Cypr - wczasy z gwarancją udanej pogody

Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty. Zgodnie z mitologią, bogini miłości wyłoniła się z morskiej piany właśnie na tej malowniczej wyspie. Cypr każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów praktycznie z całego świata. Gwarantuje piękne plaże, malownicze krajobrazy i bardzo gościnną ludność w nieco ponad 3 godziny lotu z Polski. Co ważne, Cypr jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do spędzenia urlopu, jednocześnie gwarantuje niepowtarzalne zetknięcie kultury europejskiej z orientem. Jeśli chodzi o pogodę, na wyspie nie ma na co narzekać, jest to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji pod palmami.

Cypr – wczasy, które zapadną w pamięć na długo
Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, leżącą niedaleko wybrzeży Turcji, Libanu i Syrii. Pod względem historycznym i kulturowym Cypr zaliczany jest do Europy, chociaż pod względem geograficznym leży w granicach kontynentu azjatyckiego. Wyspę zamieszkują Cypryjczycy, nazywani także Grekami Cypryjskimi. Cypr nie jest jednak jednolity – w wyniku wojny między Grekami a Turkami, Turcja dokonała inwazji na wyspę i w 1983 roku ogłosiła powstanie Republiki Tureckiej Cypru Północnego, dzielącej wyspę na dwie części. Mimo iż państwo tureckie nie jest uznawane na arenie międzynarodowej, podział kraju obowiązuje do chwili obecnej.

Na Cyprze sezon turystyczny rozpoczyna się w maju i trwa do końca października. Wyspa cieszy się nawet 300 słonecznymi dniami w roku! Najgorętszy jest okres od lipca do sierpnia, kiedy temperatury powietrza na Cyprze przekraczają 40 stopni Celsjusza. Jest to sam środek sezonu, podczas którego wyspa jest naprawdę zatłoczona przez turystów. Dobrym pomysłem jest więc wyjazd jeszcze przed sezonem lub już po jego zakończeniu, kiedy temperatury są znośne i wręcz idealne na aktywne spędzanie czasu. Nawet od stycznia do marca temperatury powietrza oscylują tu w okolicy 10-17 stopni Celsjusza, a woda ma od 16 do 17 stopni na plusie – niewiele mniej niż Bałtyk podczas pełni sezonu. Miesiące te na Cyprze przypominają polską jesień.

Co warto zobaczyć na Cyprze?
Cypr to wyspa mająca bardzo wiele do zaoferowania. Turyści przybywają tu głównie w celu plażowania – niezwykle przyjemny, drobny piasek w kolorze bieli oblewany jest przez turkusowe wody Morza Śródziemnego, tworząc spektakularne efekty wizualne. Nie bez powodu cypryjskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Cypr wyróżnia się nieregularną linią brzegową, pełną skalistych klifów i malowniczych zatoczek. Na klifowych wybrzeżach tworzą się nietypowe formacje skalne, w tym groty, do których można dostać się od strony turkusowego morza. Cypr jest miejscem idealnym również dla osób, które poszukują zabytków kultury starożytnej – można tu podziwiać wiele stanowisk archeologicznych, w tym słynny kompleks w Kurionie. Warte zobaczenia są także Grobowce Królewskie w Pafos, które służyły za miejsce pochówku najbogatszych Cypryjczyków oraz obszerny kompleks starożytnych mozaik. Turyści nastawieni na rozrywkę, życie nocne i dobrą komunikację powinni zatrzymać się w kurortach takich jak Limassol, Larnaka, Ayja Napa czy Pafos. Nadmorskie promenady, piękne widoki i odpoczynek pod palmami to wizytówka tych miejsc. Ciekawym miastem do zwiedzania jest Nikozja, która została podzielona między część turecką i grecką. W mieście pełnym zabytków można przekroczyć granicę i przejść przez prawdziwe zasieki strzeżone przez żołnierzy – wielu turystów po stronie tureckiej robi tanie zakupy i chociaż teoretycznie jest to zakazane, mało kto kontroluje turystów powracających na stronę Greków. Dla osób spragnionych kontaktu z naturą, obowiązkowym punktem powinien być przylądek Cape Greco z pięknymi, klifowymi wybrzeżami, naturalnymi jaskiniami i nietypowymi formacjami skalnymi. Jest to idealne miejsce na dłuższy spacer, na Cape Greco można się także dostać samochodem lub quadem. Podziwianie cudów natury jest również możliwe od strony morza, z regularnie przybywających tu statków wycieczkowych.

Przemieszczanie się po wyspie
Cypr jest bardzo przyjaznym miejscem dla turystów nastawionych na zwiedzanie. Największe kurorty są połączone bardzo dogodną siatką połączeń autobusowych, które pojawiają się na przystankach punktualnie. W kurortach takich jak choćby Ayja Napa kursują lokalne autobusy, które do późnych godzin nocnych rozwożą turystów po najbliższej okolicy, rozpoczynając kursy już nad ranem. Nie jest problemem także wypożyczenie samochodu – wypożyczalnie działają przy hotelach i w większych miastach, jednak turyści muszą uważać na obowiązujący na wyspie ruch lewostronny. Biura podróży ostrzegają przed wjazdem samochodami z wypożyczalni na stronę turecką, gdzie nie obowiązuje ubezpieczenie, a jedynie wykupione na granicy OC, które nie chroni turysty w razie uszkodzenia auta z wypożyczalni.

Informacje praktyczne
Cypr – wczasy idealne są w zasięgu naszej ręki. Idylliczne krajobrazy można zobaczyć w nieco ponad 3 godziny lotu z Polski. Na Cyprze nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, a dodatkowo jest tu respektowana karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Na południu Cypru mieszkańcy posługują się Euro, na północy obowiązuje lira turecka. Turcy chętnie jednak przyjmują zarówno Euro, jak i dolary. Turyści planujący wyjazd na Cypr powinni zakupić wcześniej adaptery do gniazdek, które na wyspie są typu angielskiego. Bez nich nie podłączymy w hotelu żadnego urządzenia do źródła prądu. Adaptery można także kupić na miejscu praktycznie w każdym sklepiku, a nawet bezpośrednio w hotelu. Część hoteli wypożycza adaptery nie pobierając za to dodatkowej opłaty. W każdym turystycznym kurorcie oferowana jest bardzo bogata infrastruktura turystyczna – można tu znaleźć nie tylko same hotele, ale także tawerny, sklepy z pamiątkami i dyskoteki. Robienie zakupów spożywczych nie sprawia problemów dzięki sieci różnorodnych marketów. Narzekać nie powinni także amatorzy sportów wodnych – z racji bardzo dobrych warunków, na wyspie można znaleźć wiele szkół nurkowania, kitesurfingu czy wypożyczalni sprzętu wodnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here