Agroturystyka jest tą działalnością, na którą coraz częściej decydują się mieszkańcy wsi i obszarów atrakcyjnych turystycznie. Akurat takich terenów nie brakuje w naszym kraju, bo praktycznie wszędzie można doskonale odpocząć. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych można znaleźć w sąsiedztwie gór i jezior, jednak bywa, że główną atrakcją bywa sam nastrój sielskości, ludowe sprzęty a przede wszystkim zwierzęta gospodarskie. Do tego dochodzi zwykle regionalna kuchnia ze swojskim mlekiem, masłem i serem. Trzeba jeszcze wspomnieć o owocach i warzywach z własnych upraw.
Takie sposoby na wypoczynek podobają się zwłaszcza dzieciom wychowanych w miastach. Łagodne konie na których można pojeździć, krowy i kozy, które można bez obawy pogłaskać, to wszystko sprawia, że taki sposób na wakacje czy ferie, to niesamowita frajda. Taki rodzaj gospodarstw agroturystycznych można spotkać w Wielkopolsce, gdzie nie występuje zbyt wiele malowniczych pagórków, ani wielkich zbiorników wodnych.
Oprócz atrakcji, takich jak jazda konna, gospodarstwa mają do zaoferowania odpoczynek i kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, takimi jak kozy, krowy, króliki i wszelkiego rodzaju drób. Bywa, że niektóre osoby na stale mieszkające w mieście pierwszy raz widzą zwierzęta gospodarskie na żywo. Właściciele gospodarstw agroturystycznych starają się o różne atrakcje dla gości, dlatego często sprowadzają ciekawe odmiany zwierząt. Jedną z nich jest szkocka odmiana krowy Highland cattle. Jest to krowa, która wywodzi się z surowych szkockich warunków i dlatego jest wyjątkowo łatwa i niewymagająca, jeśli chodzi o hodowlę. Mimo, odstraszającej, długiej, kudłatej sierści i wielkich rogów, jest rasą bardzo spokojną i przyjazną. Poszczególne osobniki bardzo łatwo się oswajają. Niekiedy jednak zaczynają czuć zew wolności i wtedy dokładnie widać jakie mogą być szybkie.
Poza gospodarstwami agroturystycznymi, rasę Highland Cattle, doceniają restauratorzy, którzy są w stanie dobrze zapłacić za doskonałej jakości mięso. Jest smaczne, soczyste i praktycznie nie posiada cholesterolu. Spowodowane jest to rodzajem okrywy włosowej, która jest przebogata. Odmiana pochodzi z terenów gdzie większość roku jest bardzo zimno. Dlatego też wszystek tłuszcz na ogół znajduje się tuż pod skórą. Highland Cattle nie potrzebują nawet zamkniętych obór. To wszystko, oraz fakt, że zwierzęta nie mają wygórowanych wymagań paszowych, sprawia, że jest to odmiana szczególnie atrakcyjna dla hodowców.