Wody termalne

W starożytności uważano je za najlepszy sposób na długowieczność i piękny wygląd. Rzymscy legioniści wracający z bitew wykorzystywali je, by zaleczyć rany i szybciej wrócić na front. W późniejszych wiekach były zarezerwowane tylko dla najbogatszych, a dziś możemy się nimi cieszyć wszyscy bez wyjątku. Mowa o wodach termalnych, które mają wręcz wybitne właściwości prozdrowotne. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji się o tym przekonać, to czas nadrobić zaległości. Dowiedz się, w czym mogą Ci pomóc regularne kąpiele w wodach termalnych.

Skład wody termalnej

Woda termalna, czyli pozyskiwana z głębokich pokładów naszej planety, jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń pochodzących z działalności człowieka. Nie znajdziemy w niej toksyn, śladów nawozów czy metali ciężkich, za to jest zasobna w najcenniejsze mikro- i makroelementy. Ich stężenie zależy od jakości samej wody, dlatego kompleksy termalne powstają przede wszystkim tam, gdzie znajdują się najlepsze źródła geotermalne.

W składzie wody termalnej można wyróżnić pierwiastki, które biorą udział w funkcjach życiowych ludzkiego organizmu. Są to między innymi:

  • potas,
  • magnez,
  • żelazo,
  • chrom,
  • krzem,
  • siarka,
  • selen,
  • mangan,
  • lit,
  • wapń,
  • sód.

Jak widać woda termalna stanowi jedno z najcenniejszych naturalnych źródeł składników odżywczych, które warto dostarczać organizmowi nie tylko w ramach diety, ale także kąpieli terapeutycznych.

Zdrowotny potencjał wody termalnej

Od wielu lat trwają badania w kierunku wyszczególnienia najcenniejszych właściwości wody termalnej oraz jej zastosowania w celach terapeutycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Już dziś wiemy, że jej potencjał w tym zakresie jest ogromy.

Woda termalna ma silne właściwości antyoksydacyjne. Kąpiele w takiej wodzie mogą więc wspierać neutralizację wolnych rodników, które są jednym z głównych czynników nowotworowych, jak również przyspieszających procesy starzeniowe. Kontakt z wodą termalną ma zbawienny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego poprzez regulowanie i stabilizowanie ciśnienia krwi – jest to więc znakomita forma profilaktyki chorób serca, na czele z zawałem.

Badania jednoznacznie potwierdziły dobroczynny wpływ wody termalnej na ludzką skórę – między innymi dlatego znajdziemy ją w składzie najlepszych i najdroższych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kąpiele w basenach termalnych są szczególnie polecane osobom cierpiącym na choroby dermatologiczne, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Woda czerpana z głębokich pokładów ma działanie łagodzące podrażnienia, antybakteryjne, silnie nawilża i oczyszcza skórę.

Po stronie zdrowotnych właściwości wody termalnej koniecznie trzeba wymienić jej doskonały wpływ na mięśnie oraz stawy. Woda działa odprężająco, rozluźniająco, a także wspiera naturalne procesy regeneracyjne w organizmie. Stąd kąpiele w wodzie termalnej mogą stanowić formę wsparcia terapii takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, kontuzje mięśniowe i kostne czy różnego rodzaju schorzenia kostno-stawowe.

Ponadto woda termalna ma zbawienny wpływ na:

  • funkcjonowanie układu nerwowego (dlatego zaleca się regularne kąpiele w basenach termalnych osobom zestresowanym, przemęczonym, cierpiącym na zaburzenia psychiczne),
  • zahamowanie procesów starzeniowych skóry,
  • metabolizm (to doskonała forma terapii dla osób z nadwagą i otyłością),
  • wyregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu,
  • skuteczność terapii w przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc,
  • przyspieszenie powrotu do pełnej formy po przejściu COVID-19.

Gdzie skorzystasz z dobroczynnych właściwości wody termalnej?

W naszym kraju powstaje coraz więcej kompleksów zasilanych wodą termalną, jednak wybierając się do takiego obiektu warto postawić na ten, który oferuje dostęp do wody bardzo wysokiej jakości, o korzystnym bilansie jonowym. Naszą propozycją są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl).

Ten imponujący kompleks basenowy jest zasilany wodą zawierającą 28 cennych składników mineralnych, czerpaną z głębokości 2400 metrów. Na miejscu znajdziesz nie tylko kilkanaście komfortowych basenów, ale też zjeżdżalnie (świetna atrakcja dla dzieci) oraz znakomicie wyposażoną strefę SPA, w której możesz skorzystać m.in. z saun, masaży czy licznych zabiegów odnowy biologicznej.

Znasz już najważniejsze zdrowotne właściwości wód termalnych. Czas najwyższy przekonać się o tym osobiście. Już teraz zaplanuj sobie choćby krótki wyjazd „do wód”. Idealną opcją będzie zorganizowanie weekendowego wypadu np. we dwoje – zrób to już w listopadzie, a kilka inspiracji, nie tylko związanych z termami, znajdziesz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/gdzie-wyjechac-w-listopadzie-aby-naprawde-wypoczac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here