Góry – zarówno te wysokie jak i nieco niższe – to doskonała propozycja na urlop zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla turystów indywidualnych. W Polsce można wyróżnić kilka głównych pasm górskich, które co roku cieszą się zainteresowaniem bardzo wielu wczasowiczów. Rekordy popularności biją niezmiennie Tatry choć i w miejscowościach beskidzkich czy też w Bieszczadach, w szczycie sezonu turystycznego ciężko jest znaleźć wolny pokój. W które góry warto pojechać na urlop i jak można podczas niego wypocząć?
Odpoczynek w górach wysokich
Tatry, to najwyższe pasmo górskie w Polsce, jednak warto zwrócić uwagę, iż różnorodność miejscowych atrakcji pozwala na ciekawy wypoczynek zarówno osobom stawiającym pierwsze kroki na górskich szlakach jak i turystom bardziej wprawionym, którzy na kamienistych ścieżkach starli już niejedną parę butów. W okolicy nie brakuje popularnych miejscowości turystycznych z doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Wśród tych najchętniej odwiedzanych trzeba wymienić Zakopane, Bukowinę Tatrzańską, Witów czy Poronin. Turysta może tam znaleźć zarówno przytulny nocleg na kwaterze prywatnej jak i luksusowe apartamenty hotelowe.
Aktywny odpoczynek w górach
Tatrzańskie szlaki położone na obszarze parku narodowego zachęcają do długich wędrówek. Każdy, kto z różnych powodów nie czuje się na siłach aby zdobywać wysokie szczyty, swoją przygodę może zacząć od pokonywania dolin, których w Tatrach nie brakuje. Najchętniej odwiedzanie są dwie malowniczy doliny – Chochołowska oraz Kościeliska. Równie urokliwa jest Dolina Strążyska. Spokojny spacer Doliną Chochołowską od punktu poboru opłat do schroniska zajmie około dwóch godzin. Warto zwrócić uwagę na to, iż dolina ta to jedyny teren spacerowy udostępniony na obszarze parku narodowego w Tatrach, do którego można wybrać się na wycieczkę z czworonogiem. Oczywiście powinien być on na smyczy, a rasy psów uznawane za agresywne muszą mieć także kaganiec. Przy parkingu istnieje możliwość wypożyczenia roweru, dzięki czemu około trzy czwarte trasy można pokonać na dwóch kółkach. Bardziej wprawieni turyści mogą się pokusić o zdobywanie tatrzańskich szczytów. Ogromną popularnością cieszy się chociażby szlak na Giewont. Każdego roku tysiące turystów zdobywają śpiącego rycerza. Trasa wiodąca od Kalatówek jest stosunkowo prosta, należy mieć jednak na uwadze, że końcowy odcinek przebiega w terenie ubezpieczanym przez łańcuchy – kamienie po opadach deszczu są bardzo śliskie i nie trudno o wypadek. W warunkach zimowych nawet łatwe szlaki stają się wyzwaniem. Wówczas obowiązkowo należy mieć ze sobą raki oraz czekan.
Bieszczadzkie krainy
Alternatywą dla zatłoczonych o każdej porze roku Tatr są Bieszczady. Góry te od pewnego czasu również cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów, jednak na prawdę tłoczno jest tam przeważnie jedynie w okolicach długich weekendów i podczas wakacji. Każdy, kto pragnie odrobiny spokoju i obcowania z naturą powinien wybrać się w Bieszczady jesienią albo późną wiosną. Jeżeli chodzi o infrastrukturę turystyczną w górskich miejscowościach, to w rankingu najlepiej wypada Cisna oraz Wetlina. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco rozrosła się w tym regionie baza noclegowa, dzięki czemu turyści mogą wybierać spośród obiektów o na prawdę wysokim poziomie. Piechurzy, którzy marzą o pokonywaniu górskich szlaków znajdą nocleg w schroniskach. Kultowym miejscem położonym na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest Chatka Puchatka znajdująca się na Połoninie Wetlińskiej. Jest to jedyne schronisko usytuowane na górskim szczycie, pozostałe znajdują się w dolinach. Bardzo przyjaznym miejscem dla wszystkich turystów jest także Schronisko pod Małą Rawkę, w którym podawane są najlepsze pierogi z borówkami. Nic też nie smakuje lepiej po wyczerpującej górskiej wędrówce jak kubek gorącej herbaty.
Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczadzkie wzniesienia to doskonałe miejsce na aktywny odpoczynek w górach. Liczne trasy turystyczne są zróżnicowane pod kątem poziomu trudności. Zdobywając jeden szczyt istnieje kilka wariantów tras. Doskonałym przykładem może być Tarnica. Najkrótsza droga na nią zajmie z parkingu w Wołosatem niecałe dwie godziny – wystarczy wybrać szlak niebieski. Turysta, który pragnie ambitniejszych wyzwań również może zacząć przygodę na tym samym parkingu, jednak jako trasę wycieczki powinien wówczas wybrać szlak oznaczony kolorem czerwonym. Czas zdobycia Tarnicy wydłuża się wówczas do kilku godzin, jednak po drodze można podziwiać przepiękne panoramy rozciągające się z Halicza czy Rozsypańca.
Bieszczady na rowerze
Alternatywą dla pieszych wędrówek są wycieczki rowerowe po bieszczadzkich ostępach. Doskonałą propozycją dla osób o mocnej kondycji jest wycieczka Wielką Pętlą Bieszczadzką. Warto jednak uwzględnić jej długość i przewyższenia – taka wyprawa potrafi dać niezły wycisk. W Bieszczadach nie brakuje także propozycji dla mniej wytrawnych rowerzystów. Wystarczy dotrzeć do Mucznego i stamtąd rozpocząć przejażdżkę w kierunku Źródeł Sanu lub też można wybrać się rowerem do odnowionej cerkwi w Łopience. Na terenie Bieszczad można spotkać coraz więcej wypożyczalni rowerowych. Działają one chociażby w Mucznym czy też w Smereku.
Odpoczynek w górach z dziećmi
Bieszczady to idealne miejsce na wakacje z dziećmi. Bardzo ciekawą atrakcją, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu maluchowi jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Szczęśliwcy mogą trafić na kurs, podczas którego organizowany jest napad w stylu dzikiego zachodu. Taka wycieczka to moc wrażeń, które na długo zostają w pamięci. Nieco starsze dzieci mogą zainteresować się historią regionu, zwłaszcza perełkami architektonicznymi w postaci starych cerkwi. Znajdzie się też coś dla amatorów biernego wypoczynku. Niedaleko od najwyższych bieszczadzkich szczytów leży jezioro Solińskie. Jest to sztuczny zbiornik wodny ogrodzony wysoką tamą. Na jego obszarze utworzono liczne strzeżone kąpieliska.. Istnieje także możliwość wynajęcia żaglówki czy też kajaka albo rowerka wodnego.