Dominikana

Dominikana jest jedną z najchętniej wybieranych przez turystów wysp na tropikalne wakacje. Dominikana znajduje się na samym środku Karaibów, na Haiti. Przebywając na wyspie, mamy dostęp do dwóch akwenów: z jednej strony do Oceanu Atlantyckiego, z drugiej strony do Morza Karaibskiego. To właśnie do wybrzeży Dominikano udało się przybić pierwszym odkrywcom tych lądów, dlatego uznaje się, że Dominikana jest najstarszym Amerykańskim lądem działającym w pełni zgodnie z prawem. Przypomnijmy, pierwsze odkrycie Ameryki miało miejsce w 1942 roku.

Dominikana a Seszele i Malediwy: różnice
Twierdzi się, że Dominikana ma najpiękniejsze plaże na świecie: są ciekawsze nawet niż te, które znajdują się na Seszelach. Zdecydowanie przewyższają też te, które można podziwiać na Malediwach. Wydaje się więc, że jeśli chcemy jechać na najciekawsze wakacje w tropikach, to powinniśmy wybrać właśnie Dominikanę. Niemal każde zdjęcie, które zostaje zrobione na Dominikanie, wygląda jakby pochodziło z pocztówki. Plaże są piaszczyste, śnieżnobiałe. Roślinność to oczywiście uwielbiane przez turystów palmy. Na wyspie znajdują się też góry oraz lasy równikowe, do których nie należy wybierać się bez przewodnika. Przemierzając wyspę na własną rękę, niejednokrotnie natkniemy się na wielkie bananowce oraz na drzewa cytrusowe. Koniecznie trzeba też zobaczyć gaje palmowe w ogródkach mieszkańców Dominikany.

Wakacje – Dominikana, co robić na wyspie?
Na Dominikanie uprawia się mango, kakao oraz kawę. Znajdują się tutaj także wodospady oraz wspaniale parki krajobrazowe i jeden park narodowy. Można po nim jeździć autem: poleca się wynajęcie modelu terenowego i zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie nam nieco więcej o tych terenach.

Zwiedzanie karaibskich wiosek
Będąc na wakacjach na Dominikanie warto udać się do karaibskich wiosek, w których zobaczymy, jak żyją ludzie. Przebywając na Dominikanie, obcujemy z kawałkiem amerykańskiej historii. Znajdują się tutaj większe miasta, pełne zabytków istotnych dla powstawania Ameryki. Znajdują się tutaj także zabytkowe fortece, z którymi turyści tłumnie robią sobie zdjęcia. Jednak nie tylko zabytki są w kręgu zainteresowań osób przyjeżdżających tutaj na wakacje. Równie wartościowe jest zwiedzanie wiosek na Dominikanie,w których można oglądać chatki ze strzechą palmową na dachu. Domki zbudowane z drewna i pokryte tynkiem są natomiast niesamowicie kolorowe, a ich mieszkańcy bardzo żywiołowi i radośni.

Sporty wodne na Dominikanie
Na wyspie można uprawiać sporty wodne: pływanie na kajaku, żeglowanie, czy nurkowanie. Na plażach przy Cabarete są najlepsze warunki do kitesurfingowania oraz do windsurfingowania.

Punta Cana na Dominikanie
Najpiękniejsze miejsca znajdują się w okolicach Punta Cana – jest to najbardziej wysunięta na wschód miejscowość. Punta Cana to miejscowość z 30-stukilometrowym pasem plaży. Znajdują się przy nim najbardziej luksusowe kurorty na wyspie. Kupując wycieczkę w biurze podróży w Polsce, której destynacją będzie Dominikana, najpewniej trafimy właśnie na tę plażę. Znajdują się tutaj liczne kluby i bary oraz ekskluzywne restauracje i urokliwe sklepiki z pamiątkami.
Przebywając w okolicach Punta Cana, można zajmować się przez cały dzień leżeniem na plaży, nurkowaniem lub pływaniem w ciepłym Morzu Karaibskim. U wybrzeży Dominikany jest wielka rafa koralowa, w której żyje mnóstwo kolorowych rybek Nurkowanie w tych rejonach jest niezwykle atrakcyjne ze względu na dużą przejrzystość wody.
Urządzając sobie wakacje na Dominikanie w miejscowości Punta Cana koniecznie udajmy się do Bayahibe. Znajdują się tutaj małe domki: kolorowe, sąsiadujące z plażą. Wyróżniono je Błękitną Flagą.

Pora deszczowa na Dominikanie
Planując wyjazd na Dominikanę, koniecznie sprawdźmy, kiedy panuje tam pora deszczowa. Wybieranie się na rajską wyspę w czasie, kiedy mocno tam pada i właściwie nie widać słońca to przepis na nieudane wakacje. Pora deszczowa na Dominikanie trwa nieprzerwanie od początku maja do grudnia. Lepiej jest wyjeżdżać na Dominikana-wakacje w listopadzie. Pora deszczowa na Dominikanie wygląda nieco inaczej niż na Filipinach czy na Seszelach. O ile w Azji może padać prawie codziennie, tak na Dominikanie są to bardzo ulewne i gwałtowne deszcze, połączone z silnymi wiatrami. Osoby, które lubią dreszczyk emocji udają się na Dominikanę właśnie w maju, kiedy odnotowuje się największą ilość huraganów. Patrzenie, jak wiatr prawie rozrywa wioski na pół jest dla niektórych atrakcją samą w sobie i biura podróży podążają za takimi potrzebami. W niektórych biurach podroży można zobaczyć ofertę wycieczki na huraganową wyspę.

Dominikana – wycieczka na wyspę Saona
Podczas wakacji na Dominikanę warto urządzić sobie wycieczkę na wyspę Saona. Jest to miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał w miejscu. Wszystko dzięki temu, że na jej terenie jest park narodowy i teren jest ściśle chroniony przed komercjalizacją. Można go zwiedzać tak jak zwiedza się park: chodząc tylko po ścieżkach i nie zostawiając tutaj żadnych śmieci. Żadne wielkie inwestycje tutaj się nie wydarzą. Na wyspę można dopłynąć łódką lub dolecieć katamaranem. To właśnie na tej wysepce znajdują się najpiękniejsze plaże i najlepsze widoki na Dominikanie. Woda jest niesamowicie błękitna, a palmy niesamowicie zielone, niepołamane przez imprezujących turystów.

Santo Domingo
Stolica wyspy – Santo Domingo – to miasto odkryte przez brata Krzysztofa Kolumba (Bartłomieja). Bezpośrednio po odkryciu wyspy zbudowano tutaj pierwsze budowle: niektóre z nich stoją naprawdę do dziś i można je zwiedzać. Są objęte ochroną, ale mimo wszystko nadal używane! Wszystkie stoją w starej dzielnicy kolonialnej, która w całości jest zapisana na listę UNESCO. Znajduje się tutaj też pierwszy dom Krzysztofa Kolumba w Ameryce. Po zwiedzaniu, koniecznie udajcie na promenadę, która ciągnie się u wybrzeży Santo Domingo. Znajduje się tutaj sporo restauracji z pysznym, lokalnym jedzeniem oraz kawiarni z doskonałymi słodyczami. W stolicy są też muzea, w tym Muzeum Krzysztofa Kolumba, ze sporą ekspozycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here