Historia, piękno i wypoczynek, czyli Turcja na wyciągnięcie ręki!

Myśląc nad wakacjami, mamy mnóstwo opcji do wyboru, tym bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę miejsca poza naszą rodzimą granicą, a nawet kontynentem. Ostatnimi czasy, sporą popularnością cieszy się trend w poznawaniu kultury bliskowschodniej, która w pewnym kraju miesza się z naszą własną, europejską. Wczasy w Turcji są tutaj najlepszą opcją, ponieważ, pomimo opinii, jest to otwarty i postępowy kraj, a jeżeli będziemy przestrzegać ważnych zasad, które obowiązują również i nas, turystów, będziemy się świetnie bawić i wrócimy pełni sił i z bagażem nowych wspomnień i doświadczeń. Wystarczy, że zarezerwujemy sobie czas wolny w postaci urlopu, wybierzemy odpowiednią ofertę z biura podróży albo jeszcze ciekawiej, sami ułożymy sobie cały przebieg wycieczki i voilà! Przepis na wczasy w Turcji jest gotowy i czeka na realizację! Czeka na nas mnóstwo atrakcji, tutejsza, wspaniała kuchnia oraz prawdziwy kunszt kulturalny, będący pięknym połączeniem religijnego uniesienia i talentu artysty i nie tylko!
Pierwszym miejscem, jakie powinniśmy odwiedzić, jest Kapadocja, leżąca pomiędzy Morzem Czarnym a górami Taurus. Ta kraina w środkowej Turcji jest obowiązkowym przystankiem, ponieważ jej zapierające dech w piersiach krajobrazy są zapadającymi w pamięć cudami. Wygasłe wulkany i ich kominy wydają się wciąż jednak żyć, a wykute w skałach wulkanicznych miasta i kościoły są ważną pamiątką po ludziach, którzy w nich żyli i umierali. Obowiązkowym przystankiem jest Park Narodowy Göreme, który posiada ponad trzysta pięćdziesiąt kościołów wykutych w skale. Jeżeli ktoś pragnie poczuć dreszcz emocji w tej krainie, warto wybrać się do podziemnych miast Derinkuyu i Kaymakli i wyobrazić sobie życie i codzienność w takim miejscu, tym bardziej, gdy cuda technologii, z których korzystamy, nie są dla nas dostępne z powodu dawnych czasów, które już zajęły swoje miejsce w odmętach czasu. Ostatnim miejscem, będącym również obowiązkowym punktem, są Tufowe Doliny w postaci Göreme, Doliny Wyobraźni, Dolina Miłości czy Soğanlı.
W Turcji pewne miejsce nosi nazwę „Bawełniany Zamek” i odnosi się ono do miejscowości Pamukkale, która jest jednym z najstarszych uzdrowisk na świecie. Turyści powiadają, że wczasy w Turcji bez odwiedzenia tego miejsca mówią o tym, że tak naprawdę nie widziało się nic, co oferuje to państwo. Tutejsze wody mineralne mają potwierdzone, pozytywne działanie na skórę oraz ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, dzięki swoim leczniczym właściwościom. Warto również wiedzieć, że nad Pamukkale znajduje się starożytne miasto, założone jeszcze za czasów pergamońskich w starożytności, Hierapolis. Pomimo tutejszych trzęsień ziemi, miasto nadal było odwiedzane przez dalekich podróżników, którzy już wtedy wiedzieli o zbawiennych właściwościach tutejszych wód. Co ciekawe, tutejsze baseny, będące pamiątką po znamienitych czasach, są nadal otwarte dla turystów, którzy nadal mogą korzystać z ich gorących wód, które mają, podobno, właściwości odmładzające. Historia mówi nawet o Marku Antoniuszu, który podarował je swojej ukochanej Kleopatrze, znanej kobiecie, która panowała nad starożytnym Egiptem jako Faraon.
Dla wielu wierzących ludzi, kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest przede wszystkim Efez, o którym można było między innymi wyczytać wiele w Piśmie Świętym i Listach Świętego Pawła. To wspaniale zachowane miasto leżące nad Morzem Egejskim, było ważnym ośrodkiem handlu, co osiągnęło dzięki portowi, który do niego przylega. Założone w 3000 r. p.n.e. do dzisiaj zachwyca swoich rozmachem w antycznym stylu, zaś jego zabytki są żywą historią, która wciąć chce być opowiadana. Takie miejsca jak Termy Variusa, Odeon, Świątynia Domicjana, Wielki Teatr, Brama Heraklesa czy Biblioteka Celsusa są łakomym kąskiem dla ludzi żądnych wiedzy o przeszłości. Przede wszystkim jednak, to chrześcijaństwo odcisnęło głęboki ślad na tym miejscu. Miasto gościło m.in. Apostołów a nawet matkę Jezusa Chrystusa, Maryję. Odbył się tu również Trzeci Sobór powszechny i to było tak naprawdę, niestety, ostatnie ważne wydarzenie związane z tym miejscem, bo w XV wieku, miasto zostało już całkowicie opuszczone, ale, na szczęście, nie zapomniane!
Wczasy w Turcji nie obejdą się bez zwiedzenia chyba najsławniejszego miasta, Istambułu, dawniej znanego jako Konstantynopol i pomimo historii, nadal nazywanego tak przez chrześcijańskich wyznawców. Dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, będącego żywym dziedzictwem dawnej chwały Cesarstwa Rzymskiego, została zdobyta w 1453 roku przez wojska Imperium Osmańskiego, kończąc ostatecznie żywot Cesarstwa, które żyło od czasów starożytnych. Miasto przeszło gruntowną przebudowę, aby móc przystosować ją do nowego wyznania, które miało w nim panować, ale dawna kultura nie została na szczęście wyparta. Dawne zabytki zachowały się w mniejszym bądź większym stopniu.
Jedną z wizytówek miasta jest Hagia Sophia, świątynia, która była domem modlitwy dwóch wyznań, aby ostatecznie stać się znanym na całym świecie muzeum. Największe wrażenie robi jednak z daleka, gdy dostrzegamy jej potęgę i piękno w pełnej krasie. Sam budynek ma już prawie tysiąc pięćset lat i jest pamiątką po budowniczych, który nie potrzebowali skomplikowanych urządzeń i spalinowych pojazdów, aby stworzyć coś z rozmachem.
Kolejnym punktem na mapie miasta jest Błękitny Meczet, który rzucił wyzwanie dawnej świątyni Mądrości Bożej, chcąc przyćmić go swoim rozmachem i pięknem. Czy mu się to udało, powinniśmy zdecydować sami. Trzeba jednak przyznać, że meczet ten jest prawdziwym cudem i pięknem samym w sobie, bez którego wczasy w Turcji nie byłyby takie same.
Jeżeli obudzi się w nas tęsknota za ojczyzną, warto zajrzeć do domu samego Adama Mickiewicza, w którym to dożył swoich dni. Właśnie w stulecie jego śmierci zostało tam otworzone muzeum jego pamięci i mieści się tam do dziś, ciesząc swoimi eksponatami nie tylko naszych rodaków.
Wczasy w Turcji powinny być przygotowane starannie i tak, aby móc jak najwięcej zobaczyć. Jedna wizyta nam nie wystarczy, trzeba ich o wiele więcej, ale warto wybrać ten kraj nie jeden raz, gdy zechcemy odpocząć, niezależnie, czy będzie to wypoczynek aktywny, czy też nie. Pamiętajcie, że warto wybrać ciekawą ofertę jakiegoś biura podróży, bo nie zawsze wyjazd na własną rękę będzie w pełni udany!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here