Wczasy w Gruzji - jak je zorganizować i co warto zobaczyć?

Gruzja jest tym rejonem, który coraz bardziej zyskuje popularność, jeśli chodzi o organizowanie wycieczek czy wczasów dla całej rodziny. Jak jednak w odpowiedni sposób zorganizować wczasy w Gruzji? Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy planujemy wakacje w Gruzji? To pytania, z którymi boryka się bardzo wiele osób. Nie zawsze też odpowiedzi na nie są dla nas oczywiste. W naszym poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedź na pytania związane ze skrupulatnym zaplanowaniem wczasów w Gruzji.

Gruzja – wczasy dla całej rodziny

Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać to, jakie atrakcje turystyczne czekają na nas właśnie w Gruzji, warto jest zastanowić się, o co powinniśmy zadbać, jeśli chodzi o ich skrupulatne zaplanowanie. Oczywiście podstawą jest tutaj to, abyśmy zadbali przede wszystkim o to, czy wybieramy się na wczasy do Gruzji prywatnie, czy też korzystamy z obsługi profesjonalnego biura podróży. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim wypadku, kluczową rolę odgrywa to, jak przedstawiają się nasze fundusze. Paradoksalnie, wczasy w Gruzji, które organizowane są przez profesjonalne biuro podróży, nierzadko kosztują mniej, niż zorganizowanie wyjazdu prywatnie. Warto jest także podkreślić, że w przypadku, kiedy decydujemy się na skorzystanie z oferty biura podróży, mamy zapewniony nie tylko transport, ale też zakwaterowania, a bardzo często także i przewodnika. Kiedy rozważamy wczasy w Gruzji, które organizujemy prywatnie, musimy samodzielnie zadbać o wszystkie z wymienionych powyżej czynników. Tym samym, koszta wyjazdu znacznie wzrastają.

Co warto wiedzieć, zanim wyjedziemy do Gruzji?

Podstawą, jeśli chodzi o wczasy w Gruzji, jest zorientowanie się, jaka waluta jest tam obowiązująca. Walutą, za którą będziemy w stanie zapłacić za cokolwiek w Gruzji, jest lari. Równowartość jednego lari, w przeliczeniu na złotówki to około 2 zł. Wszystko oczywiście zależne jest od obecnego kursu danej waluty. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie wymieniać waluty w Polsce. Kurs lari jest bowiem niekorzystny. W Gruzji, bez najmniejszego problemu znajdziemy miejsca, w których wymienimy walutę. Warto także podkreślić, że jeśli chodzi o płatności kartą, to możliwe są one tylko w większych miastach i czasami na stacjach benzynowych. Musimy się zatem nastawić, że jeśli chodzi o robienie zakupów w Gruzji, to podstawą będzie dla nas płatność gotówką.

Nie bój się rozmawiać czyli język gruziński nie taki straszny

To, co także może stanowić dla turystów swoisty szok kulturowy, to język Gruzinów. Nie można go porównać do żadnego innego, a co za tym idzie – zrozumienie go także może okazać się dla turystów nieco problematyczne. Co więcej, funkcjonuje bardzo szkodliwy stereotyp, że Gruzini należą do narodów,które są agresywne. Wrażenie to może potęgować sposób, w jaki rozmawiają. Prawda jest jednak taka, że nic bardziej mylnego! Gruzini są jednymi z najbardziej przyjaznych i otwartych narodów, absolutnie nie powinniśmy się ich bać. Jeśli jednak bardzo chcemy zrobić dobre wrażenie na tubylcach, fajnym pomysłem jest nauczenie się kilku najbardziej podstawowych zwrotów w języku gruzińskim. Z pewnością zostanie to mile odebrane.

Drogi i ich stan w Gruzji

To, co może nas zaskoczyć i to negatywnie, to stan dróg w Gruzji. niestety, poza głównymi drogami i autostradami, nie oczekujmy tego, że będzie się po nich jeździło wygodnie i komfortowo. Drogi w Gruzji to niestety jeden z najgorszych i najmniej zadbanych elementów. Nie warto też ryzykować samodzielnego podróżowania samochodem po Gruzji. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie auta z kierowcą. Wówczas, z całą pewnością nie zabłądzimy a co więcej – nasza komunikacja będzie z całą pewnością znacznie bardziej wygodna i szybka. Nie należy się też przejmować tym, że Gruzini bardzo często używają klaksonów i praktycznie wcale – kierunkowskazów. W Gruzji, dźwięk klaksonu najczęściej oznacza to, że kierowca chce wykonać manewr wyprzedzania.

Zakupy możesz zrobić…U sąsiadów!

Ciekawym elementem, jeśli chodzi o Gruzję jest to, że jeśli chcemy zrobić jakieś zakupy, nie zawsze musimy udać się do sklepu. W Gruzji jest bowiem tak, że produkty takie jak chleb, ser, mleko czy warzywa lub owoce, jesteśmy w stanie kupić w…Innym domu. Może się jednak okazać, że produktu, który akurat chcemy kupić, mieszkańcy danego domostwa nie posiadają, lub też po prostu – nie jest on przeznaczony na sprzedaż. Nie należy się tym jednak przejmować. Jeśli domownicy nie posiadają tego czy innego produktu, z pewnością pokażą nam dom, w którym bez najmniejszego problemu taki produkt otrzymamy.

Gruzińskie alkohole

Kiedy mówimy o wycieczce do Gruzji, nie możemy też pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest alkohol. Przebywając w Gruzji zazwyczaj spożywa się dwa trunki. Pierwszym z nich jest wino, zaś drugim – czacza, czyli rodzaj lokalnej wódki. Gruzini piją ich bardzo dużo a także nierzadko zdarza się, że sami produkują te trunki. Nie ma się zatem czemu dziwić, że jeśli udamy się do restauracji, wino lub czacza zostaną nam zaproponowane.

Klimat i pogoda w Gruzji – na co trzeba być przygotowanym?

Kiedy wybieramy się na wczasy do Gruzji, nie możemy też zapomnieć o tym, że tamtejszy klimat jest bardzo zróżnicowany. Zależnie od tego, w jakim rejonie będziemy przebywać, musimy nastawić się na to, że może być zarówno bardzo gorąco, jak również możemy się spotkać z niskimi temperaturami. Dobrze jest zatem bardzo dokładnie sprawdzić, jaka pogoda jest dominująca w rejonie Gruzji, który planujemy odwiedzić. W Gruzji też bardzo często pojawiają się opady atmosferyczne – nie tylko jeśli chodzi o deszcz, ale także i śnieg. Wybierając zatem ubrania na wyjazd do Gruzji, dobrze jest zaopatrzyć się w każdy ich rodzaj. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, w której pogoda czy klimat w Gruzji w jakikolwiek sposób nas zaskoczą.

Sam wyjazd do Gruzji to z pewnością bardzo ciekawe doświadczenie. Wczasy w Gruzji nie tylko sprawią, że poznamy lepiej zupełnie obcą nam kulturę, ale też z pewnością pozwolą nam odpocząć i się zrelaksować. To z pewnością może być jeden z najbardziej wartych zapamiętania wyjazdów w całym naszym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here