Wakacje - Włochy

Włochy to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych oraz najciekawszych krajów europejskich. Nic dziwnego, że każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Wakacje – Włochy to kierunek zarówno dla tych turystów, którzy kochają kulturę, historię i sztukę, jak i dla tych, którzy uwielbiają aktywnie spędzać swój wolny czas, korzystając z atrakcji sportów wodnych, czy wybierając się w piesze wycieczki górskie na szlakach pomiędzy skałami, czy nad pięknymi górskimi jeziorami. Wreszcie Włochy to także miejsce, gdzie można beztrosko opalać się na plaży i cieszyć falami morskimi i promieniami słońca.Wakacje – Włochy to także okazja na to, aby z bliska przyjrzeć chyba najsmaczniejszej kuchni świata, jaką jest kuchnia włoska.

Największym miastem i stolicą Włoch jest przepiękny rozpostarty na siedmiu wzgórzach nad Tybrem Rzym. Wieczne miasto, w którym odnajdziemy zabytki pochodzące z każdej epoki historycznej. Rzym słynny jest między innymi z zabytków starożytności, takich jak na przykład Koloseum, gdzie pojedynkowali się pomiędzy sobą oraz dzikimi zwierzętami gladiatorzy, czy też Forum Romanum, doskonale zachowane centrum starożytnego Rzymu. W Rzymie odnaleźć można jeszcze wiele innych ruin starożytnych forów i innych budowli, jak między innymi pałace Cezarów lub termy. Rzym to także przepiękne kościoły, które pochodzą z takich epok jak średniowiecze, renesans, barok, aż do współczesności. W Rzymie znajduje się grubo ponad 300 kościół z różnych epok, a każdy jeden jest bardzo piękny. Tutaj znajduje się Stolica Apostolska, czyli Watykan, najważniejsze miejsce każdego Katolika. Nad przepięknym placem św. Piotra góruje Bazylika św. Piotra, gdzie z kopuły można podziwiać panoramę Rzymu. Inne bazyliki główne Rzymu to Bazylika św. Pawła Za Murami, Bazylia św. Jana na Laterania oraz Bazylika św. Marii Maggiore.

Na północ od regionu Lazio, znajduje się przepiękny malowniczy region Toskania, gdzie mieści się kolejne piękne włoskie miasto, Florencja, nazywana perłą renesansu. We Florencji odnajdziemy piękne kościoły, bazyliki i pałace pochodzące z tego okresu. Toskania to także przepiękne, malownicze krajobrazy obfitujące w winnice, plantacje winogron i gaje oliwne porozrzucane po wzgórzach, pagórkach i górach łańcucha górskiego Apeninów. W Toskanii odnajdziemy również Pizę, gdzie znajduje się słynna Krzywa Wieża w Pizie, a także takie piękne historyczne miasta jak Siena oraz Lukka. Toskania to także piękne plaże, które mieszczą po zachodniej stronie tego regionu. Na północ od Toskanii mieści się region Emilia-Romania z głównym miastem Bolonią, która z kolei nazywana jest perłą średniowiecza, a panoramą miasta stanowią tutaj przede wszystkim piękne monumentalne wieże pochodzące z tego okresu.

Jednym z najpiękniejszych miast nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie jest Wenecja. Miasto, które słynie z kanałów, wycieczek gondolami to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Piękna katedra i plac św. Marka to jedne z najpiękniejszych zabytków Wenecji. Niedaleko pd Wenecji znajduje się miasto uniwersyteckie, Padwa. Na północy Włoch zachwycają również kojarząca się z romantyczną historią Romea i Julii, Werona, Ferrara, Parma,czy Mantua. Każde z tych miast skrywa ogrom zabytków i historii.
Mediolan to drugie największe miasto Włoch i największe miasto na północy tego kraju. Mediolan to stolica regionu Lombardia, znany jest również jako stolica mody oraz jedno z najnowocześniejszych miast Włoch. Kolejnym wielkim miastem na północy jest Turyn. Niedaleko od tych pięknych miast rozpościerają się Alpy, a pośród nich szczyty, szlaki, jeziora lodowcowe i kurorty alpejskie takie jak Cortina d’Ampezzo w Dolomitach oraz mnóstwo innych atrakcji. Jednym z najważniejszych sanktuariów we Włoszech jest Asyż, gdzie żył św. Franciszek z Asyżu.

Genua to największe miasto portowe w północnych Włoszech i stolice regionu Liguria. Wakacje – Włochy nad morzem to między innymi możliwość odwiedzenia tego pięknego wybrzeża, gdzie jednym z najsłynniejszych kurortów jest San Remo. Natomiast na wybrzeżu Adriatyckim najpiękniejszymi miastami są Rawenna i Rimini. Stąd nie daleko jest do Republiki San Marino. Adriatyckie wybrzeże to także Bari, znajdujące na południowej części włoskiego buta. Na południu Włoch znajduje się mnóstwo pięknych i malowniczych plaż, także w okolicach Lecce. Największym miastem i portem na wybrzeżu południowym Włoch jest Neapol, miasto to jest również stolicą regionu Kampania i leży u stóp wulkanu Wezuwiusza. Pompeje to słynne stanowisko archeologiczne na przedmieściach Neapolu, które upamiętnia wybuch Wezuwiusza w starożytności, mieści się tu również sanktuarium Pompejańskie.

Wakacje – Włochy to także piękne malownicze wyspy takie jak Sycylii, Sardynia, Wyspy Liparyjskie, czy Elba. Największym miastem Sycylii jest jej stolica Palermo, inne ważne i zabytkowe miasta tej wyspy to Messyna, Syrakuzy oraz Katania, Na Sycylii odnajdziemy także piękne plaże, zabytki starożytności oraz inny słynny włoski wulkan, czyli Etnę. Druga największa wyspa Włoch to Sardynia, a jej stolicą jest miasto Cagliari. Na Sardynii można wypoczywać na pięknych plażach z czym kojarzą się wakacje – Włochy. Plaże na Sardynii są malownicze zarówno skaliste jak i piaszczyste.

Wakacje – Włochy to także znakomita kuchnia włoska. Wśród wybornych dań kuchni włoskiej skosztować możemy między innymi świetnej pizzy z różnymi dodatkami takimi jak na przykład szynka parmeńska, salami, czy owoce morza. Możemy również skosztować rozmaitych makaronów, od znanego wszystkim słynnego spaghetti po bolońsku, przez niemniej słynne lasagne, po ravioli, czy tortellini. Kuchnia włoska to także ryby i owoce morza, tych warto spróbować, jeżeli wakacje we Włoszech spędzamy na wybrzeżu lub na jednej z przepięknych włoskich wysp. Kuchnia włoska to także znakomite wina, których możemy zakosztować popijając włoski obiad lub podczas wykwintnej lub romantycznej kolacji we dwoje. Włochy są także znane z doskonałej kawy, w jednym z typowych włoskich barów możemy napić się kawy espresso, kawy cappuccino, czy cafe latte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here