Norwegia: Oslo, Bergen i Laponia

Oslo
Oslo to stolica Norwegii. Znajduje się tutaj sporo atrakcji: muzea, piękne parki, ale także okoliczne szlaki narciarskie oraz wspaniałe lokale z pysznym jedzeniem. W pobliżu Oslo znajduje się też fiord, który zostawia na każdym dobre wrażenie.
Oslo jest bardzo bezpieczne, przyjazne turystom i obcokrajowcom, którzy poszukują tutaj pracy. Wszystkie osoby, które chcą zwiedzić Oslo, mogą to zrobić na nogach. Odległości pomiędzy poszczególnymi punktami na terenie miasta są niewielkie. Jakie muzea zobaczyć w Oslo? Turyści pierwsze swoje kroki kierują do Muzeum Muncha – ojca niemieckiego kierunku w malarstwie zwanego ekspresjonizm. Warto zajrzeć też do norweskiej Galerii Narodowej, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie: Krzyk.
W Oslo jest też wielkie muzeum sztuki dziecięcej. Zebrano tutaj najważniejsze dzieła wytworzone przez dzieci z całego świata. Będąc w Oslo koniecznie należy udać się do muzeum domków drewnianych. Zebrano tutaj ponad 150 obiektów architektury drewnianej z różnych okresów historycznych. Znajduje się tutaj też wielki kościół słupowy. Dzieci będą miały dużą radość z zobaczenia zabytkowego sklepu ze słodyczami, który nadał działa.

Co zjeść w Norwegii?
Przebywając w Oslo, warto odwiedzić miejscowe kawiarnie i restauracje. Jada się tutaj sporo na śniadanie, ale już zdecydowanie mniej na lunch. Typowo norweskie dania to przede wszystkim ryby i owoce morza. Norwegowie lubią też mięso z renifera, które na naszej szerokości geograficznej jest zupełnie nieznane. Renifery w Polsce kojarzą się ze zwierzętami domowymi niż ze zwierzyną, z której robi się mięso do ubicia kotleta.
Będąc na wycieczce w Norwegii warto również zamówić dania z bażantem w roli głównej oraz mięso ze świeżego łosia. Norwegowie często dodają do dań grzyby i owoce leśne. Sosy grzybowe podawane są, podobnie jak w Polsce, do ziemniaków oraz do mięs. W sklepach często zobaczymy serek kozi z ciemną skórką oraz kruche wafle. Ciekawostką w kuchni norweskiej jest zwyczaj popijania kawą ryb: łososia, śledzi. Kawą popija się również jajka.
Koniecznie też spróbujmy dania typu ollebrod. Jest to zamarynowana w piwie wieprzowina, którą podaje się w picie razem z sałatą, bez sosu.

Poruszanie się pieszo po Oslo jest wskazane, jednak jeśli chcemy przesiąść się do komunikacji miejskiej, warto wykupić Kartę Miejską. Dzięki niej można używać nie tylko autobusów czy tramwajów, ale także promów i bezpłatnego wejścia do muzeów.

Wycieczka do Norwegii z własnym autem
W Norwegii obowiązuje jazda na światłach przez cały rok, niezależnie od pory roku. Każda osoba wybierająca się na wycieczkę do Norwegii – szczególnie na północ, powinny mieć przy sobie linkę holowniczą oraz łopatę do odśnieżania na czas, gdy samochód się zakopie. Jazda do Norwegii autem jest droga, trzeba złapać prom z gdańska, dlatego poleca się zabierać samochód tylko jeśli naprawdę chcemy przez dłuższy czas podróżować po całym kraju.

Dlaczego Norwegia podoba się turystom?
Zwiedzanie Skandynawii jest wciągające. Turystom podobają się zadbane i czyste miasteczka oraz bardzo uczciwi i przyjaźni wobec obcych mieszkańcy Norwegii. Ciekawa jest architektura drewniana na terenie Norwegii, miejscowa kuchnia, a także piękne krajobrazy na północy. Norwegia dla wielu jest magiczna i warto udać się tam na wycieczkę.

Bergen
Podróżowanie po Norwegii warto rozpocząć od Oslo, a następnie przemieścić się do Bergen. Jest to miasto, które odwiedzimy jako pierwsze, gdy wyruszymy z Oslo w poszukiwaniu norweskich fiordów. Osoby niezmotoryzowane mogą udać się do Bergen samolotem: w pobliżu znajduje się lotnisko. Bergen to przede wszystkim klimatyczny targ rybny, działający do późnych godzin południowych. Jest to także piękna, stara, drewniana starówka, która w całości jest wpisana na listę UNESCO. Wokół miasteczka są góry z wyciągami narciarskimi: można tutaj jeździć na nartach od wczesnej jesieni do końca wiosny.

Laponia
W Norwegii znajduje się Laponia, kojarzona ze Świętym Mikołajem. Wielka mroźna kraina, której bliżej do świata baśni i do świata mitów niż do realności. W rzeczywistości Laponia to kraina, którą zamieszkuje około 70 tysięcy osób. Mimo że administracyjnie kraina należy do Norwegii, to jednak Lapończycy uważają się za odrębny naród. Mimo że Laponia znajduje się na terenie Norwegii, Finlandii, Rosji i Szwecji, to jednak Finowie są najbardziej do niej przywiązani. Do tego stopnia, że w ofertach biur podróży możemy znaleźć wycieczki do Laponii z zaznaczeniem, że jest to tak naprawdę wyprawa do Finlandii. Stolica Laponii to Rovaniemi. To właśnie tam znajduje się siedziba Świętego Mikołaja.

Lapończycy
Lapończycy to najstarsze plemię zamieszkujące Skandynawię. Od wieków żyje się tam z łowienia ryb oraz z hodowania reniferów. Obecnie kraina Laponii to miejsce, gdzie grasują bogaci Finowie i otworzą biznes, sprzedając to, co wytworzyła kultura Saamów. Renifery i wszystko, co jest z nimi związane świetnie sprzedaje się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy odwiedzimy Laponię, będziemy mogli kupić wyroby ze skóry renifera, czy też kości renifera, koraliki i drewniane naczynia. Warto wybrać się na wycieczkę do tego miejsca, aby zobaczyć jak żyją tam ludzie. Folklor wśród mieszkańców Laponii jest nadal żywy. Objawia się w strojach ludowych, które noszone są tam bez żadnych żartów. Samowie mają swój odrębny język i szereg zwyczajów, z których są bardzo dumni.

Jak dostać się do Laponii z Polski?
Norwegia – wycieczki są często poszerzane o wizytę właśnie w Laponii. Można dolecieć tam z Warszawy wyłącznie z przesiadkami. Na początku lecimy do Helsinek, następnie do Ennontekio. W Laponii jest zimno aż do końca polskiej wiosny: w maju możemy zastać tam wciąż temperaturę na poziomie minus piętnastu stopni. Wszędzie będzie biało, a zima będzie dokładnie taka, jak z naszych wyobrażeń. Wyprawa w jedną stronę może kosztować około 1000 zł za osobę.
Laponia nie jest tania: pokój w hotelu kosztuje około 300 zł. Jeśli chcemy, aby było taniej, można wynająć sobie nocleg w jednym z domków na campingach. Będąc już na miejscu, skorzystajmy z psich zaprzęgów oraz z noszenia futra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here