Co należy zobaczyć będąc w Jerozolimie?

Wiele osób przed wizytą uważa, że prawie wszystko, co należy robić w Jerozolimie, odnosi się do jej starożytnej historii. Wiadomo bowiem, że jest jednym z najświętszych miast na świecie i miejscem spotkań trzech najważniejszych religii monoteistycznych.
Jednak po wizycie wielu zmienia zdanie, że nie ma tylko jednej Jerozolimy, jest wiele Jerozolim. Miasto ma wiele do zaoferowania nie tylko najbardziej tradycyjnym turystom – tym, którzy wybierają się na wycieczki z przewodnikiem i zawsze chętnie korzystają z najbardziej znanych miejsc w Jerozolimie, ale także tłum szukający alternatywnych, innowacyjnych i niedostępnych atrakcji turystycznych Jerozolimy będzie zadowolony.
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularne atrakcje turystyczne Jerozolimy to te, które są regularnie fotografowane, takie jak Kopuła na Skale, Kościół Grobu Świętego czy Ściana Płaczu. Ale Jerozolima jest miastem w ciągłym zamieszaniu i nie chodzi tu o problem bezpieczeństwa, który jest generalnie poruszany podczas rozmowy o Izraelu. W rzeczywistości jest to naprawdę bardzo bezpiecznie miejsce.
Miasto ciągle się zmienia i jest bardziej nowoczesne niż można by sądzić, w dziwaczny, niepowtarzalny sposób. W Jerozolimie jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia, które sprawiają, że jest to najlepsze miejsce turystyczne ze wszystkich punktów widzenia.

W końcu to jest miasto, w którym rynek gdzie najstarsze pokolenia robią zakupy w ciągu dnia, staje się nocą miejscem spotkań hipstersów, pełnym małych restauracji i pubów. To miasto, w którym stare spotyka się z nowym.
Spośród najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Jerozolimie, chodzenie wzdłuż murów jest jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia. Stare Miasto w Jerozolimie i jego mury są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 1 kilometrowa wyprawa, która przebiega na szczycie murów miejskich i jest dobrym sposobem na zapierające dech w piersiach widoki zarówno na Stare Miasto, jak i na wszystkie niesamowite miejsca w Jerozolimie. Co więcej, spacer wzdłuż murów daje właściwe wyobrażenie o tym, jak małe było miasto w przeszłości.
Dla wielu turystów atrakcją w Jerozolimie jest chodzenie po tunelach Miasta Dawida. Jest to ścieżka, która w starożytności prowadziłaby do ukrytych źródeł, w których królowie byli koronowani. Tunele wykopano około 700 roku przed naszą erą w celu odprowadzenia wody ze źródła Gihon, pod rozkaz króla Ezechiasza. Pomysł polegał na tym, by zabezpieczyć źródło wody do miasta, nawet podczas oblężenia. Aby dostać się do tuneli, które są jedną z najbardziej fascynujących atrakcji turystycznych Jerozolimy, zaleca się noszenie przebrania (są szatnie i szafki) jakim są szorty i sandały, ponieważ woda w tunelach może być podniesiona do 80 cm głębokości. Spacer wzdłuż tunelu Hezekiah trwa około 30 minut i jest całkowicie w ciemności (z wyjątkiem latarek).
Koniecznie trzeba także Odwiedź Bramę Dung i Bramę Jafy
Według legendy okolice Bramy Dung były niegdyś wysypiskiem śmieci miasta – stąd nazwa. Ze wszystkich bram miejskich – które są jednymi z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Jerozolimy – ten jest najmniejszy, chociaż został poszerzony przez Jordańczyków podczas ich urzędowania w mieście, dzięki czemu samochody mogły jeździć. Widok na Bramę Śmieci był jedną z rzeczy do zrobienia w Jerozolimie, która naprawdę mi się podobała.
Innym z miejsc do odwiedzenia w Jerozolimie jest Jaffa Gate, gdzie przełom w ścianie, który wszyscy mijają, został wykonany w 1898 roku – oryginalny jest na boku i jest znacznie mniejszy.
Jedną z nowych rzeczy do zrobienia w Jerozolimie, która jest połączona z najbardziej tradycyjnymi turystycznymi atrakcjami miasta jest skorzystanie z pociągu turystycznego, który został niedawno aktywowany między Bramą Dung a Bramą Jaffy. To krótka, ale przyjemna jazda.
Będąc w Jerozolimie nie można nie odwiedzić tego, co jest najbardziej znanym miejscem. Nawet osoby niereligijne są bardzo poruszone Ścianą Płaczu.
Najbardziej znane atrakcje turystyczne w Jerozolimie zostały zbudowane około 2000 lat temu jako zewnętrzna ściana wspierająca Wzgórze Świątynne, kiedy świątynia została zniszczona. Żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia, a dokładna lokalizacja świątyni została utracona. Kiedy wrócili, unikali Wzgórza Świątynnego z obawy przed przypadkowym nadepnięciem na starożytne wewnętrzne sanktuarium świątyni, do którego dostęp mieli tylko arcykapłani. Więc zaczęli się modlić przy zewnętrznej ścianie.
Ściana Płaczu stała się miejscem pielgrzymek podczas Imperium Osmańskiego. Żydzi chodzili tam, by opłakiwać i lamentować nad swoją starożytną stratą. Właśnie stąd pochodzi jej nazwa. W dzisiejszych czasach jedną z rzeczy do zrobienia w Jerozolimie jest odwiedzenie Ściany Płaczu, napisanie modlitwy na małym kawałku papieru a następnie umieszczenie go w pęknięciach ściany.
W porównaniu z pozostałymi atrakcjami Jerozolimy, które są widoczne z daleka, Kościół Świętego Grobu można prawie przeoczyć, jeśli ktoś nie wie, że tam jest. Jednak zwiedzanie tego jest jedną z tych rzeczy, których nie można pominąć. Kościół Grobu Pańskiego jest uważany za biblijną Kalwarię – miejsce, w którym mówi się, że Jezus został przybity do krzyża, a następnie umarł i powstał z martwych. Jest to miejsce pielgrzymek dla chrześcijan.
Muzeum Izraela jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Jerozolimy. Jest to niezwykle interesująca struktura z architektonicznego punktu widzenia. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ale, co najważniejsze, kolekcja muzeum jest po prostu niesamowita, a tym, co sprawia, że jest to jedno z niedozwolonych miejsc w Jerozolimie, to Sanktuarium Księgi, w którym przechowywane są Zwoje znad Morza Martwego.
Jedną z najładniejszych rzeczy do zrobienia w Jerozolimie jest wycieczka na Górę Oliwną. Ma to nie tylko wielkie znaczenie historyczne i religijne, ale widok na miasto jest po prostu spektakularny. Góra Oliwna jest najstarszym na świecie ciągle używanym cmentarzem, a okolica pełna jest kościołów i ogrodów, które warto odwiedzić.
Ciekawym miejscem jest także wioska Ein Kerem. To urocza wioska zbudowanych z kamiennych domów z pięknymi libańskimi cedrami i sosnami, ukryta w dolinie tuż za miastem. W Ein Kerem są różne kościoły, między innymi kościół św. Jana Chrzciciela.
Jerozolima – wycieczka w to miejsce dostarczy wielu wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here