Puch naturalny czy PrimaLoft®? Jakie wypełnienie lepiej sprawdzi się w górach

Podczas wyboru śpiwora czy kurtki do chodzenia po górach prędzej czy później pojawia się pytanie o rodzaj ociepliny. Puch naturalny czy puch syntetyczny? Opinie są podzielone, więc warto zapoznać się z charakterystyką obu wypełnień, aby dokonać w pełni świadomego wyboru. Jeśli planujesz zakup kurtki puchowej i nie wiesz, jaki rodzaj ociepliny będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego puch „grzeje”?

Wbrew powszechnej opinii puchowa kurtka czy śpiwór wcale nie grzeje, ponieważ nie wytwarza ciepła jak suszarka czy kaloryfer. Naturalny bądź syntetyczny puch izoluje nas jedynie od niskich temperatur panujących w otoczeniu i nie pozwala uciec ciepłu, które jest stale wytwarzane przez nasze ciało. Dzieje się tak, gdyż ocieplina zatrzymuje w swoim w swoim wnętrzu powietrze, które jest wyjątkowo skutecznym, a do tego lekkim izolatorem.

Puch naturalny – co warto o nim wiedzieć?

Naturalny puch, czyli drobniutkie, znajdujące się blisko skóry ptasie „piórka”, są wykorzystywane jako ocieplina od setek lat. Jego doskonałe właściwości izolacyjne wynikają z charakterystycznej budowy – pojedyncze „piórko” ma kulisty kształt i wiele cieniutkich włókien, które w niezrównany sposób magazynują powietrze. Do produkcji ubrań wykorzystuje się puch kaczy lub lepszy jakościowo gęsi. Warto wiedzieć, że podstawowym parametrem opisującym właściwości ociepliny jest sprężystość (cui lub cuin). Im wyższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne i kompresyjne kurtki bądź śpiwora. W kwestii sprężystości puch naturalny pozostaje bezkonkurencyjny!

Puch syntetyczny – co to jest?

Wiemy już, że puch naturalny ma niezrównane właściwości termoizolacyjne, więc po co w ogóle naukowcy tracili czas na szukanie alternatywy? Okazuje się, że źle znosi on kontakt z wodą, gdyż po namoknięciu przestaje izolować, aż do czasu wyschnięcia. Znalezienie ociepliny o zadowalających właściwościach nie było łatwe i udało się dopiero pod koniec lat 80. Naukowcy stworzyli PrimaLoft®, czyli zbudowany z mikrowłókien poliestrowych puch syntetyczny. W jego strukturze znajdują się niewielkie szczeliny, więc jest puszysty i podobnie jak puch naturalny zatrzymuje w swoim wnętrzu powietrze. Do dnia dzisiejszego powstało wiele odmian PrimaLoftu® i konkurencyjnych ocpieplin o zbliżonych właściwościach. Mogą być wykonane z bardziej trwałych włókien ciągłych lub lepiej izolujących włókien ciętych.

góry

Puch naturalny czy puch syntetyczny?

Wiemy już trochę na temat rodzajów puchu, więc jakie wypełnienie powinna mieć używana w górach kurtka? Puch naturalny, ze względu na niezrównaną sprężystość, posiada lepsze właściwości izolacyjne, czyli mówiąc potocznie „bardziej grzeje”. Przekłada się to również na inny istotny parametr – wagę. Kurtka do chodzenia po górach powinna być lekka i kompaktowa, aby nie zajmowała wiele miejsca w plecaku. Ocieplina syntetyczna o podobnych właściwościach termicznych zawsze będzie więcej ważyć i gorzej się kompresować niż naturalna. Puch gęsi lub kaczy wygrywa też w kwestii oddychalności i trwałości, gdyż syntetyki są mniej odporne na kompresję. W wyniku ściskania mogą się zbijać, co wpływa negatywnie na ich właściwości termoizolacyjne.

Kiedy więc warto postawić na PrimaLoft®? Syntetyczny puch wysuwa się na prowadzenie, jeśli planujemy wędrówki w deszczu. W przeciwieństwie do naturalnego puchu, lepiej znosi kontakt z wilgocią i po namoknięciu nadal izoluje, choć oczywiście w ograniczonym stopniu. Sztuczny puch może się okazać jedynym możliwym wyborem w przypadku alergików uczulonych na ptasie pierze. Na koniec pozostaje jeszcze jeden ważny, często decydujący parametr, jakim jest cena. Znacznie tańsza i mniej czasochłonna jest produkcja puchu syntetycznego. Kurtka z takim wypełnieniem jest więc zazwyczaj dwa lub trzy razy tańsza, co może przeważyć szalę przy ograniczonym budżecie. Choć trzeba jednocześnie podkreślić, że odzież wypełniona naturalnym puchem posłuży nam o wiele dłużej, więc jej cena rozkłada się na cały, wieloletni okres eksploatacji.

Wybierasz się w góry i szukasz najwyższej jakości wyrobów z naturalnego puchu? Kurtki i śpiwory znajdziesz na pajaksport.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here