Różnorodność Korsyki

Korsyka – wakacje w tym miejscu to idealny pomysł na wypoczynek.
Korsyka jest popularnym kurortem śródziemnomorskim, często określanym jako „małe Włochy we Francji”. Powodem tej nazwy jest wpływ Włoch, który znajdują się w pobliżu. To poważnie zmieniło tradycje i kulturę tego miejsca. Wyspa oferuje wspaniałe warunki do odpoczynku na plaży. Tutaj możesz spróbować różnych sportów wodnych, jeździć na jachcie morskim lub po prostu cieszyć się delikatnym słońcem.
Fani aktywnego wypoczynku zdecydowanie powinni wybrać się na spacer w góry. Najpopularniejsze strefy turystyczne Korsyki to Porto Vecchio, Calvi i Bonifacio, które znajdują się w południowej części wyspy. Plaże są tu przestronne i mają śnieżnobiały piasek, a morze jest spokojne i czyste. Główne zabytki wyspy znajdują się w stolicy Ajaccio. Według jednej z legend to miasto zostało założone przez Ajaksa, słynnego greckiego bohatera. Jednak to nie grecki silny człowiek uczynił to miejsce sławnym. Korsyka jest ojczyzną Napoleona, dlatego liczne zabytki są poświęcone temu wielkiemu cesarzowi.
Idąc ulicami Ajaccio, zobaczyć można rzeźby, pomniki i dom, w którym urodził się Bonaparte i spędził dzieciństwo. Dziś ten dom jest całkowicie zamieniony w muzeum. Kolejną znaną placówką kulturalną jest Kardynał Fesch Palace. Posiada unikalną kolekcję obrazów. W tym muzeum znajdziesz dzieła wielkich mistrzów włoskich i francuskich.
Ta wyspa jest pełna przytulnych małych miasteczek i każdy jest gotowy na powitanie gości przez cały rok. Miłośnicy życia nocnego znajdą wiele interesujących rzeczy, jeśli odwiedzą miasto Saint-Florent. Koneserom gastronomii spodoba się wyprawa do Propriano, która jest pełna najlepszych centrów handlowych i restauracji. Porto-Vecchio przyciąga podróżnych przestronnymi plażami i cichą atmosferą. Wschodnia Korsyka słynie ze swojej wspaniałej natury. Tutaj można spacerować w gajach kasztanowych, łowić ryby lub odwiedzić rezerwat przyrody o nazwie Buguglia.
Korsyka słynie z naturalnych atrakcji. Dolina Calanche de Piana cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tutaj podróżnicy mogą podziwiać piękne granitowe skały z czerwonymi szczytami. Niektóre z nich mają bardzo nietypowy kształt, więc ledwo można wierzyć, że ten kształt ma naturalne pochodzenie. Wysokość niektórych skalistych szczytów wynosi 300 metrów. Według geologów dolina ta powstała ponad miliony lat temu pod wpływem wiatru i wody. Najciekawiej jest podziwiać skały o zmierzchu lub o świcie, gdy ich szczyty mają jasny szkarłatny kolor.
W południowej części wyspy znajduje się megalityczne pole Filitis. Badania na dużą skalę tego regionu rozpoczęły się stosunkowo niedawno, w 1946 roku. Dziś ta niezwykła dolina z niezwykłymi formacjami skalnymi jest uważana za najważniejszy obszar archeologiczny. Tutaj odkryto wiele unikalnych artefaktów, w tym fragmenty starożytnych wyrobów ceramicznych, groty strzał i inne ciekawe dowody życia w tych miejscach, które mają ponad 5000 lat.
Historyczne zabytki późniejszego okresu można zobaczyć w dzielnicy Erbalung. Tutaj można zobaczyć ruiny starożytnego zamku, z którego do dziś przetrwała tylko jedna wieża. Niedaleko stąd znajduje się kaplica św. Michała, zbudowana w XI wieku. Miniaturowe starożytne miasto słynie z zabytków religijnych. Zachował się piękny kościół św. Katarzyny, który zachował się praktycznie niezmieniony od XV wieku.
Fani niezwykłych wycieczek powinni odwiedzić jaskinie Bonifacio. Jaskinie te znajdują się w jednym z najbardziej niedostępnych i odległych rejonów wyspy. Aby do nich dotrzeć, trzeba wynająć łódź w porcie w Bonifacio. Droga do jaskiń na łodzi trwa około godziny, ale tym razem leci bardzo szybko, ponieważ wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele naturalnych i historycznych miejsc. Same jaskinie znajdują się również poza wybrzeżem. Turystom proponuje się jeździć statkiem pod ich sklepieniami i podziwiać niesamowitą przejrzystą wodę, która tutaj ma niezwykły fioletowy odcień.
Na wyspie znajduje się niezwykle interesujący i piękny Park Narodowy Scandola, założony w 1975 roku. Powierzchnia tego rezerwatu wynosi mniej niż 20 kilometrów kwadratowych. Główną wartością tych naturalnych miejsc jest różnorodność rzadkich ptaków, których obserwacja przyniesie wiele wrażeń.
Miejsce honorowe w kuchni narodowej zajmują owoce morza. Prawie każda korsykańska restauracja to serwuje. Najsłynniejszy targ rybny znajduje się w Ajaccio, szefowie kuchni z całej wyspy przybywają tutaj, by kupić świeżego tuńczyka czy pstrąga, a także bardziej egzotyczne przysmaki. Fani klasycznych potraw mogą zamówić ryby przyrządzane zgodnie z najbardziej oryginalnymi przepisami.
Entuzjaści docenią także dania mięsne, ponieważ istnieje bogaty wybór dań. Lokalne wędliny są bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Wędzone kiełbaski gotowane są z dodatkiem specjalnych ziół i przypraw dzięki czemu uzyskany smak jest po prostu nieporównywalny. Warto też spróbować lokalnej szynki.
Korsyka słynie z pysznych serów, znana odmiana brocciu, popularna wśród smakoszy na całym świecie, wytwarzana jest z owczego mleka. Słodycze także z pewnością przypadną do gustu. Można spróbować lokalnego ulubionego miodu, który jest reprezentowany w dziesiątkach odmian. Są to pachnące, kwiatowe czy owocowe miody, a;e można także spotkać kasztanowe. Eksperci twierdzą, że każda odmiana tego miodu ma nie tylko cechy smakowe i aromatyczne, ale także wyjątkowe właściwości lecznicze.
W odniesieniu do specyficznych potraw narodowych warto wspomnieć o zupie mięsnej z kasztanami, czosnkiem i cebulą. Mimo specyficznej kompozycji składników smak zupy jest po prostu znakomity. Koneserzy dań mięsnych, takich jak mięso od młodego koźlaka, które szef kuchni zwykle przygotowuje na otwartym ogniu, również będą zachwyceni. Natomiast omlety i jajecznica z dodatkiem warzyw, wędlin i różnych przypraw są wszechobecne.
Miejscowi szefowie kuchni mają starą tradycję: pieką chleb samodzielnie według własnych przepisów. Każda restauracja oferuje specjalny rodzaj chleba i możesz być pewien, że nie ma innego miejsca na świecie z podobnym smakołykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here