Magiczna wyprawa na

Krystalicznie czysta woda, unikalna roślinność i zapierające dech w piersiach widoki – to właśnie Madagaskar. Ta leżąca na Oceanie Indyjskim wyspa jest pod każdym względem wyjątkowa. Ponad 90 procent występujących na niej gatunków roślin i zwierząt uznaje się za endemiczne, czyli nie spotkamy ich nigdzie poza tym lądem. Fakt ten dodaje jej dużo atrakcyjności. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu wyjątkowemu miejscu.
Madagaskar z powierzchnią przekraczającą 580 000 km2 jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Posiada długą linię brzegową a od zachodu, przez wody terytorialne graniczy z Mozambikiem.
Co poza jego geograficznym położeniem warto wiedzieć wybierając się do tego odległego zakątka świata?
Przy planowaniu wyprawy na Madagaskar trzeba przede wszystkim wiedzieć o tym, że nie jest to jeszcze zbyt popularny kierunek turystyki masowej. Dla wielu zainteresowanych, którzy na wczasach pragną uciec od zgiełku i tłumów będzie to spora zaleta. Należy jednak pamiętać, że z powodu stosunkowo małego zainteresowania globalnej turystyki nie można spodziewać się na wyspie bardzo wysokiego standardu zakwaterowania i wyżywienia. Na Madagaskarze pomocnymi towarzyszami każdego podróżnika okażą się cierpliwość, dużo humoru oraz lekarstwa na biegunkę i kłopoty żołądkowe. Pamiętajmy, że jest to kraj tropikalny, na dodatek słabo rozwinięty, dlatego jedzenie nie zawsze bywa odpowiednio przechowywane. Nie warto jednak zbyt łatwo się zrażać bo przy zachowaniu kilku prostych zasad możemy łatwo uchronić się przed chorobą. Jeżeli jest to jedna z naszych pierwszych podróży do tropikalnego kraju lub zmagamy się z wrażliwym żołądkiem rozsądnie będzie unikać spożywania owoców w skórkach i surowych warzyw. Mięso i ryby przed spożyciem powinny zostać poddane obróbce termicznej co uchroni nas przed uciążliwym zatruciem. Warto także unikać napojów schładzanych kostkami lodu. Bezwzględnie należy również zażywać leki przeciw malarii, która występuje na obszarze całej wyspy i może stanowić dla przyjezdnych poważne zagrożenie. Aktualna karta szczepień spoczywająca na dnie torby może również okazać się nam bardzo przydatna.
Kiedy już zadbaliśmy o bezpieczeństwo i komfort naszego wypoczynku sprawdźmy jakie wyjątkowe przygody ma nam do zaoferowania Madagaskar – wycieczki zarówno piesze jak i kilkudniowe organizowane wyprawy vanami na pewno dadzą nam wiele satysfakcji. Wybierając się na czerwoną wyspę dobrze jest wiedzieć, że dużo pensjonatów ma w swojej ofercie wycieczki z przewodnikiem, których poszczególne przystanki mogą wybierać sami turyści. Plan takiej wyprawy może w trakcie ulegać zmianie na życzenie zwiedzających. Jeżeli w połowie drogi stwierdzimy, że chcemy trochę więcej czasu poświecić na leniwy wypoczynek nad wodą zamiast w drodze do kolejnego miejsca na pewno nie będzie to dla przewodnika większym problemem.
Miejscem do którego po prostu trzeba dotrzeć jest znajdująca się w zachodniej części wyspy słynna Aleja Baobabów. Osiągające wysokość ponad trzydziestu metrów potężne drzewa natura z finezją rozrzuciła przy drodze biegnącej z Morondawy do Belo sur Tsiribihina. Kilkadziesiąt Baobabów rośnie tam nie tylko na poboczu, ale też pojedynczo w całej okolicy przypominając ozdobione palmami ulice Las Vegas. Na szczęście miejscowi są mocno przywiązani do swoich drzew i tym potężnym kolosom nie grozi znalezienie się pod ostrzem siekiery.
Każdy kto kiedykolwiek obejrzał bajkę, której akcja odbywa się właśnie na tej wyjątkowej wyspie wie, że poza potężnymi drzewami kolejnym symbolem Madagaskaru są jego mali mieszkańcy z pręgowanymi ogonami. Lemury zamieszkujące wyspę nie musiały walczyć o przetrwanie z lepiej przystosowanymi małpami tak jak ich afrykańscy krewni dzięki czemu udało im się przetrwać. Dziś szacuję się, że populacja tych wyjątkowych zwierząt liczy nawet 49 różnych gatunków lemura. Małe gatunki prowadzą nocny tryb życia. Większe są aktywne za dnia. Zwiedzając wyspę, możemy więc natrafić na przemieszczające się między gęstwinami stada. Nie należy zbyt naprzykrzać się tym zwierzętom. Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich domu i powinniśmy uszanować ich terytorium.
Ze względu na panujący na Madagaskarze klimat najlepiej jest wybrać się na wakacje w tamte rejony w okresie tutejszej zimy czyli od maja do października w czasie chłodniejszej pory suchej. Ze względu na duży obszar wyspy pogoda w jej północnej, południowej czy centralnej części będzie się od siebie znacznie różnić dlatego warto dobrze zapoznać się z warunkami panującymi dokładnie w miejscu do którego planujemy się wybrać. Zawsze należy być też przygotowanym na to że pogoda podczas jednej wycieczki może się gwałtownie zmienić i i z suchych i gorących obszarów w ciągu kilku godzin przeniesiemy się w wilgotny i chłodny las tropikalny. Dlatego warto zabrać ze sobą zarówno kurtkę, wygodne i najlepiej nieprzemakalne buty do wędrówek, ciepły sweter, jak i letnie ubrania, sandały i kostium kąpielowy. Powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony idealnie się sprawdza w tym zakątku świata.
Najpopularniejszym turystycznym miesiącem na Madagaskarze jest sierpień więc zarówno ceny wycieczek jak i ilość zwiedzających będą w tym okresie stosunkowo wyższe. Bez względu na to jednak w jakim miesiącu planujemy wybrać się na czerwona wyspę pamiętajmy aby zabrać ze sobą mocny krem z filtrem i nakrycia głowy ponieważ panujący upał może okazać się dla nas bardzo niebezpieczny.
Do takiej wyprawy warto jest zacząć przygotowywać się stosunkowo wcześniej i dobrze zapoznać się zarówno z kulturą tego miejsca jak i odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Przed wylotem na Madagaskar koniecznie wykonajmy wszystkie potrzebne szczepienia które dobrze zabezpieczą nas podczas wypoczynku. Warto jest wykonać szczepienia na tężec, polio, błonicę, dur brzuszny czy zapalenie wątroby typu A mimo, że nie są one obowiązkowe przy przekraczaniu granicy. Wybierając się na Madagaskar bądźmy mądrymi turystami dbającymi o dobro swoje jak i zamieszkujących tę piękną wyspę ludzi i zwierzęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here