tashkent

Wycieczka do Uzbekistanu może być dla turystów niezapomnianym przeżyciem. Znajdują się tutaj jedne z najstarszych miast na świecie oraz prawdziwe perły architektury. Dwa najsłynniejsze miasta – Buchara i Samarkanda – posiadają kilkaset zabytkowych budowli. Oba miejsca wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uzbekistan

Uzbekistan to kraj znajdujący się w samym sercu Azji Środkowej. Stał się niepodległym państwem w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Cały region Uzbekistanu uznaje się też za kolebkę kilku cywilizacji. To właśnie stąd pochodzą praprzodkowie ludzi, którzy zasiedlili później Europę, Azję Południową, a także Syberię i Amerykę Północną. Wiadomo, że miasta Samarkanda i Buchara znajdowały się na terenie państwa o nazwie Sogdiana. Następnie teren ten był podbijany przez wiele różnych dynastii i ludów, m. in.: Aleksandra Wielkiego, perską dynastię Sasanidów, Arabów, Turków Seldżuckich i Mongołów. Dzisiejsi Uzbecy mają pochodzenie turecko-mongolskie.

Miasta Jedwabnego Szlaku

To właśnie przez teren Uzbekistanu wiódł Jedwabny Szlak. Dzięki temu Samarkanda i Buchara bardzo się rozwinęły i wzbogaciły. Wycieczki turystyczne organizowanie są głównie dla zabytków, które znajdują się w obu miastach. Pięknie ozdobione mozaikami budynki, bajeczne kolory i ogromne meczety przypominają o dawnym luksusie i przepychu jaki tu panował.

Samarkanda

Samarkanda to miasto, które powstało ponad 2,5 tysiąca lat temu. Przez wiele lat było to największe miasto Azji Środkowej, nazywane także Rzymem Wschodu. Miasto było kiedyś stolicą Sogdiany, a w czasach mongolskiego imperium Timura znajdował się tutaj słynny ośrodek kultury i nauki. Samarkanda posiada ogromną ilość zabytkowych budowli. Do najważniejszych, które warto zwiedzić należą:

– Obserwatorium Astronomiczne, zbudowane przez księcia Uług Bega w XV wieku;

– Plac Registan, który jest głównym punktem miasta. Otoczony jest budynkami dawnych uczelni zwanych medresami;

– Meczet Bibi Chanum, zbudowany przez władcę Timura.

Buchara

Drugie miasto – Buchara – powstało w I wieku n.e. Początkowo znajdowała się tutaj cytadela Ark. W IX i X wieku miejsce to było stolicą perskiej dynastii Samanidów. Stare Miasto posiada cenny zespół architektury muzułmańskiej z czasów średniowiecza. Najstarszą budowlą w mieście, sięgającą czasów starożytnych jest twierdza Ark. Warto zobaczyć także wielkie kompleksy budynków jak:

– Zespół Po-i Kalon, który składa się z meczetu Kalon, 45- metrowego minaretu  oraz medresy Mir-i Arab;

– Zespół Lab-i Hauz, uważany za wizytówkę miasta. Znajduje się tutaj budynek medresy Kukaltasz, który jest najstarszą częścią tego kompleksu.

Samarkanda i Buchara to obowiązkowe punkty każdej wycieczki do Uzbekistanu. W tych bajkowych miejscach czuć klimat dawnej islamskiej świetności i Jedwabnego Szlaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here