Wyjątkowe i niezapomniane wakacje na Madagaskarze

Osoby, które zwiedziły już wiele miejsc na świecie i zastanawiają się nad tym, gdzie spędzić wakacje w tym roku, powinny rozważyć wyjazd na Madagaskar. I chociaż nie będzie to tania wycieczka, na pewno warta jest przemyślenia.

Dlaczego właśnie Madagaskar?

Madagaskar, zwany także Czerwoną Wyspą lub „ósmym kontynentem”, jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie, położoną w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży południowo-wschodniej Afryki. Jest to unikatowa wyspa, której nie można porównać z żadnym innym krajem. Występuje tu niespotykana flora i fauna – aż 90% występujących na Madagaskarze roślin i zwierząt uznanych jest za endemiczne. Nie można więc ich spotkać w żadnym innym miejscu na Ziemi. Wiąże się to z pochodzeniem wyspy, która wiele milionów lat temu była częścią superkontynentu Gondawa. Po jego rozpadzie, odłączyła się od subkontynentu indyjskiego, co umożliwiło, żyjącej na niej florze i faunie, rozwijać się w całkowitej izolacji. Dzięki temu na Madagaskarze przetrwało wiele różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Jednak wzrastająca populacja ludzi oraz rozwijająca się infrastruktura i przemysł już zaczynają zagrażać lokalnej przyrodzie.

Życie na Madagaskarze

Madagaskar zaliczany jest do krajów słabo rozwiniętych. Inwestuje się tu najczęściej w ekoturystykę i rolnictwo. I chociaż ostatnio odnotowano dość duży wzrost gospodarczy, niestety nie idzie to w parze z podniesieniem poziomu jakości życia. Jeżeli chodzi o język, oficjalnym jest malgaski i francuski. W związku z tym, wybierając się na Madagaskar, warto poznać chociaż podstawy francuskiego, bo bez tego trudno będzie z kimkolwiek się porozumieć.

Madagaskar – wakacje – jak się przygotować?

Przed wyprawą na Czerwoną Wyspę trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest to miejsce bardzo popularne turystycznie, nie należy więc spodziewać się najwyższego standardu zakwaterowania i obsługi. Natomiast ze względu na to, że Madagaskar jest krajem tropikalnym i słabo rozwiniętym, trzeba nastawić się na możliwe kłopoty zdrowotne, zwłaszcza żołądkowo-jelitowe. Trzeba więc bardzo uważać na jedzenie, a szczególnie unikać surowych warzyw i owoców ze skórką, sałat i lodów oraz napojów z kostkami lodu. Dodatkowo na obszarze całej wyspy występuje malaria, konieczne więc jest korzystanie z moskitiery. Dobrze jest też zabezpieczyć się zażywając leki przeciw malarii (np. Malarone).
Jedynym wymaganym szczepieniem jest żółta febra. Warto jednak przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który doradzi jakie szczepienia są wskazane. Najczęściej są to WZW A, dur brzuszny, błonica, tężec, krztusiec i polio.
Trzeba też wiedzieć, że na Madagaskarze od 2005 roku są dwie waluty: ariary i frank malgaski. Najlepiej mieć przy sobie euro lub dolary amerykańskie i wymienić je w kantorach na lotnisku.

Lot i pobyt na Madagaskarze – koszty

Lot na Madagaskar trwa co najmniej 18 godzin. Z Warszawy do stolicy Madagaskaru Antananarywy można dolecieć liniami Air France z przesiadką w Paryżu lub Turkish Airlines przez Stambuł. Ale równie dobrze można znaleźć inną trasę. Niektórzy korzystają z oferty biura podróży – są to najczęściej wyjazdy na tydzień. Jednak bardziej opłaca się samodzielnie zorganizować wyjazd. Warto wtedy monitorować oferty przewoźników, bo można trafić na okazję. Najtańsze loty zaczynają się już od 3358 zł za osobę (szczęściarze mogą trafić nawet taniej). Na wyspie można znaleźć doskonałe noclegi za niewygórowaną cenę, a dodając do tego koszty jedzenia i ubezpieczenia, tygodniowy wypoczynek dla dwóch osób uda się zorganizować za około 10 000 zł. Co więcej, warto wydłużyć swój pobyt, bo różnica w cenie będzie stosunkowo niewielka.

Madagaskar – wakacje – najlepszy termin

Na całej wyspie jest klimat równikowy, tylko na wyżynach bywa nieco chłodniej. Od listopada do kwietnia panuje gorąca pora deszczowa. jednak trzeba wiedzieć, że podczas dłuższych wędrówek, warunki pogodowe mogą się diametralnie zmienić, dlatego należy się przygotować na każdą ewentualność. Podczas takich wypraw wskazana jest kurtka przeciwdeszczowa, nieprzemakalne buty i ciepły sweter, ale także letnie ubrania, sandały i kostium kąpielowy. W żadnym razie nie wolno zapomnieć o kremie z wysokim filtrem i sprayu przeciw komarom.
Najlepiej nie wybierać się na Madagaskar w porze deszczowej (styczeń – marzec), gdyż drogi są wtedy nieprzejezdne i mogą pojawić się cyklony. Również szczyt sezonu, a więc lipiec i sierpień, nie są polecane ze względu na dużą ilość turystów przyjeżdżających z Europy. Najlepszy czas na odwiedzenie Czerwonej Wyspy to okres przejściowy (kwiecień – czerwiec i wrzesień – grudzień). Wtedy turystów jest niewielu, a temperatury przyjemnie wysokie, z możliwym przelotnym deszczem.

Atrakcje turystyczne na wyspie

Madagaskar to wyspa, która wyróżnia się wyjątkową i niespotykaną fauna i florą, co jest największą atrakcją turystyczną. Żyje tu aż około 200 tysięcy gatunków zwierząt, z czego 150 tysięcy to endemity. Wyspę porasta też niespotykana w innych miejscach roślinność, należąca do najbogatszych i najciekawszych na świecie. Warto choćby wspomnieć o baobabach, których korona przypomina korzenie. Z ośmiu gatunków tego drzewa, aż sześć można spotkać tylko na Madagaskarze.
Wspaniałym miejscem jest Aleja Baobabów w zachodniej części wyspy. Wzdłuż drogi rosną tam dziesiątki 700-letnich baobabów, które tworzą niepowtarzalny widok.
W środkowo-wschodniej części Madagaskaru znajduje się najchętniej odwiedzany przez turystów park narodowy. Turystów nęci nie tylko różnorodność i piękno roślin (paprocie, mchy, storczyki), ale również indri czyli bezogoniasty lemur z czarnobiałym futrem, sifak diademowy czy boa manditrie.
Aż 7 gatunków lemurów, których nie można spotkać nigdzie więcej, żyje natomiast w Parku Narodowym Isalo. Piękne piaszczyste doliny i kaniony to kolejne atrakcje tego miejsca.
Królewskie Wzgórza czyli Ambohimanga to z kolei bardzo ważne miejsce historyczne i symbol przynależności kulturowej mieszkańców Madagaskaru. Tubylcy odbywają pielgrzymki do tego miejsca, znajduje się tu również stanowisko archeologiczne.

Jak więc widać, Madagaskar jest naprawdę krajem wyjątkowym, innym niż wszystkie. Wpływ na to ma piękna fauna i flora oraz niezwykła i osobliwa mieszanka wpływów indonezyjskich, afrykańskich i polinezyjskich. Warto zobaczyć na własne oczy ten kraj, zagubiony w czasie, z przyjaznymi mieszkańcami i niezwykłą przyrodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here