Wakacje na Bali

Bali to wyspa znajdująca się nad Oceanem Indyjskim. Jest to kraj muzułmański, z bajecznymi plażami i doskonale przygotowany na przyjecie turystów. Bali nie jest dużą wyspą, bo ma około 140 km długości (przy 80 km szerokości(, jednak w porównaniu z wyspami należącymi do Malediwów) lub Seszeli, jest to stosunkowo rozległa wyspa. Można zwiedzać ją wynajętym samochodem lub skuterem.
Czym różni się Bali od innych wysp znajdujących się w Indonezji? Jest to jedyna hinduska wyspa w tym regionie. Z tego powodu można na niej zaobserwować nieco odmienną kulturę w porównaniu do na przykład Malediwów. Znajdziemy tutaj hinduskie świątynie i wspaniałe zwyczaje Hindusów, którzy zamieszkują tłumnie Bali.

Co unikalnego znajdziemy na Bali?
Są tutaj przede wszystkim tarasy ryżowe oraz pola, na których uprawia się przyprawy i egzotyczne z punktu widzenia Europejczyka rośliny. Wyspa sprawia niesamowite wrażenie głównie ze względu na kolory, jakie można spotkać wśród roślinności. Poruszając się autem po wyspie, będziemy przejeżdżali przez kolorowe pola, które ciągną się tutaj aż po horyzont.

Tradycje mieszkańców Bali
Będąc na Bali, warto zainteresować się zżyciem codziennym oraz sposobem świętowania okolicznych mieszkańców. Liczne święta: pogrzeby, urodziny, rocznice to sposobność do urządzenia kolorowych pochodów i odprawiania rytuałów. Z punktu widzenia Europejczyków) jest to atrakcja turystyczna. Dla mieszkańców Bali natomiast: codzienne życie. Szczególnie ciekawe na Bali jest wzięcie udziału w uzbrojeniu zębów. Świętuje się również pełnie księżyca: wtedy kobiety przebierają się w niesamowite maski i spódnice, a mężczyzny pokazują, jaką mają w domu broń.

Negatywne strony Bali
Niektórzy turyści odwiedzający Bali twierdzą, że nie warto tam się udawać ze względu na niesamowitą ilość naciągaczy, którzy chcą ograbić Europejczyków z pieniędzy. Mimo że w każdej plotce jest ziarno prawdy, to jednak trzeba przyznać, że na Bali można spotkać zbójeckie grupki tylko w podejrzanych dzielnicach. Zdarza się, że cwani sprzedawcy grasują wokół największych atrakcji Bali, jednak wystarczy z nimi nie rozmawiać, nie będą nas nagabywać.

Ile kosztuje wycieczka na Bali?
Bilety lotnicze i noclegi stanowią największą część kosztów) wakacji na Bali. W zależności od tego, jaką okazję cenową na bilety lotnicze można znaleźć, koszty biletów mogą wynosić od 1600 do 2200 zł w obie strony dla jednej osoby. Najtaniej będzie, gdy polecimy z przesiadką – i to nie z Polski, ale na przykład z Niemiec.
Do kosztów podróżowania należy doliczyć koszty ubezpieczenia: nawet jeśli mamy pełen pakiet w Polsce, nie oznacza to, że będzie on działał na Bali. Turyści czasami wykupują ubezpieczenia podróżne, które pozwalają bezpieczniej poczuć się w podróży i uzyskać natychmiastowe finansowanie leczenia. Gdy nurkujemy, wynajmujemy samochód lub skuter oraz gdy wspinamy się po skałach, koszty ubezpieczenia będą wyższe niż w sytuacji, gdy nasza wycieczka ma być tylko leżeniem na plaży w kurorcie. Standardowo jednak ubezpieczenie na jeden turnus dla jednej osoby podróżującej na Bali nie powinno być droższe niż 100 zł.

Bilety wstępu i koszty atrakcji na Bali
Pewne koszty pożera na Bali kupowanie biletów wstępu do świątyń. Turyści z zachodu są tutaj liczeni innym licznikiem niż miejscowi i należy założyć, że w czasie wyjazdu wydamy około 200 zł na wejściówki do najważniejszych atrakcji znajdujących się na wyspie.
Dodatkowo, warto przemyśleć, jak będziemy poruszać się po wyspie. Jeśli będzie to taksówka, a na Bali działa UBER, to warto zarezerwować sobie około 100 zł. Koszty są niskie, bo waluta słabo stoi w tym kraju.
Koszty atrakcji, takich jak nurkowanie, masaże, wypożyczanie sobie kierowcy z samochodem oraz kupno pamiątek to koszt około 400 zł na cały turnus. Jak widać, spędzanie wakacji na tej wyspie nie wykończy nas finansowo.

Noclegi na Bali
Koszty noclegów mogą wynosić około 600 zł za jedną osobę za dwa tygodnie pobytu. Jest to zdecydowanie jedna z najtańszych egzotycznych wysp znajdujących się na Oceanie Indyjskim. Tanie noclegi można znaleźć w prywatnych kwaterach oraz w pensjonatach prowadzonych przez mieszkańców. Na pewno tanio nie będzie, gdy zamówimy sobie wycieczkę organizowaną w całości przez polskie biuro podróży i gdy zamieszkamy w resorcie na Bali. Wówczas całkowite koszty wycieczki na Bali mogą wynieść dwukrotność wszystkich sum i 2-tygodniowy wyjazd otrze się o sumę 12 tyś zł.

Co oznacza, że noclegi na Bali są tanie? Przykładowy nocleg w pensjonacie może kosztować około 80 zł za pokój dwuosobowy. W cenę wliczone jest śniadanie. Hotel może być zlokalizowany jak najbardziej blisko plaży. Niska cena nie oznacza w przypadku tej wyspy lokalizacji w głębi wyspy lub takiej lokalizacji, która jest kłopotliwa dla osób, które chcą dotrzeć do najlepszych atrakcji wyspy lub na najbliższą plażę. Na Bali wszyscy mają stosunkowo blisko do śnieżnobiałych plaż z palmami. Na wyspie znajduje się dość szeroka baza hosteli, w których są sale wieloosobowe. Jednak tutaj należy uważać na najróżniejsze zagrożenia związane z chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Nie zawsze też w takich pokojach jest zachowana ostrożność przed moskitami, przenoszącymi malarię.

Kiedy lecieć na Bali?
Szukając dogodnego terminu na urlop w pracy z myślą,że lecimy na Bali, trzeba celować w takie miesiące jak maj, czerwiec, lipiec i wrzesień. Wtedy panuje pora sucha, nie ma zachmurzenia, a temperatury pozwalają na sielskie plażowanie. Pora deszczowa rozpoczyna się już w listopadzie i trwa aż do kwietnia. Bali, w przeciwieństwie do Seszeli i Malediwów, nie jest więc wyspą, na którą warto udać się w trakcie naszej zimy. Pora deszczowa na Bali to czas, gdy naprawdę nie ma żartów. Może padać dosłownie codziennie.

Turyści, którzy pojechali już na wycieczkę na Bali twierdzą, że najlepszą porą jest czas przed wakacjami w szkole, czyli początek czerwca oraz wrzesień, gdy nadal jest gorąco, ale do domów wracają już rodziny z dziećmi. Wtedy też obniżają się koszty noclegów oraz ceny w otwartych jeszcze restauracjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here