Wakacje na Majorce

W zimowe, długie wieczory, kiedy za oknem pogwizduje wiatr, temperatura kształtuje się poniżej zera, dobrze jest czasem pomarzyć o wakacjach i odpoczynku w palącym Słońcu. Biura podróży przygotowując się do sezonu szczególnie wtedy prezentują swoją ofertę i reklamują się dosyć intensywnie. Liczą na tych, którzy są zniechęceni deszczową i wietrzną jesienią lub przenikającą do szpiku kości mroźną zimą. Wpływ na wczesne prezentowanie oferty niewątpliwie ma również chęć zaplanowania i zrobienia prognozy potencjalnego ruchu turystycznego. Dobrze jest wówczas usiąść i zaplanować swoje przyszłe wakacje. Wybrać miejsce, gdzie będziemy chcieli spędzać swój letni wypoczynek, co będziemy chcieli robić i co najważniejsze ile możemy przeznaczyć na to pieniędzy.

Wydawać się może, że ten ostatni czynnik jest jedną z głównych determinant potencjalnych planów wakacyjnych. Współcześnie każdy z nas może dostosować ofertę biur podróży do swoich indywidualnych upodobań lub co więcej zrobić zapotrzebowanie pod konkretne oczekiwania. Wydaje się, że można zaplanować wszystko, problemem są tu tylko niezbędne fundusze, które powinniśmy posiadać, aby zaspokoić własne zachcianki. Jednakże biorąc pod uwagę całokształt turystyki w Polsce i kierunki w jakich się rozwija, to należy stwierdzić, że najbardziej popularnymi są wczasy wypoczynkowe w miejscowości turystycznej. To bardzo ogólne stwierdzenie jest samo w sobie pojemne i zawiera również całą gamę ofert. Tym niemniej należy podkreślić, że przysłowiowy wypoczynek, to pobyt nad ciepłym morzem i popijanie drinka pod palmami. Take zawężenie sprawy jest również dość duże objętościowo, ale można zauważyć określone trendy i kierunki wypoczynku Polaków. Niewątpliwie zależą one w dużej mierze od funduszy, lecz nie są one decydujące. Wpływ na preferencje wyjazdowe ma również infrastruktura turystyczna w miejscu wypoczynku, poziom obsługi, życzliwość mieszkańców, stosunek ceny do jakości, stabilność polityczna i gospodarcza kraju docelowego i tym podobne. Często jest tak, że na pewne miejsca panuje swojego rodzaju moda i z rosnącą liczbą turystów z Polski tak zwany marketing szeptany wzbudza zainteresowanie danym miejscem w sposób lawinowy.

Niewątpliwie jednymi z najbardziej popularnych krajów docelowych letniej turystyki wypoczynkowej są szeroko rozumiane kraje basenu Morza Śródziemnego. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest klimat, czyli upalne wręcz gorące lato ze śladowymi opadami lub z zupełnym ich brakiem. Taka pogoda warunkuje leniwą atmosferę, ciepłą wodę i chęć do leżenia przy basenie lub morzu ze szklaneczką czegoś chłodnego. Drugą przyczyną jest ich stosunkowa bliskość. Do potencjalnego miejsca wypoczynku nie trzeba lecieć dłużej niż kilka godzin w przypadku podróży samolotowej. A w przypadku zdecydowania się na podróż własnym samochodem do najbliższych miejsc odpoczynku można dojechać po kilkunastu godzinach. Po trzecie względnie niska cena. Jest oczywiście to uwarunkowane w jakiejś mierze bliską odległością, a co za tym idzie niższym kosztem transportu. Niemniej jednak część z krajów docelowych turystycznie to kraje dopiero rozwijające się, co przekłada się na niższe koszty utrzymania, a w konsekwencji niższe ceny hotelowe. Praktycznie można powiedzieć, że każdy kraj położony w basenie Morza Śródziemnego posiada ciekawą ofertę turystyczną, poczynając od Portugalii i Hiszpanii, poprzez Francję, Włochy, kraje byłej Jugosławii, Grecja, Turcja, Cypr, Izrael, Egipt, Tunezja i Maroko. Dodatkowo do tej listy państw można jeszcze dorzucić kraje powiązanego z Morzem Śródziemnym Morza Czarnego, czyli: Bułgarię, Rumunię, Gruzję i Armenię. Bak oferty turystycznej cechuje kraje niestabilne lub takie, w których toczą się walki zbrojne, m.in.: Libia, Liban, czy Syria. Problem ten dotyczy również części Turcji, czy też np. Krymu. Polskie biura podróży miały w swojej ofercie wczasy w krymskich kurortach, ale po aneksji tego półwyspu przez Rosję wycofano je ze sprzedaży. Podobne problemy wystąpiły w przypadku Tunezji, gdzie po rewolucji i zmianach demokratycznych, dopiero po jakimś czasie przywrócono częściowy ruch turystyczny, który znów został ograniczony przez dokonywane w tym kraju zamachy terrorystyczne.

Jednym z bardziej stabilnych krajów z ciekawą ofertą skierowaną do wielu grup turystów jest Hiszpania. Nie wnikając w problemy wynikające z separatyzmów katalońskich i problemów społeczno-ekonomicznym, należy generalnie ocenić, że pod względem turystycznym to jest wręcz wymarzony kraj. Praktycznie wszystkie nadmorskie regiony to wymarzone miejsca na wakacje – Majorka, Wyspy Kanaryjskie, Katalonia, Andaluzja, Baskonia, Walencja, Murcja. Przykładowe wymienienie nie ukazuje różnorodności ofert i możliwości które są dostępne dla turystów. Oczywiście najwięcej mają do zaoferowania regiony położone nad Morzem Śródziemnym, ze względu na bardziej cieplejsze wody morskie od tych położonych nad Atlantykiem. Wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie, które są położone bardziej na południe i mają znacznie bardziej wydłużony okres turystyczny. Należy podkreślić, że ze względu na obecność w Unii Europejskiej Hiszpania jest dostępna dla Polaków bez żadnych ograniczeń. Kraj jest dla nas również atrakcyjny, ponieważ jest dość odległy od Polski i przez to jego kultura, kuchnia i obyczaje nie są w naszym państwie dość znane. Owszem w powszechnej świadomości przywoływane są hasła wytrychy: piłka nożna, corrida, matador, paella, chorizo, jednak w powszechnej świadomości umyka na przykład fakt wieloletniego panowania Arabów na południu półwyspu Iberyjskiego, którzy niewątpliwie mieli duży wpływ na historię i kulturę Hiszpanii.

Podsumowując należy podkreślić, że letnie podróże Polaków w dużej mierze ukierunkowane są na klasyczny wypoczynek w miejscowościach turystycznych. Popularnymi kierunkami takich wojaży są kraje śródziemnomorskie, o przyjemnym klimacie, ciekawej kulturze i smacznej kuchni, a co więcej położone stosunkowo blisko. Jednym z krajów, które warto podczas wakacyjnych wypraw odwiedzić jest niewątpliwie Hiszpania z jej bogactwem złożoności i możliwości oferowanych turystom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here