Chorwacja i Polska nie mają bogatej, wspólnej historii. Poza słowiańskimi korzeniami przez wiele wieków nie łączyło nas nic. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku byliśmy członkami tej samej wspólnoty – tak zwanych państw demokracji ludowej. Chorwacja nie była wówczas samodzielnym państwem, a stanowiła część Jugosławii. Polska wprawdzie posiadała wolność w rozumieniu formalnym, ale suwerenna nie była również. Jugosławia z bloku demoludów odeszła dość szybko, a potem wewnętrzne podziały i spory na tle politycznym i religijnym wywołały rozpad państwa i wieloletnią, krwawą wojnę. Po zakończeniu działań na terenie dawnej Jugosławii powstało szereg niezależnych państw narodowych, wśród nich Chorwacja, którą uważa się za największą spadkobierczynię wspólnej jugosłowiańskiej historii.
Współczesna Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej (od 1 lipca 2013 roku). Wiele czasu i wysiłku mieszkańcy państwa musieli poświęcić na odbudowę kraju po zniszczeniach wojennych. Jeszcze dziś w wielu miejscach można spotkać ślady tych strasznych wydarzeń.
Podstawą gospodarki kraju jest turystyka. I ta właśnie dziedzina znacznie zbliżyła nasze państwa i narody do siebie. Od jakiegoś czasu, dzięki kontaktom turystycznym, Polska i Chorwacja budują wspólne dzieje. Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest to ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku rodaków.
Zdecydowana większość turystów z Polski wybiera się na wakacje do Chorwacji własnym samochodem. Na terenie państwa podróżni z Polski korzystają głównie z noclegów na kempingach lub w kwaterach prywatnych. Jadący na wypoczynek przywożą ze sobą sprzęt turystyczny i mnóstwo jedzenia. Chorwaci bardzo lubią Polaków jako ludzi, ale nie cenią ich jako klientów, bo nasi rodacy nie zostawiają w tym kraju zbyt wiele pieniędzy. Mieszkańcy Chorwacji trochę złośliwie twierdzą, że Polacy nie przywożą z Polski jedynie lodów, a wszystko inne łącznie z napojami mają w swoim bagażu.
Podróżowanie po kraju własnym transportem i samodzielne żywienie się ma zapewne wiele uroku, ale dla osób chcących spędzić niezapomniane chwile w atmosferze całkowitej beztroski i oderwania się od codzienności Chorwacja ma w ofercie ogromną ilość miejsc noclegowych w hotelach, sanatoriach, ośrodkach wypoczynkowych o bardzo zróżnicowanym standardzie i cenach. Jeszcze nie tak dawno niedawna oferty: Chorwacja – wakacje all inclusive nie cieszyły się zainteresowaniem klientów polskich biur podróży. Jednak zaczyna się to zmieniać – coraz więcej turystów z Polski poszukuje luksusowych miejsc na swój chorwacki wakacyjny wypoczynek.
Większość odwiedzających Chorwację wybiera miejsca położone na malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Wspaniałe widoki, czysta woda, piękna pogoda, bliskość licznych atrakcji turystycznych przyciągają setki tysięcy turystów do kurortów nadmorskich. Ale Chorwacja poza Adriatykiem ma znacznie więcej ciekawych miejsc. Nawet jeśli uważamy, że wyjazd do tego kraju ze względu na masowość, powszechność nie jest niczym szczególnym, to warto wiedzieć, że w Chorwacji są miejsca na wakacje ekskluzywne.
Planując ekskluzywne wakacje nie mamy na myśli wyjątkowego luksusu i wygód. Ekskluzywny to taki, który dostępny jest tylko dla nielicznych. Może więc zamiast być jednym z wielu tłoczących się na kamienistych plażach Adriatyku Januszem, wybrać miejsce niezwykłe, w którym rodacy rzadko wypoczywają. Takim miejscem mogą być okolice Parku Narodowego Jeziora Plitwickie.
Początek podróży, to lądowanie w stolicy państwa Zagrzebiu. Wygodną autostradą w rejon parku jedzie się z lotniska trochę ponad godzinę (140 kilometrów). Od wybrzeża morskiego dzieli nas ponad sto kilometrów, ale Park Jezior Plitwickich dostarczy nam tylu wrażeń, że nie będziemy tęsknić do gwarnej atmosfery kurortów adriatyckich.
W okolicach Jezior Plitwickich jest kilka hoteli o bardzo wysokim standardzie oferujących opcję all inclusive a nawet all inclusive ultra. Można również zdecydować się na jeszcze droższą formę wypoczynku i wynająć jedną z luksusowych willi położoną w tej okolicy. Dla osób z mniejszymi wymaganiami poleca się małe hotele i ciche pensjonaty położona na obrzeżach parku narodowego.
Pobyt w tym rejonie daje możliwość wielokrotnego zwiedzania parku. Jego powierzchnia to około 300 kilometrów kwadratowych, więc niemało. Na terenie parku jest 16 jezior krasowych, które są połączone wodospadami. Jeziora zajmują około 200 hektarów. Trasy dla zwiedzających są przemyślane tak, aby dotrzeć do wszystkich najpiękniejszych wodospadów, jaskiń, jezior.
Na teren parku wchodzi się dwoma wejściami. Wejście główne ma wygodny, bardzo duży parking i stąd zaczynają się wszystkie trasy, o różnym stopniu trudności. Jeśli ktoś chce iść trasami skróconymi, powinien wybrać wejście numer dwa – poleca się je osobom starszym, rodzinom z małymi dziećmi.
Aby móc zwiedzać park trzeba zakupić bilety. W sezonie zimowym ( 1 listopada – 31 marca) cena jest stosunkowo niska między 35-55 kun. Latem ceny wzrastają kilkukrotnie i w dodatku zależą od godziny wejścia (do godziny 16 jest drożej). Ceny wiosenne i jesienne (kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik) wahają się od 80 do 150, a letnie (lipiec sierpień) sięgają nawet 250 kun za osobę. Dzieci do 7 roku życia oraz osoby niepełnosprawne wchodzą bezpłatnie, a studenci mogą skorzystać ze zniżek.
W cenie biletu poza zezwoleniem na wejście są również koszty transportu statkami, pociągami, samochodami (elektrycznymi) po terenie parku narodowego. Najkrótsze trasy zajmują około 4-4,5 godziny. Na trasy dłuższe potrzeba nawet 9 godzin.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie to nie tylko zbiorniki wodne, ale również wspaniałe formacje roślinne i bardzo bogaty świat zwierząt. Na odwiedzających to miejsce szczególne wrażenie robi ilość i piękno motyli oraz ptaków.
Ze względu na wodę rozbryzgującą się wokół wodospadów Piltwice najlepiej odwiedzić w dni o dużym nasłonecznieniu – można oglądać wówczas niezwykłe efekty optyczne i wykonywać świetne zdjęcia.
Na terenie parku jest bogata infrastruktura gastronomiczna i sanitarna.
Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Chorwacji środkowej warto odwiedzić stolicę oraz poznać górskie zakątki tego regionu. Od Jezior Plitwickich jest blisko do granicy z Bośnią i Hercegowiną – niezwykłego, pięknego kraju, który turyści z Polski dopiero odkrywają.