wschodnie wybrzeże USA

Stany Zjednoczone od dawna są marzeniem wielu Polaków. Podróżników przyciągają niezwykłe walory turystycznego tego kraju. Stany Zjednoczone mają do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Jeśli ktoś planujesz wycieczkę do USA, lista atrakcji jakie powinieneś zobaczyć jest bardzo długa.

Nowy Jork – esencja Stanów Zjednoczonych

Jeśli interesują Cię szczególnie wycieczki do USA wschodnie wybrzeże, to Nowy Jork jest jednym z tych miejsc, które trzeba zobaczyć. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych i równocześnie największa aglomeracja tego kraju. Choć nie jest to stolica USA, w dużym stopniu właśnie tutaj skupia się życie kulturalne, gospodarcze i polityczne państwa.

Pierwszymi stałymi osadnikami z Europy byli tutaj Holendrzy, którzy na początku XVII wieku w dzisiejszym Manhattanie założyli niewielką osadę – Nowy Amsterdam. Nazwę Nowy Jork miasto zyskało dopiero w drugiej połowie tamtego stulecia, kiedy tereny te przejęli Anglicy. Szybko zaczął rozwijać się tu port, dzięki któremu kwitła cała lokalna gospodarka. Od tamtego czasu Nowy Jork był jednym z głównych ośrodków miejskich w angielskich koloniach w Ameryce. Po wywalczeniu niepodległości przez Stany Zjednoczone miasto nadal utrzymało tę pozycję, stając się jednym z symboli nowego państwa i jego potęgi gospodarczej.

W Nowym Jorku jest mnóstwo miejsc, które trzeba zobaczyć. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście – a jednocześnie w całych Stanach Zjednoczonych – jest Statua Wolności, znajdująca się tu od XIX wieku. Chyba najsłynniejszą dzielnicą miasta jest Manhattan, w którym znajduje się wiele innych słynnych obiektów. Jest to serce finansowe tego miasta, wraz ze słynną giełdą Wall Street i całym lasem potężnych wieżowców. W granicach Manhattanu leży też słynny Central Park.

Waszyngton – stolica kraju

Stolicą Stanów Zjednoczonych jest miasto Waszyngton, również leżące na wschodnim wybrzeżu. To właśnie w tym regionie zaczęła się niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Sama historia tego miasta jest bardzo ciekawa, bowiem powstało ono dopiero po uzyskaniu przez USA niepodległości. Ponadto miasto pod względem administracyjnym nie znajduje się w żadnym konkretnym stanie. Zamiast tego leży w wydzielonym dystrykcie, utworzonym specjalnie po to, aby stolica całych Stanów Zjednoczonych znajdowała się na neutralnym terytorium i nie podlegała żadnemu ze stanów.

W Waszyngtonie znajduje się wiele budynków administracyjnych i rządowych. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście Biały Dom, w którym urzęduje prezydent Stanów Zjednoczonych. Miejsce to jest bardzo pilnie strzeżone, ale turyści mogą go zobaczyć z pewnej odległości. Oprócz tego możemy tu spotkać wiele budynków i pomników, w których zapisana jest cała historia tego kraju.

Ciekawym przykładem architektury Stanów Zjednoczonych jest monumentalna Katedra Narodowa. Budynek ten był stawiany przez niemal cały XX wiek – jego budowę rozpoczęto w roku 1907, zaś ostatecznie ukończono dopiero w 1990. Jest to typowa dla tego kraju mieszanina różnych stylów, z neogotykiem i klasycyzmem na czele. Swoje grobowce w katedrze ma ponadto wielu zasłużonych Amerykanów.

Innym niezwykle ważnym budynkiem jest waszyngtoński Kapitol. Budynek ten jest siedzibą Kongresu Stanów Zjednoczonych, i to w nim podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące całego państwa. Monumentalna budowla powstała w XIX wieku.

W architekturze Waszyngtonu spotkać można wiele odniesień do klasycznej architektury europejskiej, szczególnie rzymskiej i greckiej. Przykładem jest Mauzoleum Abrahama Lincolna, prezydenta kojarzonego głównie ze zniesieniem w USA niewolnictwa oraz z wojną secesyjną. Budynek przypomina starożytną grecką świątynię. Jest to jednocześnie jeden z najważniejszych pomników narodowych dla Amerykanów.

Wschodnie wybrzeże – nie tylko miasta

Wschodnie wybrzeże USA to region niezwykle istotny dla kultury i historii tego kraju. Nie oznacza to jednak, że poza miastami nie znajdziemy tu innych godnych odwiedzenia miejsc. Przeciwnie, ta część Ameryki obfituje także w piękne krajobrazy.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża rozciągają się Appalachy, jedno z najważniejszych pasm górskich USA. Ciągną się one na długości około 2500 kilometrów; wyróżnia się w nich wiele pomniejszych pasm i regionów. Najwyższym szczytem jest Mount Mitchell, góra znajdująca się w Karolinie Północnej. Szczyt znajduje się na wysokości 2037 m n.p.m..

Jeśli chcesz wyjechać do USA, aby obcować z tutejszą przyrodą i przeżyć przygodę w dziczy, to doskonałą propozycją może być słynny Szlak Appalachów. Jest to potężna, licząca około 3500 kilometrów trasa. Oczywiście, ciężko jest ją pokonać w czasie jednej wyprawy, choć nie brakuje śmiałków którzy podejmują takie próby. Na szczęście szlak jest podzielony na wiele etapów, dzięki czemu można zaplanować swoją wyprawę tak, aby zobaczyć jedynie poszczególne jego fragmenty.

Wschodnie Wybrzeże to również przyjazny klimat dla osób, które latem chcą spędzać czas na słonecznych plażach. Wzdłuż całego wybrzeża znajduje się mnóstwo ośrodków turystycznych z pięknymi miejscami do wypoczynku.

Wschodnie Wybrzeże USA to region niezwykle bogaty zarówno w kulturę i historię, jak i piękne warunki naturalne. Trudno jest zwiedzić wszystkie ważne tu miejsca w trakcie jednej wycieczki, ale dobry plan pozwoli na zwiedzenie najważniejszych punktów. Warto postawić na wycieczkę z biurem podróży, co zdecydowanie ułatwi taką wyprawę.

Sprawdź wycieczki do USA wschodnie wybrzeże >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here