Praktyczne porady, gdzie spędzić wczasy w Albanii

W dzisiejszych czasach bardzo dużo Polaków lubi spędzać wakacje i wczasy za granicą. Z roku na rok coraz popularniejszym kierunkiem podróży staje się położona na Bałkanach, Albania. Poniżej lista miejsc, w tym mało znanym państwie, które warto wybrać na wakacyjny odpoczynek.

Zastanawiając się, gdzie spędzić wczasy w Albanii warto rozważyć stolicę tego państwa, czyli Tiranę. Tirana jest największym miastem Albanii i położona jest nad aż 3 rzekami: Lana, Tirana oraz Terkuza. Stolica uważana jest centrum kulturalne kraju. W mieście znajduje się aż 7 szkół wyższych. Najciekawszym zabytkiem w Tiranie jest meczet Ethem Beja, którego budowa rozpoczęła się w XVIII wieku. We wnętrzu meczetu znajduje się wiele fresków. W mieście znajduje się dużo pomników, m. in. Fryderyka Chopina. Znakiem rozpoznawczym Tirany są także kolorowe domy. W Tiranie znajdują się także różne ciekawe muzea oraz teatry.
Rozważając wczasy w Albanii nie można zapomnieć o mieście Durrës położonym nad Adriatykiem, które jest jednym z najstarszych miast w państwie. W Durrës znajduje się także główny port kraju. Miasto założone w czasach greckich kolonizacji w swojej historii należało także do Rzymian oraz Imperium Osmańskiego. W mieście znajduje się rzymski amfiteatr, który jest największy na Bałkanach. W mieście możemy zobaczyć także termy rzymskie, forum rzymskie oraz resztki murów. Poza tym w Durrës znajduje się także pałac oraz meczet, a także muzeum archeologiczne.
Spędzając wczasy w Albanii warto także odwiedzić miasto Fier, a dokładnie jego okolice. W pobliżu miasta znajdują się ruiny greckiej kolonii, Apollonii. Apollonia, to ciekawe ruiny miasta, które robią wrażenie na zwiedzających. Będąc w mieście warto także zobaczyć bizantyjski klasztor, który w swoich wnętrzach kryje ciekawe dzieła sztuki.
Jeżeli spędzasz wczasy w Albanii, to koniecznie powinieneś odwiedzić miasto Elbasan. Elbasan, to bardzo stare miasto, którego początki sięgają czasów starożytnych. W mieście znajduje się charakterystyczna wieża zegarowa, która jest symbolem miasta. W mieście znajduje się także meczet, który pochodzi z końca XV wieku. W mieście znajduje się także muzeum archeologiczne oraz łaźnie tureckie.
Jeżeli będziesz spędzał wczasy w Albanii, to zapewne zainteresuje Ciebie Park Narodowy Shebenik-Jabllanice. Ten obszar znajduje się w środkowej części Albanii. Park położony jest w górach, a dodatkowo na jego terenie znajduje się kilkanaście jezior. Piękno Parku Narodowego wzbogacają dwie malownicze rzeki, które przez niego przepływają. To miejsce spodoba się turystom, którzy szukają ciszy i nieokiełznanej natury.
Jeżeli Twoje wczasy w Albanii skupione są w południowej części kraju, to koniecznie musisz zobaczyć osadę Butrint, która mieści się przy granicy z Grecją. Butrint jest stanowiskiem archeologicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wokół wykopalisk archeologicznych stworzono Park Narodowy Butrint. W osadzie możemy zobaczyć starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny łaźni i domów rzymskich. W osadzie możemy zobaczyć także pozostałości zamku weneckiego z XIV wieku, a także wiele niezwykłych i pięknych archeologicznych odkryć. Butrint uważany jest za jedno z najciekawszych miejsc turystycznych w Albanii.
Jeżeli lubisz żeglować albo jesteś fanem wędkarstwa, to wczasy w Albanii musisz spędzić nad jeziorem Szkoderskie, które położone jest na granicy z Czarnogórą. Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na półwyspie Bałkańskim. Największe miasto w pobliżu jeziora, to Szkodra. W mieście znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy, meczet, katedra oraz zabytkowe domy. W mieście znajdują się także muzea, które powinny zainteresować turystów.
Jeżeli jesteś fanem gór, to na pewno wczasy w Albanii będziesz chciał spędzić w górach Północnoalbańskich, czyli tzw. Alpach Albańskich, które są częścią gór Dynarskich. Najwyższym szczytem tych gór jest Maja e Jezercës. U stóp szczyty leży miasto Bajram Curri, które graniczy z Kosowem. Miasto jest małe, ale jest dobrym miejscem na wypoczynek w samym sercu gór.
Spędzając wczasy w Albanii warto odwiedzić także miasto Gjirokastra. Całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gjirokastra nazywane jest „miastem tysiąca schodów”, ponieważ ma pełno stromych uliczek, które składają się ze schodków. Miasto nazywane jest także „miastem – muzeum”. Na starówce znajdują się przepiękne kamienne domki. W mieście warto także zobaczyć średniowieczną twierdzę, a także cerkiew. Całe miasto jest niezwykle klimatyczne i urokliwe.
Planując wczasy w Albanii nie możemy także zapomnieć o innym niezwykłym mieście jakim jest Berat. Berat również jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się kilka zabytkowych meczetów, a także kilka cerkwi. Bardzo ciekawym zabytkiem w Berat jest średniowieczna, bizantyjska twierdza. Poza tym w mieście znajduje się bardzo wiele innych zabytkowych budynków. Dodatkowo w mieście znajduje się muzeum ikona, w którym możemy podziwiać przepiękne dzieła sztuki.
Jeżeli wolisz odpoczywać w sposób bardziej rozrywkowym, to wczasy w Albanii powinieneś spędzić na tzw. Riwierze Albańskiej. Riwiera Albańska, to wybrzeże morza Jońskiego. Znajduje się tam wiele miasteczek oraz kurortów turystycznych, które z roku na roku wyglądają coraz bardziej okazale. Turyści bardzo cenią sobie albańskie plaże właśnie w tamtym regionie. Poza plażami na uwagę zasługują kluby, restauracje oraz knajpki, które czekają na turystów i gości.
Pamiętaj, że spędzając wczasy w Albanii koniecznie musisz posmakować regionalnych dań. W każdym zakątku kraju lokalne knajpki oferują najbardziej popularne dania i przysmaki z tego regionu Europy. Będąc w Albanii poza jedzeniem warto także posmakować lokalnego wina oraz innych alkoholi. Pamiętaj, że mieszkańcy Bałkanów uwielbiają dobrze się bawić i jeść, dlatego warto poznać ich zwyczaje.
Skoro już wiesz, gdzie można spędzić wczasy w Albanii, to czas najwyższy wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i zaplanować swoje wymarzone wakacje na Bałkanach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here