Węgry

Węgry to państwo w Europie Środkowej zamieszkiwane przez prawie 10 milionów mieszkańców na terytorium o wielkości 93 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest to kraj śródlądowy, a więc pozbawiony dostępu do jakiegokolwiek morza. Graniczy z Austrią, Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją oraz Słowenią. Jest praktycznie jednorodne narodowościowo – zamieszkiwane w zdecydowanej większości przez Węgrów. Wśród mniejszości narodowych największą populację osiągają Romowie (3,5% ogółu mieszkańców) oraz Niemcy (1,5% mieszkańców). Węgry to kraj głownie nizinny położony w Kotlinie Padańskiej. Tylko północnej obszary znajdują się w Średniogórzu Północnowęgierskim. Jest to region należący do Karpat składający się na kilka pasm średniej wielkości gór. Najwyższy szczyt, Kekes mierzy zaledwie 1014 m.n.p.m., więc jego zdobycie nie powinno stanowić dużego wyczynu. Górom jednak nie można odmówić uroku i pięknych krajobrazów. Charakterystyczny na Węgrzech jest ich bardzo ciepły klimat biorący się właśnie z nizinnego i kontynentalnego położenia. Geograficznie kraj należy do strefy klimatów umiarkowanych ciepłych, ale lata zdarzają się naprawdę upalne, będącego swego rodzaju fenomenem dla tego obszaru. Z tego powodu jadąc na Węgry w miesiącach letnich praktycznie zawsze spodziewać się można wysokich temperatur powietrza i niewielkiej ilości opadów atmosferycznych. Klimat umiarkowany powoduje jednak, że na Węgrzech notuje się również występowanie wyraźnej zimy. Nie jest to zbyt długi okres, ale potrafi być intensywny i również zaskakiwać niskimi temperaturami. Ze względu na niewielkie wysokości w tamtejszych górach, infrastruktura narciarska nie mogła się w pełni rozwinąć. Bliskie odległości do Niemiec i Słowacji powodują jednak, że chcący uprawiać Węgrzy nie mają z tym większych problemów.

Największym miastem i stolicą Węgier jest miasto Budapeszt, które liczby sobie aż 1,7 milionów mieszkańców i jest zdecydowanie najprężniejszych ośrodkiem naukowym, kulturalnym i politycznym kraju. Wystarczy zresztą dodać, że aż 20% Węgrów żyje tylko i wyłącznie w tym jednym mieście. Drugie miasto pod względem wielkości w tym państwie, Debreczyn, liczy sobie zaledwie 200 tysięcy mieszkańców. Budapeszt nie ma więc żadnej konkurencji i stanowi oczywiste centrum państwowe. Jest to też metropolia bardzo popularna wśród turystów z całego świata. Miasto znane jest bowiem z zabytków pochodzących z bardzo różnych okresów historycznych. Węgry bowiem historię swoją zaczynają już w czasie wczesnego średniowiecza. Kraj utracił niepodległość na rzecz Imperium Ottomańskiego i Habsburgów w XVI wieku. Od XIX wieku było równoległą częścią składową Austro-Węgier, a całkowitą niepodległość odzyskało po rozpadzie tego państwa w roku 1918 po I wojnie światowej. Węgry zostały zresztą bardzo mocno okrojone terytorialnie do obszaru, który zajmują także obecnie. Poza granicami nowego państwa znalazło się aż 3,5 miliona Węgrów, a sporo ziem, które uznawali oni za etnicznie ich trafiły do Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Serbii. Jest to główny powód zaangażowania węgierskiego w II wojnie światowej po stronie Adolfa Hitlera i nazistowskich Niemiec. Węgry na krótko uzyskały zresztą kontrolę nad częścią spornych terytoriów, ale utraciły ją po wkroczeniu Armii Czerwonej i staniu się republiką zależną od ZSRR. Dopiero w 1989 roku na Węgrzech upadł komunizm i kraj na nowo stał się państwem w pełni suwerennym.

Budapeszt jest więc miastem budowanym w bardzo wielu stylach na przestrzeni mnóstwa okresów historycznych. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek królewski, który zbudowano już w czasach średniowiecza i był siedzibą władców Węgier. W XIX wieku popadał już jednak powoli w ruinę – został jednak zmodernizowany i kompleksowo odnowiony z polecenia cesarza Franciszka Józefa. Do dzisiaj jest to jedna z największych atrakcji miasta. Turyści licznie odwiedzają również linię metra M1, która była pierwszą linią metra w kontynentalnej Europie wybudowaną w 1896 roku. Zwracają także uwagę na inne obiekty takie jak gotycki kościół św. Macieja, który pełnił funkcję świątyni koronacyjnej. Prawdziwym symbolem Budapesztu jest jednak tamtejszy budynek Parlamentu, jeden z najpiękniejszych gmachów rządowych na świecie. Wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku w Peszcie, czyli po drugiej stronie Dunaju aniżeli tradycyjna budapesztańska Starówka. Oprócz zwiedzania samego miejskiego centrum Budapesztu, poleca się również zobaczyć kilka miejscowości w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wioski położone nad zakolem Dunaju są szczególnie urokliwe. Pomiędzy tamtejszymi wzgórzami, ta wielka rzeka wije się niczym niebieski, srebrzysty wąż.

Jeżeli chodzi o Węgry – wakacje spędzane są głównie nad Balatonem, czyli największym jeziorem Europy Środkowej. Znajdują się nad nim głównie trawiaste plaże, które są głównym centrum wypoczynkowym tego państwa. Co ciekawe, wstęp na plaże jest płatny – jest to swego rodzaju fenomen na tle europejskim. Węgrzy nie wprowadzili jeszcze, podobnie jak Polska, waluty euro. Płaci się tam w forintach, które charakteryzują się dosyć zabawnym kursem. Balaton daje bardzo wiele możliwości cieszenia się rozmaitymi formami zabawy nad wodą. Jezioro jest także dosyć płytkie, co sprzyja bezpiecznymi kąpielom. Warto również dodać, że otoczone jest niewielkimi wzgórzami, które powodują, że okolica jest bardzo malownicza. Na owych wzniesieniach urządzone są winnice – winogrona w ciepłym węgierskim klimacie mają doskonałe warunki do odpowiedniego wzrostu. Nad Balatonem znajduje się wiele miejscowości typowo turystycznych, na których można uświadczyć wiele nocnych dyskotek i innego rodzaju atrakcji. Dosyć powszechnie używany jest tam język niemiecki, ponieważ bardzo duża część turystów przyjeżdża właśnie z Austrii lub Niemiec skuszona bliskimi odległościami i względnie niskimi cenami życia. Porozumienie się w języku angielskim może stanowić większy problem, aczkolwiek z czasem coraz większa grupa ludności potrafi coś w tej mowie powiedzieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here