Plan na wakacje dla seniora

Przeważnie sezon wakacyjny i urlopowy jest czasem odpoczynku dla uczniów, studentów czy też tych osób, które cały rok pracują. Oczywiście należy im się wolne po całorocznych trudach. Co jednak z ludźmi starszymi, będącymi już na przykład na emeryturze? Oni również chcą spędzić przyjemnie czas, wyjeżdżając ze swojego miejsca zamieszkania i korzystając np. ze zorganizowanych wczasów w atrakcyjnej okolicy. Przeważnie seniorzy nie decydują się na tak aktywny wypoczynek jak młodsze osoby, ale nierzadko chcą uprawiać sport, spacerować i zwiedzać. Dobrym pomysłem jest wykupienie specjalnej oferty wczasów, która będzie dostosowana do wieku i potrzeb wczasowiczów.

Smutne widoki. Skończmy z nimi!
Wśród świetnie bawiących się ludzi na wczasach czasami dojrzeć można smutnych seniorów pozostawionych samym sobie. Rodzina w młodszym wieku nie chce spacerować z dziadkiem czy babcią, bo nie mają wspólnych tematów, a starszy człowiek z racji wieku i ewentualnych dolegliwości przeszkadza w wielu aktywnościach, spowalnia i ogólnie stanowi balast. Jest to bardzo niemiłe dla tych osób, dlatego wybierając się z seniorem na wakacje należy zagwarantować mu rozrywkę dostosowaną do wieku i oczekiwań. Ktoś starszy przeważnie nie znosi samotności, nie powinien być więc narażony na spędzanie czasu bez bliskich – jeśli rodzina wybiera się na wczasy wraz z dziadkami, należy włączyć ich do wszystkich swoich planów, dostosowując je tak, by nikt nie pozostawał na uboczu. Innym wyjściem jest skorzystanie ze specjalnej oferty dla seniora, czyli po prostu zupełnie odrębnej wycieczki. Uczestnikami są osoby w podobnym wieku, więc będą się dobrze bawić przy zapewnionych dla nich atrakcjach.

Gdzie wypoczywają seniorzy?
Jedną z najczęściej wybieranych przez starsze osoby lokacji są miejscowości położone nad morzem. Dlaczego? W porównaniu do np. gór są bardziej korzystne dla kogoś, kto ma różnego rodzaju problemy zdrowotne, i nie tak wymagające pod względem kondycji. Odpadają spacery w trudnym terenie i konieczność oddychania rozrzedzonym powietrzem typowym dla obszarów górskich. Co więcej, powietrze nad morzem uważane jest za bardzo zdrowe dla układu oddechowego i całego organizmu, gdyż m.in. jest w nim zawarty jod. Dostępna jest możliwość spacerowania, zwiedzania, kąpieli w morskich wodach, można też popływać po Bałtyku i rozpocząć uprawianie jednego z wielu sportów wodnych. Przeważnie wczasy dla seniora nad morzem organizowane są w miejscowościach oferujących bardzo rozległy wachlarz możliwych sposobów spędzania czasu wolnego. Najtańsze są oferty, które pozwalają na wyjazd do lokacji położonych w pewnej odległości od morza i plaży, najdroższe te w miejscowościach uzdrowiskowych lub w najpopularniejszych kurortach turystycznych.

Aktywności dla seniora
Decyzja, w jaki sposób będą przebiegać wczasy osoby starszej, powinna zostać podjęta z uwagi na jej kondycję i stan zdrowia. Niektórzy seniorzy są bardzo aktywni i przewyższają pod tym względem wielu młodych ludzi. Inni miewają problemy zdrowotne i muszą cały czas pamiętać o pewnych ograniczeniach, więc najpewniej zrezygnują z uprawiania sportów, ale za to skupią się na spacerach lub zechcą popływać. W wielu miejscowościach nadmorskich działają kluby dla seniorów – przeważnie koncentrują się na jednym rodzaju lub profilu aktywności. Uczestnicząc w działaniu klubu, można mieć ciekawe zajęcia przez cały dzień, rozwijając swoje umiejętności czy też poznając nowe osoby. Niektóre kluby dotyczą stricte zainteresowań, np. szachów, śpiewu, inne związane są bardziej z regionem i można dzięki nim lepiej poznać okolicę, w pełni ją docenić – spacerując lub zwiedzając w doborowym towarzystwie.

Wczasy nad morzem – plaża, dzika plaża
Będąc nad morzem, nie sposób nie spróbować jednej z najbardziej leniwych, a jednocześnie istotnych aktywności – plażowania. Osoby starsze opalając się muszą jednak bardziej niż ci w sile wieku uważać na promienie słoneczne i zagrożenia związane z długotrwałą ekspozycją na ich działanie. Najlepiej korzystać z plaży w godzinach przed południem (do dziesiątej) i po godzinie piętnastej. W samo południe opalanie się nie jest wskazane, co więcej, kremy, okulary i parasole nie chronią w tych godzinach przed dolegliwościami związanymi z wpływem promieni na skórę człowieka. Dzięki rozsądnemu korzystaniu z plaży jak najbardziej zyskać można piękną opaleniznę, a jednocześnie nie narazić się na poważne problemy zdrowotne, np. udar słoneczny, czerniak itd.

Sporty wodne dla seniorów
Rozważając aktywne spędzenie wczasów, można wybrać miejscowość związaną z różnymi rodzajami sportów wodnych. Możliwości jest dużo. Jednym z podstawowych „sportów” jest pływanie. Poza pluskaniem się w płytkich wodach w obrębie kąpielisk można podjąć wyzwanie i nauczyć się lepiej pływać w jednym z wybranych stylów. Oczywiście nawet podczas korzystania z bezpiecznych obszarów należy bardzo rozsądnie podchodzić do sprawy i nie oddalać się poza boje, jak również nie przeceniać swojego organizmu. Na początek należy trzymać się jak najbliżej brzegu. Inne polecane sporty wodne to na przykład surfowanie na deskach, narciarstwo wodne lub pływanie żaglówką czy motorówką. Dla tych, którzy obawiają się dłuższych dystansów, dobrym wyborem będzie siatkówka plażowa, chodzenie czy bieganie po specjalnie wyznaczonych ścieżkach spacerowych.

Jaka pora roku na wczasy?
W związku z tym, że seniorzy nie muszą wyjeżdżać nad morze w konkretnym czasie (np. w wakacje), mają wybór niemalże dowolnej pory roku na wczasy. Oczywiście jednym z idealnych wyborów jest lato, bo można wtedy wypoczywać w towarzystwie ludzi, poznać nowe osoby, uprawiać razem sport itd. Wypoczynek nad morzem wiosną lub jesienią też może być przyjemny, więc na wczasy o takiej porze wyjeżdżają seniorzy preferujący niższą temperaturę niż letnie upały. Co ciekawe, swoich zwolenników ma również zima nad morzem. Wczasy poza sezonem związane są z mniejszą ilością turystów, a co za tym idzie – krótszymi kolejkami i łatwiejszą rezerwacją przeróżnych dostępnych tam atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here