Nowa Zelandia - wycieczki

Nowa Zelandia to miejsce najbardziej odległe od naszego kraju. Możliwe, że właśnie to skłania naszych rodaków do odwiedzania tego miejsca, kiedy potrzebują odmiany w swoim życiu. Państwo położone na południowo-zachodnim Pacyfiku składa się z dwóch głównych wysp oraz wielu pomniejszych. Nowa Zelandia jako monarchia konstytucyjna bez konstytucji zrzeszyła sobie wielu fanów. Jej powierzchnia jest mocno zróżnicowana, a co za tym idzie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najpóźniej odkryta przez człowieka oraz najdalej wysunięty na południe archipelag Oceanii może być pojęty jako koniec świata. Dla złaknionych przygody i niezapomnianych widoków jest to miejsce idealne. Z racji, że jest to kraj tak daleki, najlepiej zaplanować podróż na nieco dłużej niż przykładowy tydzień.
Co najbardziej przyciąga tu turystów? Niezwykła różnorodność fauny i flory może być już wystarczającym powodem. Naturalne ekosystemy budowane przez gatunki rodzime, mimo że jest ich znacznie mniej niż kiedyś, wciąż zachwycają.

Nowa Zelandia – wycieczki
Jak najlepiej wykorzystać tu swój czas?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, państwo wyspiarskie ma najwięcej bogactw naturalnych. Zaczynając naszą przygodę z Nową Zelandią warto przyjrzeć się temu nieco bliżej. Doskonałym sposobem na spędzanie czasu są parki. Jednym z lepszych i bardziej znanych przykładów jest Park Narodowy Fiordland. Jest on największym parkiem ze wszystkich jakie tu spotkamy. Jego piękno zostało docenione i wpisane na listę UNESCO. Położony na skraju Wyspy Południowej nie może zostać pominięty przez zwiedzających. Gęste lasy deszczowe, wodospady i wszechobecne, strome zbocza to tylko kilka przykładów. Aby w pełni docenić piękno tego miejsca, warto wybrać się na wycieczkę z namiotem i w zaciszu przyrody wypocząć jak należy.
Na skraju Wyspy Północnej z kolei znajdziemy najmniejszy park Abel Tasman. Dlaczego jest warty uwagi? Głównie dlatego, że przyznano mu miano najlepiej przystosowanego dla turystów. Jest jedną z głównych atrakcji kraju. Ponad 50 kilometrów Szlaku Wybrzeża Abel Tasman ma w sobie odcinki przystosowane dla niepełnosprawnych. Znajdziemy tu wiele baz noclegowych. Mamy także do dyspozycji morskie taksówki, które zapewnią nam dostęp do wybranych punktów na szlaku.
W kwestii przyrodniczego piękna mamy do dyspozycji znacznie więcej niże te dwa parki. Należą do jednych z najpopularniejszych, a co za tym idzie możemy spotkać tu wielu turystów. Nowa Zelandia jest najbardziej znana z niezwykłych, naturalnych dobroci. Warto jednak odwiedzić tu także miasta. Są one nieco w tyle przy tak różnorodnej faunie i florze, ale będąc w tym odległym kraju, trzeba zwiedzić także i te miejsca.
Wellington, stolica Nowej Zelandii, na pewno zasługuje na chwilę uwagi. Stanowi główny ośrodek rozrywkowy i kulturalny. Warto sprawdzić jakie festiwale odbywają się podczas naszego pobytu. Najpopularniejszymi są: New Zealand International Arts Festival dla fanów sztuki, Wellington Jazz Festival czy New Zealand International Comedy Festival. Architektura tego miejsca to połączenie głównych stylów XX i XXI wieku. Nie bez powodu jest nazywana czasem miastem dla artystów.
Kolejnym, wartym uwagi miastem jest Queenstown. Słynie ze swojego kurortu narciarskiego. Wielbiciele sportów na pewno znajdą tu coś dla siebie. Spadochroniarstwo, skok na bungee czy loty balonem to tylko kilka z dostępnych atrakcji.
Dla miłośników kina Nowa Zelandia to miejsce obowiązkowe. To właśnie tutaj mamy niepowtarzalną okazję wędrować śladami filmów ,,Hobbit” oraz ,,Władcy Pierścieni”. Wcześniej wspomniane miasto Queenstown i jego okolice były wykorzystane w filmach. Gigantyczne pomniki króli Isildur i Anarion, które zostały wygenerowane komputerowo, na pewno utkwiły fanom w pamięci. Mimo, że pomników nie ujrzymy, widok na rzekę będzie ten sam. To tylko jeden z przykładów wędrówki dobrze znanych nam bohaterów. Jeśli właśnie to jest powodem naszej wizyty w Nowej Zelandii, warto przygotować sobie wcześniej mapę z miejscami, które chcemy odwiedzić. Są także dostępne wycieczki z przewodnikiem, które pozwolą nam przeżyć filmy na własnej skórze.
W kwestii kulturalnych wycieczek i atrakcji warto wybrać się do miasta Rotorua. Znajdziemy tu jedyny na świecie maoryski teatr. Unikatowa kultura rdzennej ludności tego miejsca stała się istotnym dziedzictwem Nowej Zelandii. To właśnie maoryski taniec haka wykonuje dziś nowozelandzka drużyna rugby zawsze przed swoim meczem.
W przeciwieństwie do sąsiedniej Australii, tutaj nie spotkamy żadnego węża oraz kleszczy, a pająki ograniczają się do jednego jadowitego gatunku. Jeśli jednak nie lubimy owadów, na przeszkodzie może nam stanąć weta, najcięższy owad świata.
Wybierając się do tego niezwykłego miejsca musimy pamiętać, że nie znajdziemy bezpośredniego lotu z naszego kraju. Zazwyczaj wiąże się to z dwiema przesiadkami. Jednym z najpopularniejszych sposobów zwiedzania jest wypożyczenie samochodu. Sami wówczas decydujemy o wielu kwestiach. Mimo odległości jaka nas dzieli z Nową Zelandią, Polacy nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli wizyta tam nie będzie przekraczać trzech miesięcy.
Ceny jakie spotkamy na miejscu na pewno nie będą najmniejsze. Musimy liczyć się z wydatkami i z tym, że przyjemności w Polsce potencjalnie tanie, tam mogą kosztować naprawdę dużo. Zwiedzając na własną rękę możemy nieco zaoszczędzić. Nie unikniemy drobnych opłat turystycznych oraz tych za jedzenie, ale w porównaniu do biur podróży może okazać się to lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak pieniądz nie jest dla nas problemem warto zasmakować ekstremalnej strony tego miejsca. Znalezienie noclegu może okazać się trudniejsze niż nam się zdaje. Trzeba więc zabukować z dużym wyprzedzeniem, jeśli tylko mamy taką możliwość.
Bez względu na to, jakie są nasze motywy wycieczki do Nowej Zelandii, na pewno będzie to niezapomniana przygoda. Różnorodność z jaką się tu spotkamy może być odpowiedzią na wiele naszych oczekiwań. Miejsc wartych odwiedzenia jest tu naprawdę dużo. Jeżeli więc wybieramy się na krótki czas, należy dokładnie przemyśleć na czym nam najbardziej zależy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWycieczki do USA
Następny artykułWęgry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here