Hiszpania wielkich miast i prowincji

Hiszpania to kraj, który oferuje ogromną różnorodność miejsc, atrakcyjnych nawet dla najbardziej wybrednego turysty. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośników górskich wypraw urzekną ośnieżone szczyty Pirenejów, czy Gór Kantabryjskich. Jeśli ktoś woli wypoczynek na plaży – linia brzegowa Hiszpanii, wraz z jej wyspami to prawie pięć tysięcy kilometrów. Hiszpania to również wielkie miasta, urokliwe miasteczka, wspaniała kultura i kuchnia. To wreszcie dwa tysiące lat historii – od rzymskiej prowincji, przez okres panowania Maurów, do czasów współczesnych.

Hiszpańskie miasta

Madryt oferuje turystom tyle atrakcji, że pobyt w nim mógłby właściwie zapełnić niejedne wakacje. Oprócz sztandarowych i obowiązkowych punktów programu zwiedzania miasta, takich jak pałac królewski, czy dworzec – ogród botaniczny Atocha, warto zajrzeć do posiadających ogromne zbiory muzeów: Prado, Reina Sofía i Cerralbo. Wytrawny turysta nie powinien też ominąć wspaniałego parku Retiro, w którego zakamarkach można by się zgubić na długie godziny. Miastem, do którego od wielu lat ciągną tłumy, nie tylko turystów, ale też ludzi pragnących zostać w nim na dłużej, jest Barcelona. Ten śródziemnomorski port przyciąga niesamowitym, międzynarodowym klimatem. Kiedy już oddalimy się od zatłoczonej Las Ramblas, warto udać się na dłuższy spacer i poszukać w tym magicznym mieście robiących ogromne wrażenie budynków i miejsc jakby trochę z innego świata. Ciągle jeszcze niedokończona, monumentalna katedra Sagrada Familia, dziesiątki kamienic, czy Park Güell, pozwolą zanurzyć się w niezwykły świat projektów Antonia Gaudiego. Zwiedzając hiszpańskie miasta, nie można zapomnieć o odwiedzeniu nagrzanych słońcem miast południa: Malagi, Sevilli, Cordoby, czy Granady. W nich możemy poczuć prawdziwie śródziemnomorski, południowy klimat Hiszpanii. W Maladze koniecznie trzeba zobaczyć zbudowaną jeszcze przez Rzymian twierdzę Alcazaba i ruiny średniowiecznego zamku Gibralfaro. Interesującym miejscem jest również muzeum urządzone w rodzinnym domu Pabla Picassa. W Sevilli nie zapomnijmy odwiedzić sięgającego czasów Kalifatu Kordobańskiego pałacu Alcazar i czy muzeum i archiwum Indii – posiadającego zbiory dotyczące kolonialnej historii kraju. Kordoba to ogromna ilość zabytków z czasów arabskich – pałaców, meczetów, fortyfikacji, na zwiedzanie których trzeba by wielu dni. W Granadzie swoje kroki skierujmy w pierwszej kolejności do Alhambry – ogromnego kompleksu pałacowo parkowego – jednego z najwspanialszych zabytków Hiszpanii z czasów panowania Maurów. W mieście znajdziemy również zabytki z czasów późniejszych – chrześcijańskich. Późnośredniowieczne kościoły i pałace, zabudowa miasta,niezliczone pozostałości dawnych fortyfikacji – wszystko to turyści znajdą właśnie w Granadzie.
Pamiętajmy, że miasta południa Hiszpanii to nie tylko zabytki. To przede wszystkim wspaniały, śródziemnomorski, choć czasem upalny klimat. Południe Hiszpanii to tradycja corridy, flamenco i kolorowe życie tętniące całą dobę – możliwość zapomnienia na jakiś czas o zwykłym życiu i zanurzenia się w oszałamiającym klimacie południa.

Trochę dalsze wycieczki – Hiszpania z dala od dużych miast.

Hiszpania to nie tylko gorące i tętniące w rytmach flamenco południe. To również północ kraju – kraina górzysta, poprzecinana wieloma rzekami. Północ Hiszpanii to obszary rolnicze i przemysłowe. Mniej znane, ale słynące ze wspaniałej kuchni i kultury. To wreszcie historyczne serce Kastylii, z którego chrześcijańscy władcy wyruszali, by odebrać półwysep Maurom. Region ten to wreszcie niesamowity i kulturowo odmienny od Hiszpanii, położony wśród gór, nad Zatoką Biskajską Kraj Basków, ze swoją, odrębną kulturą, językiem i historią. Kiedy już nacieszymy się zwiedzaniem niezwykle urokliwie położonego – w miejscu gdzie Pireneje schodzą do Zatoki Biskajskiej San Sebastian – stolicy Kraju Basków, warto oddalić się nieco i udać w stronę małych miasteczek, gdzie spróbujemy przysmaków lokalnej kuchni, posłuchamy tradycyjnej muzyki – może nawet uda nam się zobaczyć występ muzyków grających na txalaparcie – tradycyjnym instrumencie Basków.
Mówiąc o północy Hiszpanii, nie możemy zapomnieć o Galicji – pokrytym lasami regionie, którego skaliste wybrzeża obmywa wzburzony Ocean Atlantycki. Regionie tak różnym, od obrazu Hiszpanii, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Galicja przywodzi na myśl przede wszystkim Santiago de Compostella i jednego z najważniejszych w katolickim świecie miejsc corocznych pielgrzymek – grobu Świętego Jakuba.
Południe Hiszpanii również ma swoje położone z dala od wielkich ośrodków miejskich odległe zakątki. Poza miastami to kraina sucha, górzysta, czasami porośnięta rzadkim lasem. To miejsce upraw cytrusów i ciągnących się po horyzont gai oliwnych. Jeszcze dalej na południe, rozciąga się aż do Oceanu Atlantyckiego dolina rzeki Guadalquivir, słynąca ze świetnych warunków do uprawy ryżu. Podróżując po tym rejonie, będziemy mogli skosztować wspaniałej hiszpańskiej szynki, przyrządzonej z ryżu i różnego rodzaju dodatków paelli, doprawionej doprawionej hiszpańską oliwą. Do tego lampka wina, a na deser kieliszek malagi i poczujemy prawdziwy smak Morza Śródziemnego.

Dla tych, co lubią spędzać czas na plaży.

Hiszpania to również setki, a nawet tysiące kilometrów plaż. Wschodnie wybrzeże oferuje spragnionym kąpieli plażowiczom ciepłe wody Morza Śródziemnego. Jeszcze dalej na wschód, znajdują się hiszpańskie Baleary, z najbardziej znaną Majorką, kuszącą nie tylko plażami, ale i nigdy nie zamykanymi klubami.
Miłośników sportów wodnych – windsurfingu, czy kitesurfingu skusi atlantyckie wybrzeże południowo zachodnie, na którym dolina rzeki Guadalquivir spotyka się z falami i wiatrem oceanu. To wspaniałe miejsce, będące już właściwie wrotami Afryki, które wystarczy przekroczyć, by znaleźć się poza europejskim światem.
Na tych, którzy preferują podmuch zimnego wiatru znad oceanu, i skaliste wybrzeża, czeka omywana falami oceanu Galicja. Wybrzeże z którego dawniej Europejczycy spoglądali na tajemniczy ocean, zastanawiając się, co znajduje się jeszcze dalej na zachód – za horyzontem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here