polaka. Za hotele zapłacimy już więcej, jak wszędzie.

Wyżywienie można organizować we własnym zakresie, nie będzie to problem, jeśli mieszkamy w wynajmowanym apartamencie. Zazwyczaj mamy wtedy do dyspozycji kuchnie albo chociaż aneks kuchenny. Hotele czasami oferują opcję all inclusive, ale wychodzi ona drogo. Najlepiej stołować się w restauracjach, mamy wtedy niepowtarzalną okazję, aby spróbować kuchni bałkańskiej. Popularnym daniem są placki z ciasta nadziewane mięsem albo szpinakiem. Czarnogóra słynie z grillowanej wieprzowiny i z pysznych ryb. Ryby łowione z Jeziora Szkoderskiego znane są w całym kraju, pieczone dorady i karpie. Na pewno spróbować trzeba owoców morza, w każdym kraju bowiem smakują inaczej. Dla smakoszy alkoholu Bałkany oferują rakiję albo domowe wino.

W mniejszym miasteczko znajdziemy dużo knajpek z jedzeniem domowym, przygotowanym ze świeżych składników według oryginalnych receptur gospodarzy. Małe miejscowości to zwykle wyjątkowe, niekomercyjne plaże, zdarzają się miejsca dla nudystów ukryte wśród skał i lasów sosnowych. Fajnym pomysłem spędzenia wakacji jest kemping w gaju oliwnym, wakacje w takim miejscu są wyjątkowe, a ośrodki znajdują się zwykle w spokojnych regionach kraju. Jeśli ktoś nie lubi małych miast i woli być w centrum wydarzeń, może zakwaterować się w jednym z dużych centr. Szereg rozrywek znajdziemy we wspomnianym już Kotorze oraz w Budvie, na pewno warta zobaczenia jest Zatoka Jaz.

Lato w Czarnogórze jest z reguły upalne, temperatura w lipcu i sierpniu sięga ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Powszechnym zjawiskiem są więc pożary. Czasem palą się całe lasy, pożar w takim miejscu jest trudny do okiełznania więc należy bardzo uważać, aby podczas wycieczki nie zaprószyć przypadkowo ognia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here